Untitled Document
 Насловна  Мапа на сајтот   mak   eng


9/27/2022 

Мени
 Профил на општината
 Градоначалник и совет
 Организациона поставеност на секторите
 Месни заедници
 Спорт и млади
 Документација
 Издавачка дејност (Службени гласници)
 Формулари и жиро сметки
 Информативен центар
 Детални урбанистички планови
 Актуелни тендери
 Верификувани документи од Советот
 Карта на општината
 Контакт
 Училишен спорт
 Унија на спортски педагози-Кисела Вода
 ЈКП Комуналец - Кисела Вода
 Извештаи за стратегиска оценка на животната средина
 Оттуѓување на градежно земјиште - актуелни објави
 Известувања
 Извештај на Координаторот за еднакви можности на жените и мажите за 2012 година на Општина Кисела Вода


Архива

03.07.2013
Тридневна акција за чистење на Општина Кисела Вода
Почнувајќи од денеска, во следните три дена ќе се чисти територијата на Општина Кисела Вода со помош на механизација на јавните претпријатија на Град Скопје. Според планот, јавните комунални претпријатија ќе интервенираат во области кои што се во нивна надлежност, како кастрење на гранките на ...
повеќе

01.07.2013
Драчевчани уживаа во македонскиот фолклор и етно-мелос
Одлична забава, со традиционална македонска игра и песна понуди културниот бран на “Три круши”. За тоа се погрижи ансамблот Македонија, кој во петокот на Верско-рекреативниот центар одржа незаборавен целовечерен концерт. “Ала Турка – Ала Франга”, “Нашето село”, “К’на Ѓеџаси” и “Шетнала се Јана” беа ...
повеќе

01.07.2013
Хуманитарната коријада ќе се одржи утре во паркот “Шопен”
Хуманитарната коријада 2013, која поради временските неприлики се одложи, ќе се реализира утревечер (02.07.2013) во паркот “Шопен”. Во периодот од 18:00 – 20:00 часот, Активот на жени – пензионери од Кисела Вода во соработка со општината Кисела Вода и волонтерите од Дневниот центар на Црвениот Крст ...
повеќе

01.07.2013
Концерт на ДНК и стенд - ап комедија на Гораст Цветковски на културното лето во Кисела Вода
Културните настани во рамките на овогодинешното, 8-мо издание на културното лето во Кисела Вода продолжуваат и оваа работна седмица. Културнио бран од верско – рекреативниот центар “Три круши” ќе се префрли во дворот на подрачното училиште “Кузман Јосифовски – Питу” во нас. Црниче, каде во среда ...
повеќе

30.06.2013
Одложена театарската претстава на “Три круши”
Поради временската прогноза, согласно која се предвидуваат врнежи од дожд, изведбата на претставата “Ах љубов моја – турска приказна”, која беше закажана за вечерва, во рамките на културното лето се одложува. За новиот термин граѓаните дополнително ќе бидат ...
повеќе

29.06.2013
Важно известување
Поради лошото време хуманитарната акција Коријада,која беше предвидена од 17.30 часот ќе биде одложена.Новиот термин ќе биде дополнително ...
повеќе

29.06.2013
Општина Кисела Вода го прославува 58-от роденден
Со неколку настани, денеска најстарата општина во градот Скопје го прославува нејзиниот 58-ми роденден. Одбележувањето започна со свечена седница на Советот на општината, на која присуствуваа потпретседателот на Собранието на Република Македонија, поранешни претседатели на Советот, поранешни ...
повеќе

28.06.2013
Одлука за неспроведување за локалитетот Бирарија
Врз основа на член 65 став (6) од Законот за животна средина (Службен весник наРепублика Македонија бр.53/05, 81/05, 24/07, 159/08, 83/09, 48/10, 124/10 и 51/11),Општина Кисела Вода, на ден 20.06.2013 година донесе ОДЛУКА за неспроведување на стратегиска оцена1.За планскиот документ измена и ...
повеќе

28.06.2013
Потребна документација за еднократна парична помош за новороденче
На 4-тата пленарна седница, одржана на 20.06.2013 година, Советот на Општина Кисела Вода ја дополни Програмата за активности на Општина Кисела Вода од областа на социјалната заштита во 2013 година, со додавање на дополнителна точка: “Спроведување на Проект за доделување на еднократна парична помош ...
повеќе

28.06.2013
Покана до медиуми
Во сабота (29.06.2013) Општина Кисела Вода со неколку манифестации ќе го одбележи 58-от роденден:-10:00 часот – Свечена седница во големата сала на Општина Кисела Вода,-11:30 часот - голема забава со Буба клубот и мото клубот “Ноќни волци” во урбаната заедница Расадник (во близина на кафулињата ...
повеќе

28.06.2013
Фолклор и театарска претстава викендов на “Три круши”
Забавата на културното лето во Кисела Вода, продолжува викендов на верско-рекреативниот центар “Три круши”. Во петок, со почеток во 21:00 часот, целовечерен концерт ќе има Ансамблот Македонија. Овој ансамбл го сочинуваат студенти од Факултетот за музичка уметност во Штип – отсек етно-кореологија и ...
повеќе

27.06.2013
Општина Кисела Вода ќе го прослави 58-от роденден
Со свечена седница и неколку културно-забавни настани, најстарата скопска општина – Кисела Вода, во сабота (29.06.2013) ќе го прослави 58-от роденден. Со почеток во 10:00 часот, во големата сала на општината ќе се одржи свечена седница на Советот на општината, на која градоначалникот Билјана ...
повеќе

27.06.2013
Нови 40 решенија за легализација во Општина Кисела Вода
Процесот на интензивно решавање на предметите за легализација во Општина Кисела Вода продолжува. Со денешното доделување на 40 нови решенија за легализација, бројот на легализирани дивоградби се искачи на 1754. Од вкупно регистрираните 11.872 дивоградби за кои е поднесено барање за легализација во ...
повеќе

27.06.2013
Триото “ОЛЕ” ја развесели публиката во паркот “Шопен”
Културното лето во Кисела Вода продолжува и оваа недела. Културниот бран од месноста “Три круши”, се пресели во урбаниот дел на општината Кисела Вода. Имено, вчеравечер целовечерен концерт во паркот “Фредерик Шопен” одржа триото “ОЛЕ”, со изведба на класични нумери, странски преработки и македонски ...
повеќе

26.06.2013
Покана до медиуми
Во четврток (27.06.2013) во големата сала на Општина Кисела Вода, со почеток во 09:30 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец - Алексиќ ќе додели решенија за легализација на бесправно изградени објекти.Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат ...
повеќе

26.06.2013
Општина Кисела Вода со помош од 6.000 денари за секое новороденче
На секое семејство со новороденче во периодот од 20.06.2013, заклучно со 31.12.2013 година, со живеалиште на подрачјето на Општина Кисела Вода, ќе му биде доделена еднократна парична помош во износ од 6.000,00 денари. Ова на денешната прес-конференција го најави градоначалникот на Општина Кисела ...
повеќе

26.06.2013
Концерт на триото “ОЛЕ” вечерва во паркот “Шопен”
Културното лето во Кисела Вода продолжува вечерва. Третата културна манифестација на годинашното културно лето, кое годинава се реализира под мотото “Бранувано Културно Три круши 2013-то лето”, ќе се одржи вечерва во паркот “Фредерик Шопен”. Со почеток во 21:00 часот, целовечерен концерт ќе одржи ...
повеќе

25.06.2013
Покана до медиуми
Во среда (26.06.2013) во Општина Кисела Вода, со почеток во 12:30 часот, министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец - Алексиќ ќе одржат прес-конференција за промоција на Одлуката за доделување еднократна парична помош на ...
повеќе

25.06.2013
Можност за студирање во Дебрецен, Република Унгарија
Амбасадата на Република Унгарија во Република Македонија ги информира сите заинтересирани граѓани, кои сакаат да го продолжат своето високо образование на постдипломски (мастер) студии во Унгарија, имаат можност да добијат целосна стипендија на Универзитетот во Дебрецен. Стипендирањето ќе се ...
повеќе

24.06.2013
Одличен настап на Драмскиот театар на културното лето во Кисела Вода
Културното лето во општината Кисела Вода уште на самиот почеток ги оправда очекувањата. Масовната посетеност на отворањето во петокот, се преслика и на вториот ден од оваа манифестација. Имено, во саботата стотици граѓани на амфитеатарот на Верско-рекреативниот центар “Три круши” во с. Драчево ...
повеќе

22.06.2013
Со спектакуларен концерт на “Синтезис” отворено културното лето во Кисела Вода
По осми пат годинава, Општина Кисела Вода ја продолжува традицијата и го организира културното лето “Три круши 2013”. Пред повеќе од 3.000 посетители, вчеравечер на верско-рекреативниот центар “Три круши” во с. Драчево стартуваше културното лето во Кисела Вода, кое годинава се реализира под мотото ...
повеќе

20.06.2013
СООПШТЕНИЕ
Почитувани граѓани на Општина Кисела Вода, Ве информираме дека на ден 21.06.2013 година (петок), се отвара oсмото по ред, традиционално Културно лето во Кисела Вода, годинава под мотото ,,Бранувано Три Круши 2013-то културно лето". Програмата започнува во 21:00 часот со Свечено отварање на ...
повеќе

19.06.2013
Во петок стартува овогодинешното културно лето во Кисела Вода
Традицијата продолжува. И годинава, Општина Кисела Вода традиционално по осми пат ја организира културно-забавната манифестација културно лето “Три Круши 2013”. Ова на денешната прес-конференција го најави градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ. Во периодот од 21.06 – ...
повеќе

19.06.2013
Покана до медиуми
Во среда (19.06.2013) во големата сала на Општина Кисела Вода, со почеток во 12:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода ќе одржи прес-конференција за промоција на овогодинешното културно лето “Три круши 2013”. Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат ...
повеќе

