Untitled Document
 Насловна  Мапа на сајтот   mak   eng


6/3/2020 

Мени
 Профил на општината
 Градоначалник и совет
 Организациона поставеност на секторите
 Месни заедници
 Спорт и млади
 Документација
 Издавачка дејност (Службени гласници)
 Формулари и жиро сметки
 Информативен центар
 Детални урбанистички планови
 Актуелни тендери
 Верификувани документи од Советот
 Карта на општината
 Контакт
 Училишен спорт
 Унија на спортски педагози-Кисела Вода
 ЈКП Комуналец - Кисела Вода
 Извештаи за стратегиска оценка на животната средина
 Оттуѓување на градежно земјиште - актуелни објави
 Известувања
 Извештај на Координаторот за еднакви можности на жените и мажите за 2012 година на Општина Кисела Вода

 
Со спектакуларен концерт на “Синтезис” отворено културното лето во Кисела Вода
22.06.2013

По осми пат годинава, Општина Кисела Вода ја продолжува традицијата и го организира културното лето “Три круши 2013”. Пред повеќе од 3.000 посетители, вчеравечер на верско-рекреативниот центар “Три круши” во с. Драчево стартуваше културното лето во Кисела Вода, кое годинава се реализира под мотото “Бранувано Културно Три круши 2013-то лето”.
Честа да го отвори овогодинешното културно лето, ја имаше покровителот на манифестацијата, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, која во својот говор посочи дека од самиот зачеток, пред осум години, до денес, културното лето ги оправда очекувањата и со бројните домашни и странски гостувања, со шареноликата културна програма која ја понуди, прерасна во престижна културна манифестација. 
-“ Во предвечерието на големиот христијански празник “Духовден”, Општина Кисела Вода со благослов на црквата ја продолжува традицијата.  На тој начин се навраќаме на корените и ја покажуваме нераскинливата врска на граѓаните со ова свето, црковно место – порача градоначалникот Беличанец - Алексиќ.
Таа се осврна и на работата на општината во изминатите два месеци и посочи дека понекогаш е тешко да се видат резултатите веднаш, но фаќањето вкостец со повеќедецениските наталожени комунални проблеми, треба да се одвива со планско, систематично и практично темпо. Само на тој начин можат да се постигнат долгорочни и квалитетни резултати, а локалната самоуправа да го потврди епитетот на вистински сервис на граѓаните.
-“Овогодинешното културно лето кое се реализира под мотото “Бранувано Три круши 2013-то културно лето”, се карактеризира со неколку елементи кои произлегоа токму од Вас – граѓаните. Програмата се подготвуваше во дослух со граѓаните, а локациите на изведба на овогодинешните манифестации се дисперзирани низ целата територија на општината. Со годинашната богата културна програма, која ќе ја понуди културното лето “Три Круши” се надевам дека ќе ги задоволиме вкусовите на сите генерации и дека во следниот двомесечен период ќе можете да уживате на овој прекрасен локалитет – заврши Беличанец - Алексиќ.
Претставникот на црквата Св. Спас, отец Тимчо, ги поздрави и благослови присутните и посака заштитничката на локалитетот “Три Круши” – Св. Петка да им донесе здравје, среќа и благосостојба.
Културната манифестација први ја отворија претставниците на црковно-византискиот хор “Хармосини” под диригентското водство на Ристо Солучнев, по што следеше брилијантниот едночасовен концерт на македонскиот и светски музички бренд, етно-групата “Синтезис”, која е чесен и достоен продолжувач на македонската фолклорна традиција.
Забавата ќе продолжи во сабота (22.06.2013) на верско-рекреативниот центар “Три Круши”, со гостување на Драмскиот театар со претставата “Последните Македонци”.
Куриозитет е тоа што годинава, културните настани ќе се дисперзираат и на други локации низ општината. Културни манифестации ќе се реализираат во парковите “Фредерик Шопен” и “Македонија”, како и во подрачното училиште “Кузман Јосифовски – Питу” во Црниче. За сите заинтересирани граѓани и годинава, Општина Кисела Вода обезбеди бесплатен автобуски превоз до локациите каде ќе се одржат културните манифестации.


Untitled Document

Пребарување
Внесете клучни зборови:
  во
 
Анкета
Дали сте задоволни од ажурирањето на веб-страната со нови информации?
Да
Не
резултати
 
Актуелно
 Архива
 Дискусии

http://www.kiselavoda.gov.mk/217/Cetirigodisna brosura Rabotna Verzija_5.pdf
http://www.kiselavoda.gov.mk/files/217/Broshura KV.pdf
http://www.kiselavoda.gov.mk/files/217/opstina kisela voda brosura A5 za meil korekcija.pdf
http://www.kiselavoda.gov.mk/files/217/brosura A5.pdf
http://www.kiselavoda.gov.mk/files/217/ednagodina.pdf
http://www.kiselavoda.gov.mk/files/217/Prezentacija MEEP Kisela Voda 2010-2014 FINAL.pdf
http://kiselavoda.gov.mk/mak/index.asp?id=273
http://kiselavoda.gov.mk/mak/diskusii.asp?temaid=1
www.mt.com.mk
 
     
Copyright © 2005 Municipality of Kisela Voda, All rights reserved