19.06.2013
Советот на Општина Кисела Вода ќе ја продолжи Третата пленарна седница
Ве известуваме дека Продолжението на Третата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 20.06.2013 година (четврток) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: - Предлог-Одлука за потврдување на картирани подлоги за донесени урбанистички плански ...
повеќе

19.06.2013
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 4 -та пленарна седница
Ве известуваме дека Четвртата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 20.06.2013 година (четврток) со почеток во 12,00 часот со следниот дневен ред: 1.Предлог-Одлука за утврдување Предлог изменувањето и дополнувањето на дел од Детален ...
повеќе

18.06.2013
Се промовираше апликацијата “Види, пријави, поправи”
Денес во општина Аеродром беше промовирана андроид апликацијата “ Види, Пријави, Поправи”, на која присуствуваше и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ. Станува збор за андроид апликација, преку која секој граѓанин или учесник во сообраќајот може да пријави одреден ...
повеќе

18.06.2013
Општина Кисела Вода врши избор на најубаво уредени двор и тераса
Општина Кисела Вода распиша конкурс за избор на најубаво уредени двор и тераса на нејзината територија. Целта на конкурсот е да се промовира и популаризира грижата за животната средина и за природата, да се поттикне креативниот дух и да се мотивира населението да ја озелени, обои и разубави својата ...
повеќе

17.06.2013
С О О П Ш Т Е Н И Е
Врз основа на член 57 и член 106 став 3, а во врска со членовите 143 до 148 од Статутот на Општина Кисела Вода (“Службен гласник на град Скопје” бр.08/05 и “Службен весник на Општина Кисела Вода” бр.13/06), член 50 од Законот за Локална Самоуправа (“Службен весник на Р.М” бр.5/2002) и членовите ...
повеќе

17.06.2013
За неполни 2 месеци, доделени 300 нови решенија за легализација
Со денешното доделување на 34 решенија за легализација на дивоизградени објекти, бројот на решени предмети за легализација во Општина Кисела Вода достигна 1715. Од вкупно регистрираните 11.872 дивоградби за кои е поднесено барање за легализација во Општина Кисела Вода, 5093 предмети се во ...
повеќе

17.06.2013
Покана до медиуми
Во понеделник (17.06.2013) во големата сала на Општина Кисела Вода, со почеток во 10:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода ќе додели решенија за легализација на бесправно изградени објекти. Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа ...
повеќе

14.06.2013
Еколошки акции во Општина Кисела Вода
Сезонските работници за вршење јавни работи во координација со Одделението за животна средина во општината, во текот на оваа работна седмица изведоа неколку акции за собирање листови и отпадоци од улиците и јавните површини, отстранување на искастрени гранки, чистење на диви депониии и уредување на ...
повеќе

10.06.2013
Доделени еднократни парични награди на талентирани и надарени ученици
Денес, по втор пат, во големата сала во Општина Кисела Вода Градоначалникот Билјана Беличанец Алексиќ, додели еднократна парична награда на талентирани и надарени ученици од областа на спортот, културата, науката и ументоста. Градоначалникот со поздравен говор им се обрати на присутните и меѓу ...
повеќе

10.06.2013
Доделени 43 решенија за легализација на дивоизградени објекти
Со денешното доделување на 43 решение за легализација на дивоизградени објекти, бројот на решени предмети за легализација во Општина Кисела Вода достигна 1681. Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ информираше дека откако е воспоставена практиката за делење решенија ...
повеќе

07.06.2013
Се организираше традиционалната културна манифестација „Пушкинови Денови 2013“
Општина Кисела Вода, годинава по петти пат ја организираше традиционалната културна манифестација „Пушкинови Денови 2013“, Одбележувањето на 214 години од раѓањето на светски познатиот поет Александар Сергеевич Пушкин.Манифестацијата се одржа на 06.06.2013 година (четврток) со почеток во 20:00 ...
повеќе

07.06.2013
„Скопје се сеќава“
Општина Кисела Вода по трет пат го организира „Мултимедијален ликовно-музички хепенинг на отоворен простор“, на тема „Скопје се сеќава“, по повод 50 годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје.Хепенингот се одржа, денес во паркот ,,Македонија“ во Општината, со почеток во 11.00 часот.Активно ...
повеќе

06.06.2013
ОУ " Круме Кепески" во посета на воениот аеродром -Петровец
Учениците од III-одд. од ОУ Круме Кепески направија посета на воениот аеродром -Петровец со цел да се запознаат и одблиску да ги набљудуваат воздухопловните летала и нивната намена и корист во армијата на РМ.Екипата од вработените на воен аеродром Петровец кои беа задолжени за реализирање на ...
повеќе

05.06.2013
Награден еко проект „Ние сме еко генерација“
Проектот „НИЕ СМЕ ЕКО ГЕНЕРАЦИЈА“ изготвен од учениците на ОУ „Св. Климент Охридски“ с.Драчево, на конкурост е избран како најдобар во Република Македонија за 2013 година.Пројецт Еартх е глобална мрежа за еколошка едукација со цел да ги поврзе училиштата, учениците и наставниците од целиот свет да ...
повеќе

05.06.2013
„Мултимедијален ликовно-музички хепенинг на отворен простор“
Општина Кисела Вода, организира културен настан „Мултимедијален ликовно-музички хепенинг на отворен простор“.Настанот ќе се одржи на 07.06.2013 година (петок) со почеток во 11:00 часот, во паркот „Македонија“, Кисела Вода.Активно учество во Мултимедијалниот ликовно-музички хепенинг ќе земат ...
повеќе

05.06.2013
Ќе се организира традиционалната културна манифестација „Пушкинови Денови 2013“
Општина Кисела Вода, годинава по петти пат ќе ја организира традиционалната културна манифестација „Пушкинови Денови 2013“, Одбележувањето на 214 години од раѓањето на светски познатиот поет Александар Сергеевич Пушкин, општината ќе го реализира во паркот „Пушкин“ со богата културно-уметничка ...
повеќе

03.06.2013
Унгарскиот амбасадор ја посети Општина Кисела Вода
Амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија, д-р Јожеф Бенце, денес, 03.06.2013 година, ја посети Општина Кисела Вода и одржа работна средба со градоначалникот Билјана Беличанец - Алексиќ. На средбата се разговараше за приоритетните активности и проекти кои ги презема Општина Кисела ...
повеќе

31.05.2013
ИНФОРМАЦИСКИ СИСТЕМ Е-ОДОБРЕНИЕ ЗА ГРАДЕЊЕ
...
повеќе

31.05.2013
Работилница за менторско водење на лицата со попреченост
Денес во просториите на општина Кисела Вода се одржа работилница на тема „Менторско водење на лица со попреченост“. Дваесет претставници од различни организации од општините Кисела Вода и Аеродром се запознаа со можностите и придобивките од вработување на лица со попреченост, како и со процесот на ...
повеќе

31.05.2013
Американскиот амбасадор ја посети Општина Кисела Вода
Амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс, денес, 31.05.2013 година, ја посети Општина Кисела Вода и одржа работна средба со градоначалникот Билјана Беличанец - Алексиќ. На средбата се разговараше за приоритетните активности и проекти кои ги презема Општина Кисела Вода за подобрување ...
повеќе

31.05.2013
Легализиран 1631 објект во Кисела Вода
Со денешното доделување на 31 решение за легализација на дивоизградени објекти, бројот на решени предмети за легализација во Општина Кисела Вода достигна 1631. Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ информираше дека откако е воспоставена практиката за делење решенија за ...
повеќе

29.05.2013
Завршна приредба на ЈДГ “Весели Цветови”
Утре, 30.05.2013 година, со почеток во 18:00 часот во паркот “Фредрик Шопен” ќе се одржи завршна приредба на децата од големите групи од сите 4 клона на градинката “Весели Цветови”. Приредбата под мотото: “Збогум градинке, Здраво училиште!”, ќе изобилува со богата културна-програма во која главната ...
повеќе

28.05.2013
Тековни еколошки акции во Општина Кисела Вода
Сезонските работници за вршење јавни работи во координација со ЈКП “Комуналец - Кисела Вода” и Одделението за животна средина во општината, во текот на изминатата работна седмица изведоа неколку акции за собирање листови и отпадоци од улиците и јавните површини, отстранување на искастрени гранки, ...
повеќе

27.05.2013
Младите ги споделија искуствата за своето учество на локално ниво
Денес, во големата сала на Општина Кисела Вода, се одржа трибина на тема “Младинско учество на локално ниво”. На трибината учество зазедоа г-дин Марјан Стојанчевски, раководител на Секторот за месна самоуправа и за соработка со невладин сектор, г-дин Ѓоко Вукановски - претставник на Волонтерски ...
повеќе

25.05.2013
Нови 35 решенија за легализација на дивоградби во Кисела Вода
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, денеска на 35 граѓани им ги врачи решенијата за легализација на дивоградбите, со што бројката на вкупно решени предмети за легализација достигна 1600 предмети. Од вкупно регистрираните 11.871 дивоградба за кои е поднесено барање ...
повеќе

22.05.2013
Се одржа трибина на тема: “Психо-физичката подготовка на децата за премин од предучилишно воспитување во училишно образование”
Големата сала во Општина Кисела Вода денеска беше средиште на размена на идеи и искуства за процесот на премин на децата од градинките во училиштата. Токму тоа беше темата на денешната трибина, во организација на одделението за предучилишно воспитување во Општина Кисела Вода. Иницијаторот на ...
повеќе

22.05.2013
Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи 3-тата пленарна седница
Ве известуваме дека Втората пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 23.05.2013 година (четврток) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: - Усвојување на Записникот од Првата (конститутивна) седница на Советот на Општина Кисела Вода; - Усвојување на Записникот ...
повеќе

21.05.2013
Основци од Кисела Вода учествуваа на “Денови на Електротехниката”
Успешната соработка со основните и средните училишта на територија на Град Скопје, продолжува преку реализација на повеќе заеднички проекти, посветени на младите вљубеници во природните науки. Втора година се реализира заедничкиот проект - Денови на Електротехниката во организација на средното ...
повеќе

21.05.2013
Покана до медиуми
Во среда (22.05.2013) во големата сала на Општина Кисела Вода, со почеток во 12:30 часот, ќе се одржи трибина на тема: “Психо-физичката подготовка на децата за премин од предучилишно воспитување во училишно образование”. Трибината ќе биде од отворен карактер, а како презентери ќе се појават: ...
повеќе

21.05.2013
,,Дуња“ нов кошаркарски шампион
Подобар крај на училишниот спорт во општина Кисела Вода, и не можеше да се случи. Спортската сала ,,Независна Македонија“ по одигрувањето на кошаркарскиот плеј-оф, беше преполна со емоции, навивање, тимски дух, крајно педагошки и стручен надзор на тренерите, потези, скокови и постигнати кошеви кои ...
повеќе

20.05.2013
Трибина за психо-физичката подготовка на децата за премин од градинка во училиште
Одделението за предучилишно воспитување од Општина Кисела Вода на 22.05.2013 гд. (среда), во големата сала на Општина Кисела Вода, со почеток во 12:30 часот ќе организира трибина на тема: “Психо – физичката подготовка на децата за премин од предучилишно воспитување во училишно образование”. ...
повеќе

17.05.2013
Филип Гиговски како Мајкл Џордан
Капитенот на ОУ “Партение Зографски”, вчера во полуфиналната средба со ,,Круме Кепески“ во рамките на кошаркарската лига во училишен спорт, ја одигра најдобрата партија во сезоната. Гиговски беше вистински лидер на екипата, постигна 34 поени и е најзаслужен за триумфот од 64:36 над ,,Круме“ и ...
повеќе

17.05.2013
Се одржа ревија на музика, песна и игри на пензионерите
11-тата по ред Регионална ревија на музика, песни и игри, за пензионерите од 1-от регион, се одржа денеска во Домот на АРМ. Овогодинешни организатори на традиционалната ревија беа претставниците на Здружението на пензионери “Кисела Вода”, кои се покажаа како одлични домаќини. На ревијата ...
повеќе

17.05.2013
27 граѓани добија решенија за легализација на дивоградби
Практиката за делење на решенија за легализација на бесправно изградени објекти на неделна основа продолжува. Имено, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, денеска на 27 граѓани им ги врачи решенијата за легализација на дивоградбите, со што бројката на вкупно решени ...
повеќе

16.05.2013
Делови од Кисела Вода утре без струја
Според најавите од ЕВН Македонија, утре без струја ќе останат неколку делови од општината Кисела Вода. Имено, без напојување со електрична енергија ќе останат корисниците од улиците “Пера Јовановиќ”, “Лазар Димитров”, “Петар Драпшин”, “Кумановска”, “Добромир Хрс” и “Браќа Грим” во периодот од 9 ...
повеќе

16.05.2013
Покана до медиуми
Во петок (17.05.2013) во големата сала на Општина Кисела Вода, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ ќе додели решенија за легализација на 34 граѓани. Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска ...
повеќе

14.05.2013
Успешна Еко – Акција во градинките
Дека со заеднички сили и напор можат да се постигнат големи нешта, потврди и неодамнешната еко-акција за уредување на детското игралиште во објектите “Пеперутка 1 и 2” во населбата Драчево. Акцијата под мотото “Играј, трчај, неуништувај“ беше иницирана од воспитно-педагошкиот кадар од оваа ...
повеќе

13.05.2013
Почна кампањата „Садница плус“ дел од акцијата „Ден на дрвото“
Учениците од основното училиште „Партение Зографски“ денеска засадија желади во саксии со што почна кампањата „Садница плус“, во рамки на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“.Заедно со дечињата, семки засади и заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран ...
повеќе

13.05.2013
,,Дуња“ ја одбрани шампионската титула во одбојка
Годинешнава сезона, одбојкарската училишна лига донесе многу возбудувања. Финалната средба во плеј-офот е потврда дека се играше квалитетна одбојка и учениците перманентно напредуваат во овој спорт. Одбојкарките на ОУ “Невена Георгиева – Дуња” се старо-нови шампиони. Тие во во финалето со 2:1, по ...
повеќе

10.05.2013
Успешен почеток на проектот „Обуки за личен и професионален развој и подготовка при вработување“
На 09 мај во Општина Кисела Вода успешно започна проектот за стекнување вештини за развој на кариера, претприемаштво и информатичка технологија. Проектот го реализира Центар за жени претприемачи – Скопје и има за цел да им помогне на оние кои бараат вработување или почнуваат сопствен бизнис. ...
повеќе

10.05.2013
Се промовираа новите автобуски постојки во Кисела Вода
Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, директорот на ЈСП „Скопје“, Мишо Николов и градоначалникот на општината Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ денеска /10.05.2013 година/ ги промовираа новите автобуски постојки што ќе се поставуваат на повеќе локации во градот. -На целата ...
повеќе

10.05.2013
Нови 40 решенија за легализација во Кисела Вода
Процесот на легализација на дивоизградени објекти на територијата на општина Кисела Вода продолжува со добро темпо. Градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ денеска додели нови 40 решенија за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, со што бројката на вкупно решени предмети за ...
повеќе

09.05.2013
Во ,,режија“ на Мартин Миленковски
Фудбалерите на ОУ "Круме Кепески" се нови фудбалски шампиони во Општина Кисела Вода, додека капитенот на оваа екипа, Мартин Миленковски е прогласен за играч на сезоната. Тоа е епилогот од завршницата на плеј-офот од првенството во мал фудбал, што се играше во рамките на училишниот спорт, чиј ...
повеќе

09.05.2013
Крводарителска акција во Општина Кисела Вода
По повод патрониот празник на општината, “6-ти Мај Ѓурѓовден”, денес во големата сала на Општина Кисела Вода ќе се реализира крводарителска акција. Акцијата под мотото “Капка крв спасува живот” ќе се одржи во периодот од 11:00 – 15:00 часот. Организатори на крводарителската акција се Општина ...
повеќе

09.05.2013
34 лица ја покажаа својата хуманост
Под мотото “Капка крв спасува живот”, денес во големата сала на Општина Кисела Вода се одржа крводарителска акција, во организација на Општина Кисела Вода и Општинската организација на Црвен Крст – Кисела Вода, а во соработка со Републичкиот Завод за Трансфузиологија. Акцијата помина со ...
повеќе

09.05.2013
Урбаната заедница Црниче ќе го чествува Источен Петок – Балаклија
И годинава традицијата ќе продолжи. Урбаната заедница Црниче и со неколку активности ќе го одбележи празникот Источен Петок – Балаклија, меѓу народот познат и како Светол или Благ Петок. Чествувањето ќе се реализира во просториите на урбаната заедница Црниче на 10.05.2013 год. (петок), во ...
повеќе

08.05.2013
Одржана работна средба со жителите на МЗ Пинтија
Вчера (07.05.2013) во просториите на месната заедница Пинтија, на иницијатива на Општина Кисела Вода се одржа средба со жителите на оваа населба. На состанокот присуствуваа градоначалникот и претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, г-ѓата Билјана Беличанец Алексиќ и г-нот Трајче Донев, како ...
повеќе

08.05.2013
Општина Кисела Вода го прослави патрониот празник “6-ти Мај – Ѓурѓовден”
Со традиционалното Цветно дефиле и богата културна програма, Општина Кисела Вода денес го одбележа патрониот празник “6-ти Мај – Ѓурѓовден”.Цветното дефиле со околу 500 учесници, предводено од Буба клубот, група жонглери, актери и ученици од Средното музичко училиште “Илија Николовски Луј”, во ...
повеќе

07.05.2013
Покана до медиуми
Во среда (08.05.2013) во периодот од 11:00 – 13:00 часот, со Цветно дефиле и културна програма, Општина Кисела Вода ќе го одбележи патрониот празник – “Ѓурѓовден”. - Цветното дефиле со 500 учесници тргнува од крстосницата на ул. “Народни херои” со бул. “Борис Трајковски”, продолжува по бул. ...
повеќе

03.05.2013
Среќни Велигденски Празници
На сите верници од православна вероисповест,општина Кисела Вода им го честита големиот Христијански празник Велигден.Многу здравје,љубов и мир божји во секој ...
повеќе

02.05.2013
Отворена за сообраќај втората делница од проширениот булевар Борис Трајковски
Градоначалникот на општината Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски и Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски вчера /01.05.2013 година/ официјално ја отворија за сообраќај втората делница од проширениот и реконструиран ...
повеќе

01.05.2013
Второ финале за одбојкарките на ,,Дуња“
Во годинешната сезона на училишната лига, основците од ,,Невена Георгиева Дуња“ го заработија второто финале на плеј-офот. По финалето во фудбалот, двоецот тренери Сувариев-Дарлев обезбедија и второ финале со женската одбојкарска екипа. Во полуфиналето во ,,трилер“ завршница ,,Дуња“ ја совлада ...
повеќе

01.05.2013
Финале: ,,Кепески – Дуња“
Полуфиналните средби во мал фудбал донесоа возбудливи натпревари, но, сепак на крајот триумфираа фаворитите. Во финалето на сезоната ќе ги гледаме ,,вечните“ ривали основните училишта ,,Круме Кепески“ и ,,Невена Георгиева Дуња“. Избраниците на проф.Игор Зафировски славеа над ОУ ,,Кирил Пејчиновиќ“ ...
повеќе

01.05.2013
БЕСПЛАТНА ЕДУКАЦИЈА ЗА БРЕМЕНОСТ
Здружението за грижа и едукација на бремените жени, мајките и децата ,,Лулка " успешно го спроведува проектот ,, Едуцирана Бременост – Здраво бебе" во чии рамки се одржува Бесплатна едукација за бременост. Овој настан се одржува секој месец и е наменет за сите млади парови кои планираат бременост ...
повеќе

30.04.2013
Општина Кисела Вода ќе го прослави патрониот празник “6-ти Мај – Ѓурѓовден”
И годинава, општината Кисела Вода со пригодна културна програма ќе го одбележи патрониот празник “6-ти Мај – Ѓурѓовден”. Заради совпаѓање со Велигденските празници, годинава “Ѓурѓовден”, општината Кисела Вода ќе го чествува на 08.05.2013 (среда) со традиционалното “Цветно дефиле” и богата културна ...
повеќе

30.04.2013
“Велигденски Хепенинг” во дел од основните училишта во Кисела Вода
По повод претстојните Велигденски празници, во основното училиште „Кузман Шапкарев“ во нас. Драчево и ОУ “Кузман Јосифовски – Питу”, секоја година се одржуваат низа активности врзани за овој голем христијански празник. „Велигденската работилница“ е само една од нив. Имено, на овој “Велигденски ...
повеќе

29.04.2013
Успешно завршена акција за чистење на ул. “Иван Козаров” бр. 24
Сезонските работници за вршење јавни работи во координација со ЈКП “Комуналец - Кисела Вода” и Одделението за животна средина во општината, во текот на изминатата работна седмица изведоа неколку акции за собирање листови и отпадоци од улиците и јавните површини, отстранување на искастрени гранки, ...
повеќе

27.04.2013
Беличанец-Алексиќ додели нови 50 решенија за легализација во Кисела Вода
Процесот на легализација на дивоизградени објекти на територијата на општина Кисела Вода продолжува со добро темпо. Градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ денеска додели нови 50 решенија за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, со што бројката на вкупно решени предмети за ...
повеќе

26.04.2013
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 2-та пленарна седница
Ве известуваме дека Втората пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 29.04.2013 година (понеделник) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: 1.Предлог-Решение за избор на претседател и членови на постојаните комисии на Советот на општина Кисела ...
повеќе

26.04.2013
Покана до медиуми
Во сабота (27.04.2013) со почеток во 12:00 часот, во големата сала на Општина Кисела Вода, градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ на 40 граѓани на општината ќе додели решенија за легализација на бесправно изградени објекти. Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да ...
повеќе

26.04.2013
Фаворитите обезбедија ,,плеј-оф“ завршница
Четвртфиналните средби во кошаркарската лига од училишниот спорт во Општина Кисела Вода поминаа без изненадување. Фаворитите беа доминантни над своите противници и обезбедија пласман во полуфиналето. Домаќините, ОУ ,,Невена Георгиева Дуња“ славеа со 53:10 во средбата со ОУ ,,Св Климент Охридски“. И ...
повеќе

25.04.2013
Општина Кисела Вода го потврдува реномето на локален лидер во енергетска ефикасност
Имплементацијата на мерките за енергетска ефикасност во јавните објекти во општината Кисела Вода ги даваат посакуваните ефекти. Имено, општината Кисела Вода во изминатите неколку години презема низа активности за воведување мерки за енергетска ефикасност во јавните објекти. Во таа насока, општината ...
повеќе

24.04.2013
Етно – проект во ОУ “Кирил Пејчиновиќ”
Дека знаеме и можеме да ги почитуваме нашите корени и традиција вчера потврдија и најмладите жители на општината Кисела Вода, учениците од основното училиште “Кирил Пејчиновиќ” кои реализираа прекрасен еко-проект во нивното училиште. Народни носии, песни и ора, изложба на разни етно-предмети, ...
повеќе

24.04.2013
,,Партенија Зографски“ го изненади фаворитот
Четвртфиналните средби во одбојкарската лига потврдија дека екипите, зимскиот период тренажно го искористиле. Сите четири средби беа квалитетни, а најголемото изненадување го направи екипата на ОУ ,,Партенија Зографски“ која успеа со 2:1 во сетови да ја совлада фаворизираната екипа на ОУ “Св. ...
повеќе

24.04.2013
Драма во ,,режија“ на Бојчевски и Стојановски
Завршницата на училишниот спорт секогаш изобилува со интересни и возбудливи натпревари. Така беше и во фудбалските четврфиналиња. Највозбудливо беше на средбата меѓу училиштата ,,Кирил Пејчиновиќ“ и ,,Рајко Жинзифов“. Се до финишот на средбата ,, Драчевци“ водеа со 3:1. Во последната минута се ...
повеќе

22.04.2013
Тековни еколошки акции во Општина Кисела Вода
Сезонските работници за вршење јавни работи во координација со ЈКП “Комуналец - Кисела Вода” и Одделението за животна средина во општината, во текот на изминатата работна седмица изведоа неколку акции за собирање листови и отпадоци од улиците и јавните површини, отстранување на искастрени гранки, ...
повеќе

22.04.2013
Еко – Фест по повод Денот на планетата Земја
Денот на планетата Земја (22-ри Април) со низа активности ќе биде одбележан низ училиштата и градинките во Општина Кисела Вода. Еколошкиот дух и развиената еколошка свест, учениците од основните училишта и децата од јавните детски градинки во општината Кисела Вода и денес ќе ја покажат на ...
повеќе

20.04.2013
Доделени нови 30 решенија за легализација во Општина Кисела Вода
Процесот на легализација на дивоизградени објекти на територијата на општина Кисела Вода продолжува со добро темпо. Градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ денеска додели нови 30 решенија за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, со што бројката на вкупно решени предмети за ...
повеќе

19.04.2013
Покана до медиуми
Во сабота (20.04.2013) со почеток во 12:00 часот, во големата сала на Општина Кисела Вода, градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ на 30 граѓани на општината ќе додели решенија за легализација на бесправно изградени објекти.Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да ...
повеќе

19.04.2013
Фудбалерите ја отвораат пролетната сезона
Училишниот спорт од понеделник (22.04.2013 година) ја започнува пролетната сезона. Над петстотини спортски таленти од осум основни училишта кои гравитираат во општината Кисела Вода, во шест спортови мал фудбал, кошарка, одбојка, шах, пинг-понг и бадминтон, ќе се борат за приматот – шампиони. Според ...
повеќе

18.04.2013
Еколошка акција во ЈДГ “8-ми Март”
Децата од ЈДГ “8-ми Март” од Кисела Вода се покажуваат како вистински чувари на животната средина. Еко-патролата „Млади Екологисти“ и оваа работна седмица излезе на терен, со задача да придонесат за „уреден и еколошки двор“. Ова е само дел од низата акции на децата и воспитно-образовниот кадар од ...
повеќе

17.04.2013
Информација за жителите на Општина Кисела Вода
Управата за хидрометеоролошки работи испрати соопштение до Општина Кисела Вода со која ги известува граѓаните на Република Македонија дека во периодот од 15.04.2013 година ќе ги спроведува активностите за заштита од град на обработливите земјоделски површини со противградобијни ...
повеќе

12.04.2013
Почнува асфалтирањето на втората делница на булеварот “Борис Трајковски”
Градежните работи за проширување и реконструкција на втората делница од булеварот Борис Трајковски влегуваат во завршна фаза.Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на општината Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, денеска /12.04.2013 година/ извршија увид во ...
повеќе

12.04.2013
Заврши хуманитарната акција – “Од децата за децата”
Денес (12.04.2013 год.), децата од Јавната детска градинка “Весели Цветови” – објект “Синоличка”, заедно со педагошкиот и менаџерскиот тим од градинката ја финализираа хуманитарната акција “Од децата за децата”. Акцијата започна пред околу еден месец, кога дечињата од оваа градинка, заедно со ...
повеќе

12.04.2013
Се конституираше новиот Совет на Општина Кисела Вода
Денеска (12.04.2013), се одржа првата конститутивна седница на Советот на Општина Кисела Вода. На свечената седница се изврши верификација на мандатот на членовите на новиот состав на Советот на општината, по што тие потпишаа свечена изјава.Новиот Совет на Општина Кисела Вода, кој брои 23 советници ...
повеќе

11.04.2013
Градинката “Весели Цветови” го одбележа 68-от роденден
Јавната детска градинка "Весели Цветови" на 11.04.2013 година во објектот “Сончоглед”, го одбележа својот 68-ми роденден. Патронатот се одбележа со манифестација на која настапија децата од сите воспитни групи на возраст од 5 до 6 години од сите објекти на оваа градинка. Манифестацијата беше ...
повеќе

11.04.2013
Проектот ‘‘Рециклирање – кажи да!‘‘ ќе се реализира во основните училишта во Кисела Вода
‘‘Рециклирање – кажи да!‘‘ е главната порака на еколошкиот проект за едукација на децата на возраст од 6 до 14 години за рециклирање инициран од Шпаркасе Банка и спроведен во соработка со Министерството за образование и наука и Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување Пакомак. ...
повеќе

11.04.2013
Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи првата конститутивна седница
Ве известуваме дека првата /конститутивна/ седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 12.04.2013 година (петок) со почеток во 11,00 часот, со следниот дневен ред: 1.Избор на Верификациона комисија;2.Верификација на мандатот на членовите на Советот на Општина Кисела Вода;3.Избор на ...
повеќе

08.04.2013
ОУ “Круме Кепески” го одбележа 61-от роденден
Денес (08.04.2013), со пригодна програма ОУ “Круме Кепески” од Општина Кисела Вода прослави 61 година од своето постоење. Со низа активности во сите одделенски групи, централна приредба и турнир во мал фудбал, учениците и целокупниот колектив го одбележаа 61-от роденден на своето училиште. На ...
повеќе

06.04.2013
Кисела Вода го одбележа Светскиот ден на здравјето
Со реализирање на бесплатни превентивни лекарски прегледи, Општина Кисела Вода и Институтот за јавно здравје на Република Македонија, денес во паркот “Шопен” го одбележаа 7-ми Април – Светскиот ден на здравјето. Стручни тимови од Институтот за јавно здравје на Република Македонија, во периодот од ...
повеќе

05.04.2013
Бесплатни лекарски прегледи во Кисела Вода по повод Светскиот ден на здравјето
По повод Светскиот ден на Здравјето – 7ми Април, утре (6 април), во периодот од 8:30 до 12:30 часот во паркот „Шопен“, во Општина Кисела Вода, стручни тимови на Институтот за јавно здравје на Република Македонија ќе вршат бесплатни превентивни прегледи на граѓаните. Превентивните прегледи ќе се ...
повеќе

04.04.2013
Делови од Кисела Вода утре без вода
Во текот на утрешниот ден ќе има прекин на водоснабдувањето во Пинтија, вклучувајќи ја и индустриската зона, за корисниците од „Охис“, во Драчево, Долно Лисиче, Студеничани, Моране и Зелениково, соопштуваат од Град Скопје по добиената најава од ЈП „Водовод и Канализација“. Корисниците од овие ...
повеќе

03.04.2013
Општина Кисела Вода започна со делење на решенијата за данок на имот
Општина Кисела Вода реши и годинава решенијата за данок на имот до даночните обврзници да ги доставува лично (на рака). За таа цел, општината ангажираше лица и техничките секретари од сите 14 месни и урбани заедници во општината, кои од почетокот на работната седмица започнаа со доставување на ...
повеќе

01.04.2013
Се организираше “Априлијада” во училиштата и градинките во Кисела Вода
Денот на шегата “1-ви Април” традиционално и оваа година се одбележа во основните училишта и јавните детски градинки во општината Кисела Вода. Својата креативност во изработка на маските ја покажаа децата, родителите и педагошкиот тим од овие воспитно-образовни институции. Групи од ученици од ...
повеќе

28.03.2013
Успешно започната кампања за здрава храна во ОУ “Св. Климент Охридски”
Вчера во основното училиште “Св. Климент Охридски” во селото Драчево започна креативната еко-кампања за здрава храна „Зелена среда“. Целта на кампањата, според реализаторите, е да се подигне нивото на јавната свест за здравата храна кај граѓаните уште од најмали нозе. “-Учениците од нашето училиште ...
повеќе

27.03.2013
Делови од Кисела Вода денес без вода
РЦУК на Град Скопје по добиената најава од ЈП „Водовод и Канализација" ги известува граѓаните дека денес (27.03.2013), поради додавање приклучок на водоводна цевка со пречник од Ф - 100 мм на ул. „Доситеј Обрадовиќ"меѓу бр. 3 и бр. 5, без водоснабдување од 10 часот па се до завршување на ...
повеќе

26.03.2013
Пролетно зажуборка фонтаната во паркот “Шопен”
Деновиве, се пушти фонтаната во големиот парк “Шопен”, откако поради зимските ниски температури беше затворена од ноември минатата година. Изминатата недела се изврши чистење и деконзервација на фонтаната при што се испушти водата од зимскиот период, а коритото со мозаик беше заштитено со ...
повеќе

22.03.2013
Се подигна 5-метарски споменик на бранителите во Драчево
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и кандидатот за градоначалник на општината Билјана Беличанец – Алексиќ денеска извршија увид на градежните работи за изградба на спомен обележјето „Меморијална фонтана со партерно уредување и пропратна фигура на постамент во чест на загинатите ...
повеќе

21.03.2013
Покана до медиуми
Во петок, 22.03.2013 год., во 13:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе изврши увид на градежните работи за изградба на спомен - обележјето „ Меморијална фонтана со партерно уредување и пропратна фигура на постамент во чест на загинатите бранители од Општина Кисела Вода ...
повеќе

21.03.2013
Општина Кисела Вода го одбележа Денот на пролетта
Со голема акција за засадување на садници на рози на булеварите и на другите зелени јавни површини, која е дел од пошироката кампања “Скопје градот на цвеќето – Скопје градот на розата”, денеска Општина Кисела Вода го одбележа 21-ви Март – Денот на пролетта. Акцијата се реализираше со засадување на ...
повеќе

20.03.2013
Покана до медиуми
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и претставници од бизнис секторот (Жикол, Елена Лука и Цементарница Усје – Титан) по повод Денот на пролетта ќе земат активно учество во големата кампања “Скопје градот на цвеќето – Скопје градот на розата”, чија цел е засадување на садници на ...
повеќе

19.03.2013
Делови од Кисела Вода денес без струја
Според најавите од ЕВН Македонија, денес без струја ќе останат неколку делови на Кисела Вода. Од 8.30 до 14.30 струја ќе немаат потрошувачите на улица Емил Зола бр и Сава Ковачевиќ бр. 11 влез 2 во населбата Кисела Вода. Од 8.30 до 12 часот пак струја ќе немаат студентскиот дом Пелагонија и ...
повеќе

16.03.2013
Општина Кисела Вода оддаде почит на Шандор Петефи
Денеска, пред поголем број граѓани од населбата Драчево, на улицата “Шандор Петефи” во Драчево се одбележа Националниот ден на Унгарците – 15-ти март. Пред точно 165 години започна големата Унгарска револуција за целосно осамостојување од влијанието на Хабсбуршката монархија и конечно ослободување ...
повеќе

15.03.2013
Покана до медиуми
Во сабота, 16.03.2013 година, во 09:30 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев, амбасадорот на Република Унгарија во Република Македонија, Н.Е. Јожеф Бенце и претседателот на Здружението на Унгарците во Република Македонија, Јожеф Шутуш, по повод Унгарскиот национален празник ...
повеќе

14.03.2013
Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи 56-тата пленарна седница
Ве известуваме дека педесет и шестата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 15.03.2013 година (петок) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: -Усвојување на Записникот од 55-та седница1.Годишна Информација за работа на Полициска станица од општа надлежност ...
повеќе

13.03.2013
Нов јавен паркинг во Кисела Вода
Општина Кисела Вода во рамките на реализација на програмата Комунални дејности продолжи со акцијата за партерно уредување на јавните површини на нејзината територија. Во таа насока, покрај претходно изградените паркинзи и пешачки патеки во сите реони на општината, градежните активности во новата ...
повеќе

11.03.2013
Четвороодделенците од ОУ “Невена Георгиева – Дуња” ја посетија Општина Кисела Вода
Учениците од четврто одделение од ОУ “Невена Георгиева-Дуња” денеска беа во посета Општина Кисела Вода. Во рамките на посетата, учениците ги разгледаа општинските бараки, како и кабинетите на градоначалникот и претседателот на Советот, при што се запознаа со активностите и обврските што ги има ...
повеќе

11.03.2013
Оглас од ЈКП Комуналец – Кисела Вода
Се известуваат граѓаните дека на пазарот ,,КИСЕЛА ВОДА’’ кој се наоѓа во Општина Кисела Вода – Скопје (Урбана Заедница Кисела Вода) на ул. “Франк Харкорт Манинг” кај паркот “Македонија” има слободни тезги за закуп.Сите заинтересирани за закуп на тезга можат да се јават во ЈКП Комуналец Кисела Вода- ...
повеќе

08.03.2013
Пржино ќе добие нова месна заедница
Денеска, градоначалникот на Општина Кисела Вода, претседателот на Советот на општината, Звонко Спасовски и претседателот на месната заедница Пржино, Благоја Велевски, присуствуваа на започнувањето на градежните работи за изградба на нов објект за месната заедница Пржино. Стариот објект на месната ...
повеќе

07.03.2013
Покана до медиуми
Во петок, 08.03.2013, со почеток во 11:30 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе присуствува на поставувањето на камен-темелник на новата месна заедница во Пржино. Месната заедница се наоѓа на улицата “Милан Мијалковиќ” на последната автобуска постројка со бр. 16, во ...
повеќе

07.03.2013
Наградени најдобрите литературни и ликовни творби на тема “8 Март – Ден на жената”
Општина Кисела Вода денеска во големата сала со свеченост го одбележа меѓународниот ден на жената – 8-ми Март. Настанот беше збогатен доделување на награди за најуспешните ликовни и литературни творби на тема “8-ми Март – денот на жената”, за кои во изминатиот период општината распиша конкурс на ...
повеќе

06.03.2013
Голема заинтересираност за самовработување и отворање на нови бизниси во Кисела Вода
Со цел да им помогне на оние кои бараат вработување или започнување сопствен бизнис, Општина Кисела Вода во соработка со Центарот за жени претприемачи денеска во просториите на општината организираше интерактивна работилница под наслов: „Како до вработување или започнување сопствен бизнис“.На ...
повеќе

06.03.2013
Осмомартовски активности во градинките и училиштата во Кисела Вода
И годинава по повод меѓународниот дена на жената “8-ми Март”, основните училишта и јавните детски градинки од општината Кисела Вода ќе организираат низа активности. Утре (07.03.2013 год.), во градинката “Синоличка” во организација на персоналот и родителите од оваа градинка ќе се реализира ...
повеќе

05.03.2013
Интерактивна работилница: Како до вработување или започнување сопствен бизнис?
Со цел да им помогне на оние кои бараат вработување или започнување сопствен бизнис, општината Кисела Вода во соработка со Центарот за жени претприемачи организира интерактивна едночасовна работилница под наслов: „Како до вработување или започнување сопствен бизнис“. На оваа работилница ...
повеќе

28.02.2013
Општина Кисела Вода со проект за обуки за личен и професионален развој и подготовка на кадри за вработување
Со цел да им помогне на оние кои бараат вработување или започнување сопствен бизнис, Општина Кисела Вода во соработка со Центарот за жени претприемачи во следниот неколкумесечен период ќе го реализира проектот за стекнување вештини за развој на кариера, претприемништво и информатичка технологија. ...
повеќе

26.02.2013
ОУ “Св. Климент Охридски” од Драчево со еколошко признание
На 21-ви и 22-ри февруари 2013 год. во Охрид се одржа вториот Еко-самит во рамките на проектот “Интерграција на заштита на животната средина во македонскиот образовен систем“.На четвртиот по ред Еко-самит присуствуваа и дел од менаџерскиот и педагошкиот тим од основното училиште “Св. Климент ...
повеќе

22.02.2013
Се одржа презентација за “Подобрување на јавната свест за безбедноста на храната“ во Општина Кисела Вода
Проектот „Подобрување на јавната свест за безбедноста на храната“ и официјално започна да се реализира во општината Кисела Вода, за што општината Кисела Вода потпиша меморандум за соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство. Имено, вчера во големата сала на општината, претставници од ...
повеќе

21.02.2013
Се одбележа Светскиот ден на мајчиниот јазик
Денеска, 21.02.2013година, по седми пат се одбележа манифестацијата “Денот на Мајчиниот јазик”. Оваа манифестација веќе станува традиционална во општината Кисела Вода, за што сведочат и многубројните ликовни и литературни творби кои пристигнаа и конкурираа на распишаниот конкурс од страна на ...
повеќе

20.02.2013
Се пушти во употреба препумпната станица во Драчево
Капиталниот проект за реализирање на системско решение за одведување на фекалните отпадни води од селото, населбата Драчево и месноста Потстаница, започната во далечната 1982 година, по точно 30 години ја доби својата финализација. Денеска, пред голем број присутни граѓани, заменик-претседателот на ...
повеќе

19.02.2013
Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи 55-та пленарна седница
На ден 21.02.2013 год. (четврток) со почеток во 11:00 часот, Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи 55-тата пленарна седница, со следниот дневен ред:1. Предлог-Одлука за утврдување Предлог Изменувањето и дополнувањето на дел од Детален урбанистички план населба „11-ти Октомври- бараки“ Урбан ...
повеќе

19.02.2013
Покана до медиумите
Во среда, 20.02.2013 година, во 12:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев, министерот за финансии, Зоран Ставрески и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески ќе ја пуштат во употреба новоизградената препумпна станица во месноста Потстаница во Драчево. Препумпната ...
повеќе

15.02.2013
Розов караван – Кампања за подигање на свеста за ракот на дојка
Здружението за борба против рак" Борка – за секој нов ден" ја спроведува кампањата Розов караван – Кампања за подигање на свеста за ракот на дојка.Кампањата вклучува 21 едукативно предавање за превенција за ракот на дојката. Шест од нив ќе бидат спроведени во општините на Град Скопје: Центар, ...
повеќе

15.02.2013
Привршува изградбата на препумпната станица во Драчево
Капиталниот проект за реализирање на системско решение за одведување на фекалните отпадни води од селото, населбата Драчево и месноста Потстаница, започната во далечната 1982 година, по точно 30 години ја добива својата финализација. Низ 30-годишното патешествие на сите локални администрации за ...
повеќе

14.02.2013
Младите од Кисела Вода во хуманитарна акција
Клубот на млади при Црвен крст на Град Скопје во рамките на проектот ЦКА-ПХВ (Црвен Крст во Акција – Промоција на Хумани вредности) реализираше едукативно предавање и донација од хигиенски производи за децата кои го посетуваат дневниот центар за деца од Кисела Вода. Активноста беше иницирана од ...
повеќе

12.02.2013
Пуштена во употреба градинката “Ѕуница” во село Драчево
Проблемот со недостиг на соодветни објекти и капацитети на јавните детски градинки за прием на деца од предучилишна возраст на територијата на селото и населбата Драчево, конечно ќе стане минато. Општина Кисела Вода, целосно ја имплементира политиката на Владата на Република Македонија и ...
повеќе

11.02.2013
Покана до медиумите
Во вторник, 12.02.2013 година, во 12:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски ќе го пуштат во употреба новиот објект на градинката “Ѕуница” во с. Драчево. Градинката која ќе биде под управа на ЈДГ “8-ми Март”, се ...
повеќе

11.02.2013
Се одржа информативна средба за субвенционирање на вработувањето во Општина Кисела Вода
Денеска, во просториите на општината Кисела Вода, претставници на Агенцијата за вработување на Република Македонија, односно на Центарот за вработување на Град Скопје, пред дел од стопанствениците кои функционираат на територијата на општината, извршија шеесетминутна презентација на Оперативниот ...
повеќе

06.02.2013
Село Драчево ќе добие нова градинка
Проблемот со недостиг на соодветни објекти и капацитети на јавните детски градинки за прием на деца од предучилишна возраст на територијата на селото и населбата Драчево, конечно ќе стане минато. Општина Кисела Вода, целосно ја имплементира политиката на Владата на Република Македонија и ...
повеќе

06.02.2013
ПАКОМАК ги награди најеколошките училишта во Кисела Вода
Претставници на компанијата за управување со отпад од пакување „Пакомак“, претставници од општината Кисела Вода, директорите и одговорните наставници од основните училишта од општината денеска во големата општинска сала одржаа работна средба за реализација на проектот за собирање пластичен отпад од ...
повеќе

05.02.2013
Се реконструира спортското игралиште во Црниче
Општина Кисела Вода продолжува со акцијата за реконструкција на стари и изградба на нови повеќенаменски спортски игралишта. Деновиве, на барање на жителите на населбата Црниче, игралиштето на ул.”Баница” ќе добие нов лик. Имено, екипите на фирмата “Метал Инженеринг Градинг” по налог на Општина ...
повеќе

05.02.2013
Покана до медиуми
Во среда, 06.02.2013 година, во 12:00 часот, во салата за состаноци во Општина Кисела Вода претставници на ПАКОМАК ќе извршат презентација на остварените резултати од проектот за собирање на пластични шишиња во основните училишта во Кисела Вода. Истовремено, ќе бидат прогласени и двете најуспешни ...
повеќе

05.02.2013
Известување до жителите (невработени лица) од Општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода ги известува жителите кои се невработени дека Агенцијата за вработување на Република Македонија повторно објави јавен оглас во кој ги повикува сите евидентирани невработени лица кои сакаат своето вработување да го решат со финансиска поддршка преку Програма за самовработување, ...
повеќе

31.01.2013
Панел-дискусија за бременоста и породувањето во Кисела Вода
Здружението за грижа и едукација на бремени жени, мајки и деца “Лулка” и “Волонтерски Центар -Скопје” во соработка со Секторот за месни и урбани заедници и соработка со невладини организации од Општина Кисела Вода, на 1-ви Февруари 2013 година (петок), со почеток во 13:00 часот ќе одржи панел ...
повеќе

29.01.2013
Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи 54-тата пленарна седница
Советот на Општина Кисела Вода на 30.01.2013 год.(среда) со почеток во 11,00 часот, ќе ја одржи 54-тата пленарна седнмица со следниот дневен ред: -Усвојување на Записникот од 53-та пленарна седница на Советот;1.Информација за криминалитетот и другите недозволени однесувања на подрачјето на ПС од ...
повеќе

28.01.2013
Општина Кисела Вода ги презентираше резултатите од спроведените мерки за енергетска ефикасност
На ден 25.01.2013 год. во хотелот "Холидеј Ин" во Скопје се одржа работилница за Енергетска Ефикасност во јавни згради, на која министерот за Економија, Ваљон Сарачини ги претстави резултатите од Проектот за одржлива енергија, грант добиен од Глобалниот еколошки фонд (ГЕФ). На работилницата ...
повеќе

25.01.2013
Атмосферска канализација и нови паркинзи на ул. “Божидар Аџија”
Општина Кисела Вода продолжува со тековните активности за урбанизација на целата нејзина територија. Добрите временски услови овозможуваат градежните фирми кои имаат добиено тендери за работа во општината, градежните активности да ги изведуваат со полна пареа. Имено, екипите на фирмата “Урбан ...
повеќе

24.01.2013
Заврши реконструкцијата на фекалната канализација во Црниче
Завршија градежните работи за реконструкција на фекалната канализација на дел од ул. “Христо Узунов” и дел од ул. “Партение Зографски”, во нас. Црниче. Фекалната канализација по горенаведените улици во изминатиот период се водеше по дворовите на индивидуалните куќи, што претставуваше голем проблем ...
повеќе

24.01.2013
Оглас за материјална поддршка на спортските клубови, спортските здруженија, спортските сојузи и спортските друштва
Врз основа на член 50 став 1 од Законот за локална самоуправа (,,Службен весник на Република Македонија“ бр.5/02), и точка 3.3 од Програмата за спорт и рекреација за 2013 година,број: 07-8628/14 од 29 ноември 2012 година донесено од страна на Советот на општината Кисела Вода (службен гласник број ...
повеќе

23.01.2013
Ученици од ОУ “Св. Климент Охридски” од с. Драчево во посета на Бугарија
“Мојата приказна, твојата приказна – потрага по вистината” е насловот на проектот кој неколку месеци го реализираат учениците од најстарото општинско основно училиште “Св. Климент Охридски” од Кисела Вода и учениците од основното - средно училиште “Св. Кирил и Методиј” од Смолјан, Република ...
повеќе

18.01.2013
Нова автобуска линија од с. Драчево до Илинден
Од понеделник (21.01.2013 година) ЈСП - Скопје ќе пушти во употреба нова автобуска линија на територијата на општината Кисела Вода. Според информациите од ЈСП - Скопје, станува збор за пробно возење на новата линија со број “163” на која ќе циркулира миниавтобус.Новиот миниавтобус ќе сообраќа на ...
повеќе

17.01.2013
Градоначалникот Марјан Ѓорчев им додели признанија на истражувачите и рецензентите на втората научно-истражувачка монографија за развојните тенденции на физичката активност кај учениците во општина Кисела Вода
Денеска во малата сала во Општина Кисела Вода, градоначалникот Марјан Ѓорчев на мала свеченост им додели признанија на истражувачите и рецензентите на втората успешно изготвена научно-истражувачка монографија за развојните тенденции на физичката активност кај учениците во Општина Кисела Вода. ...
повеќе

16.01.2013
Покана до медиуми
Во четврток, 17.01.2013 година, во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев на истражувачите и рецензентите на втората успешно изготвена научно-истражувачка монографија за развојните тенденции на физичката активност кај учениците во Општина Кисела Вода ќе им додели ...
повеќе

11.01.2013
Кисела Вода доби зелен пазар
Иако важи за најстара и една од најбројните скопски општини, Кисела Вода во изминатото шестдецениско постоење како локална самоуправа, немаше изградено ниту еден зелен пазар. Жителите, кои со децении мораа да патуваат до центарот на градот и за набавување на земјоделски производи да ги посетуваат ...
повеќе

10.01.2013
ОУ “Кирил Пејчиновиќ” - добитник на вредна награда
ОУ “Кирил Пејчиновиќ” е најуспешно училиште во општината Кисела Вода со најдобри услови за примена на ИКТ-технологијата во наставата. Ова го констатираше Министерството за образование и наука, кое како награда за успешноста на училиштето во спроведувањето на проекти од информатичката технологија му ...
повеќе

10.01.2013
Нови паркинзи во Општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода во рамките на програмата Комунални дејности продолжи со акцијата за партерно уредување на јавните површини на нејзината територија. Во таа насока, покрај претходно изградените паркинзи и пешачки патеки во сите реони на општината, градежните активности во новата година започнаа ...
повеќе

10.01.2013
Покана до медиуми
Во петок, 11.01.2013 година, во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе го пушти во употреба новоизградениот зелен пазар во населбата Кисела Вода. Станува збор за прв зелен пазар во општината Кисела Вода, кој се наоѓа на ул. “Франк Харкорт Манинг”, веднаш до паркот ...
повеќе

08.01.2013
Честит Божиќ!!!
Општина Кисела Вода на сите свои граѓани од православна вероисповед им го честита големиот христијански празник Рождество Христово – Божиќ. Христос се роди!!! ...
повеќе

01.01.2013
Се случи “Веселата згода во Кисела Вода”
Општината Кисела Вода го одржува приматот на најдинамична општина во поглед на организација на културни манифестации. Организирањето на спектакуларниот пречек на новогодишната вечер, во паркот “Македонија” резултираше со одлична забава, многу музика, весели и насмеани лица и безброј шеги и ...
повеќе

31.12.2012
СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ!!!
...
повеќе

31.12.2012
Голема Новогодишна забава “Весела згода во Кисела Вода”
Општина Кисела Вода и годинава организира масовен пречек на Новата 2013 година. Општината Кисела Вода и годинава го одржува приматот на најдинамична општина во поглед на организација на културни манифестации. Организирање на спектакуларен пречек на новогодишната вечер, полека но сигурно, станува ...
повеќе

28.12.2012
Општина Кисела Вода продолжува со спроведувањето на мерки за Енергетска Ефикасност
Општината Кисела Вода во изминатите неколку години презема низа активности за воведување на мерки за енергетска ефикасност во јавните објекти. Во таа насока, општината изготви Програмата за енергетска ефикасност (МЕЕП), чија цел е да се намали потрошувачката на енергија во јавните објекти и ...
повеќе

28.12.2012
Општина Кисела Вода го донесе буџетот за 2013 година
Советот на Општина Кисела Вода на вчерашната 53-та пленарна седница го усвои буџетот на општината за 2013 година и програмите за работа на локалната самоуправа за следниот едногодишен период. Планираните извори на приходи од кои ќе се финансираат расходите на општина Кисела Вода за буџетот на 2013 ...
повеќе

27.12.2012
Се промовираше втората научно-истражувачка монографија за развојните тенденции на физичката активност кај учениците во општина Кисела Вода
Големата сала на општина Кисела Вода вчеравечер беше средиште на голема спортска, но и научна манифестација на која се промовираше втората по ред научно-истражувачка монографија насловена како “Структура и развој на антропометриските, моторните, функционалните димензии и состојбата на постуралниот ...
повеќе

27.12.2012
Македонските спортски легенди се дружеа со учениците од Кисела Вода
Спортската сала “Независна Македонија” денеска беше средиште на голем мултимедијален и спортски хепенинг. Во организација на општина Кисела Вода, а на иницијатива на градоначалникот Марјан Ѓорчев, македонските спортски легенди денеска другаруваа со младите спортски таленти од општината Кисела Вода. ...
повеќе

26.12.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 53-та пленарна седница
Ве известуваме дека Педесет и третата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 27.12.2012 година (четврток) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: -Усвојување на Записникот од 51-та пленарна седница на Советот;-Усвојување на Записникот од 52-та пленарна ...
повеќе

26.12.2012
Покана до медиуми
Во четврток, 27.12.2012, во периодот од 11:00 – 14:00 часот, во паркот “Фредерик Шопен” ќе се одржи голема предновогодишна спортска забава во организација на Општина Кисела Вода. На иницијатива на градоначалникот на Општина Кисела Вода Марјан Ѓорчев, неколку реномирани и светски признати спортисти ...
повеќе

25.12.2012
Републичките шампиони во карате и противпожарна заштита на гости кај градоначалникот Ѓорчев
Општината Кисела Вода отсекогаш била расадник на млади и перспективни таленти во сите општествени области. Доказ за тоа се и последните медали кои ги освоија учениците од основните училишта од општината Кисела Вода на републичките првенства во карате и противпожарна заштита. Имено, учениците од ОУ ...
повеќе

25.12.2012
Покана за промоција на научно – истражувачка монографија
На ден 26.12.2012 год. (среда) со почеток во 18:00 часот во големата сала на општина Кисела Вода ќе се изврши промоција на научно - истражувачка монографија: “Структура и развој на антропометриските, моторните, функционалните димензии и состојбата на постуралниот статус кај учениците од двата пола ...
повеќе

25.12.2012
Новогодишни активности во градинката “Весели Цветови”
...
повеќе

24.12.2012
Весела згода во Кисела Вода! – голема новогодишна забава во паркот “Македонија”
Општина Кисела Вода ќе ја пречека Новата Година заедно со своите граѓани, со спектакуларен настан. Најпопуларните македонски поп и фолк изведувачи ќе настапат на бесплатен концерт во новиот парк „Македонија“ во населба Кисела Вода во Скопје. Официјалната програма ќе се состои од настапи на Миле ...
повеќе

21.12.2012
Панел дискусија “Бременоста и породувањето” во Општина Кисела Вода
Секторот за месни и урбани заедници и соработка со невладини организации од Општина Кисела Вода, во соработка со здружението на граѓани “Лулка” и здружението на граѓани “Волонтерски Центар Скопје”, во понеделник, на 24ти Декември 2012 година, со почеток во 17:00 ќе одржи панел дискусија, на тема ...
повеќе

20.12.2012
Реакција од Општина Кисела Вода на изјавата на Љупчо Васовски
Општина Кисела Вода е зачудена од денешната изјава на кандидатот за градоначалник на Општина Кисела Вода од СДСМ, г-нот Љупчо Васовски во врска со работата на општинската администрација во изминатиот четиригодишен период. Чуди фактот што г-нот Васовски е жител на општината, одлично е информиран за ...
повеќе

20.12.2012
Јунакот Петко од проектот “ОХО” ги посети децата од градинката “8-ми Март”
Децата од објектот “Пржино” на градинката “8 Март“, го запознаа познатиот јунак Петко, кој е маскота на големиот проект “Интеграција на еколошка едукација во македонскиот образовен систем“.Градинката, го реализираше овој проект започнувајќи од месец Септември, а досега се реализираа и практично се ...
повеќе

20.12.2012
Покана до медиуми
Во понеделник, 24.12.2012, со почеток во 13:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе одржи прес-конференција за најава на активностите на Општина Кисела Вода за престојните Новогодишни празници.Конференцијата за печат ќе се одржи во конгресната сала во општината, а на ...
повеќе

17.12.2012
Реконструкции во објектите на градинката “Весели Цветови”
Инвестирањето во објектите на јавните детски градинки на територијата на општината со цел подобрување на условите за престој на децата од предучилишна возраст е основен приоритет во работата на општината Кисела Вода. Градоначалникот и Советот на Општина Кисела Вода и оваа година оддвоија финансиски ...
повеќе

17.12.2012
Општината Кисела Вода апелира на примена на мерки за заштита од пожари во станбени објекти
Општинскиот противпожарен сојуз – Кисела Вода во соработка со општината Кисела Вода започна проект за информирање на граѓаните за заштита од пожари во текот на грејната сезона. Акцијата започна со спроведување обука на претставници од месните и урбани заедници за заштита од пожари, а деновиве ...
повеќе

14.12.2012
Шампионски настап на Марко Бунтески
Марко Бунтески, перспективниот каратист од ОУ “Круме Кепески” е државен шампион во кати во категорија на петто и шесто одделение. На изминатото државно првенство во училишен спорт, во карате –кати, кое се одржа во Кичево а на кое учество земаа најдобрите од прво до осмо одделение, Бунтески беше ...
повеќе

13.12.2012
Отворен пункт за ИМП во Драчево, поликлиниката со најсовремен биохемиски анализатор
Пункт за Итна медицинска помош (ИМП) е отворен денеска во рамки на поликлиниката во населбата Драчево. Ова е петти пункт на ИМП отворен на територија на Скопје, покрај постоечките во населбите Карпош, Чаир, Ченто и Аеродром. На отворањето на новиот пункт присуствуваа Министерот за здравство, Никола ...
повеќе

11.12.2012
Негувателите од градинката “8-ми Март” добија обука за давање прва помош
Во сите објекти на јавната детска градинка “8-ми Март” од Општина Кисела Вода деновиве се реализираше стручно-практично предавање на тема “Давање прва помош за деца и возрасни”. Предавањето го реализираа лекари од Црвениот Крст на Република Македонија. Педагошкиот тим од градинките имаше можност да ...
повеќе

11.12.2012
Почина советникот Милован Кнежевиќ
Советот на Општина Кисела Вода го загуби еден од најпочитуваните и најактивните советници од овој административен мандат. На 59-годишна возраст ненадејно почина Милован Кнежевиќ, дипломиран градежен инженер, советник во општината Кисела Вода од редовите на СДСМ. Кнежевиќ беше препознатлив по ...
повеќе

10.12.2012
Учениците од ОУ “Св. Климент Охридски” градски прваци во противпожарна заштита
Тимот од ОУ “Св. Климент Охридски” од с. Драчево, составен од учениците Михаела Велковска, Ирина Китаноска и Влатко Леков, а предводени од менторот Валентина Терзиева, беа најуспешни на градскиот натпревар за противпожарна заштита, кој минатата недела се одржа во “Даре Џамбаз”, во организација на ...
повеќе

10.12.2012
Зимската служба активна на терен
Општина Кисела Вода подготвено го дочека првиот снег. Годинава, на територијата на општина Кисела Вода за одржување на улици и патишта во зимски услови е избрана фирмата ЕМ-ЕЛ АРТ Доо увоз-извоз од Скопје, која во активностите за расчистување на снегот вклучи грејдери, товарни машини (скип), ...
повеќе

07.12.2012
Голема еколошка акција на Пакомак, Општина Кисела Вода и радио Буба Мара
Денеска во основното училиште “Круме Кепески” во Општина Кисела Вода се означи почетокот на големата еколошка акција за почиста околина и за подобрување на хигиенските услови во училиштата, која ја организираат компанијата Пакомак, општината Кисела Вода и радиото Бубамара. Еколошката акција ќе ...
повеќе

07.12.2012
Младите шахисти од Кисела Вода го изненадија Ршумовиќ
Еден пораз, четири реми партии и пет порази е билансот на Љубивое Ршумовиќ против десетте ученици од основните училишта во Кисела Вода во вчерашната симултанка која се играше во шаховска школа “Ристо Ничевски”. На десет шаховски табли најдобрите ученици од шаховската лига во училишниот спорт на ...
повеќе

06.12.2012
Волонтерите од Кисела Вода разменија искуства со колегите од Европа
Вчера (5-ти Декември), во салата за состаноци на Советот на Општина Кисела Вода се оддржа панел дискусија, на тема “Волонтерството како алатка за активирање на младата популација”. На панел дискусијата присуствуваа дваесетина граѓани и претставници на граѓански здруженија, од територијата на ...
повеќе

06.12.2012
30 лица ја покажаа својата хуманост
Со мотото “Капка крв спасува живот”, денеска во големата сала на Општина Кисела Вода, се одржа крводарителска акција, во организација на Општина Кисела Вода и Општинската организација на Црвен Крст – Кисела Вода, а во соработка со Републичкиот Завод за Трансфузиологија. Акцијата помина со ...
повеќе

06.12.2012
“Симултанка” на Љубивое Ршумовиќ во шаховската школа “Ристо Ничевски” во Кисела Вода
Љубовта и интересот на младите луѓе, пред се, на учениците од основните училишта во општината Кисела Вода од година во година се зголемува. За тоа, особено придонесува инвестирањето на општината во шаховската игра и нејзиното вклучување во натпреварите од училишниот спорт. Дополнителен придонес во ...
повеќе

06.12.2012
Покана до медиуми
Во петок, 07.12.2012, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе присуствува на големата еколошка акција за почиста околина и за подобрување на хигиенските услови во училиштата, во реализација на општината Кисела Вода, компанијата “Пакомак” и радио Бубамара, ...
повеќе

06.12.2012
Трибина за насилството во Општина Кисела Вода
По повод Светската кампања ,,16 дена активизам против насилството" Организацијата на жените на град Скопје во соработка со Општина Кисела Вода организираат трибина за насилството на тема ,,Да го направиме насилството видливо". Проблемите од областа на семејното насилство се присутни и во нашата ...
повеќе

06.12.2012
Децата од градинката “Синоличка” се грижат за иднината на шумата
Фондацијата “Д-р Михаил Левенски” во соработка со Општина Кисела Вода, денеска во градинката "Весели Цветови", објект “Синоличка” ја реализираа четврта по ред акција од проектот “Децата се грижат за иднината на шумата”. Претставници на Фондацијата “Д-р Михаил Левенски” предводени од Камелија ...
повеќе

05.12.2012
Покана до медиуми
Во четврток, 06.12.2012, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе присуствува на четвртата по ред акција од проектот “Децата се грижат за иднината на шумата”, во реализација на Фондацијата “Д-р Михаил Левенски”. Проектот е од едукативен карактер и ќе се ...
повеќе

05.12.2012
Крводарителска акција во Општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода и општинската организација на Црвениот крст – Кисела Вода ќе организираат редовна крводарителска акција. Крводарителската акција ќе се реализира утре (06.12.2012) во периодот од 11:00 – 15:00 часот во големата сала на општината.Со мотото “Капка крв спасува живот”, Општина Кисела ...
повеќе

04.12.2012
Меѓународен проект “Мече Болница” се реализира во градинката “8-ми Март”
Градинката “8-ми Март” од Општина Кисела Вода денеска беше домаќин на студентите од Медицинскиот факултет од Скопје и членовите на ЕМСА (Европската Медицинска Студентска Асоцијација), кои го реализираа меѓународниот проект “Мече болница”. Овој проект се реализира во сите објекти на градинката “8-ми ...
повеќе

04.12.2012
Нови тротоари и улични столбови во Општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода деновиве започна со интензивни градежни активности за изградба на нови тротоари на неколку сервисни улици на нејзината територија. Во насока на имплеметацијата на Програмата за комунални дејности за 2012 година, општината Кисела Вода издаде налог на фирмата “ИГМ Вратница” за ...
повеќе

03.12.2012
Финишира изградбата на зелениот пазар во Кисела Вода
Иако важи за најстара и една од најбројните скопски општини, Кисела Вода во изминатото шестдецениско постоење како локална самоуправа, немаше изградено ниту еден зелен пазар. Жителите, кои со децении мораа да патуваат до центарот на градот и за набавување на земјоделски производи да ги посетуваат ...
повеќе

03.12.2012
Панел дискусија по повод “Меѓународниот ден на волонтерството”
Секторот за месни и урбани заедници и соработка со невладини организации од Општина Кисела Вода во соработка со здружението на граѓани “Волонтерски Центар Скопје”, по повод Меѓународниот ден на Волонтерството, на 05-ти Декември (Среда), во големата сала на општина Кисела Вода, со почеток во 17:00 ...
повеќе

03.12.2012
Градоначалникот Марјан Ѓорчев ќе ги отвори јубилејните “Вапцарови денови 2012”
Годинешното јубилејно 35-то издание на манифестацијата “Вапцарови денови 2012” кои се организираат по повод седумдесет години од стрелањето на Никола Јонков Вапцаров, ќе се чествува со неколку активности, во периодот од 04-09.12.2012 година. Неколку дневното чествување ќе започне со Свечена ...
повеќе

30.11.2012
“Немаме резервна планета” порачуваат децата од градинката “Мимоза”
Децата од јавната детска градинка "Весели Цветови", објект "Мимоза" во општината Кисела Вода, воспитна група од 5-6год., заедно со воспитниот тим од оваа градинка покажаа интерес и земаа активно учество во проектот "Интеграција на еколошка едукација".Идејата на проектот е да им се укаже на дечињата ...
повеќе

30.11.2012
“Ноќ на Хероите” по втор пат во Драчево
Во сабота (01.12.2012 год.) во спортската сала „Нела Ар“ во Драчево ќе се одржи вториот турнир во боречки вештини „Ноќ на хероите 2012“. Станува збор за ново возбудливо натпреварување во ултимејт фајт – ММА, во организација на клубот за боречки вештини “The Best” од Драчево. Љубителите на боречките ...
повеќе

30.11.2012
Општина Кисела Вода со донација за ПОУ “Д-р Златан Сремец” во пресрет на “Светскиот ден на хендикепираните лица”
Хуманитарното здружение “Кралицата Есма и Стево Теодосиевски”, годинава ќе организираат хуманитарна манифестација по повод “3-ти Декември – Светскиот ден на хендикепираните лица”. Хуманитарниот концерт ќе се одржи на 3-ти Декември (Недела), во Универзалната сала во Скопје, со почеток во 19:00 ...
повеќе

29.11.2012
Новогодишен концерт на КУД “Китка” од Драчево
Утревечер (30.11.2012 год.), со почеток во 17:00 часот, во спортската сала “Нела Ар” во Драчево, Културно-уметничкото друштво “Китка” од Драчево ќе одржи целовечерен новогодишен концерт. Најголемиот амбасадор на фолклорот од Драчево со 44-годишна традиција, КУД “Китка” брои околу 150 членови од ...
повеќе

29.11.2012
Општина Кисела Вода ќе го имплементира проектот “Види, пријави, поправи”
Новите информатички и телекомуникациски технологии и нивната примена во современото општество е веќе редовна појава. Имплементацијата на ваквите механизми во јавните и државни институции ја зголемува вклученоста на граѓаните во работата на институциите, ја зголемува транспарентноста на ...
повеќе

29.11.2012
Општина Кисела Вода ќе се збратимува со Општина Левски од Република Бугарија
Општина Кисела Вода денеска и утре е домаќин на делегација од општината Левски, Република Бугарија, предводени од кметот на општината, г-ѓата Љубка Александрова и претседателот на Советот на општината, Дочко Дочев.Гостите од Република Бугарија беа срдечно пречекани од домаќините, градоначалникот на ...
повеќе

28.11.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 52-та пленарна седница
Ве известуваме дека Педесет и втората пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 29.11.2012 година (четврток) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: 1.Предлог-Одлуката за донесување на Детален урбанистички план за населба 11 Октомври МЗ-65, (тврда градба), Блок ...
повеќе

28.11.2012
Учениците од ОУ “Св. Климент Охридски” ќе учествуваат на градскиот противпожарен квиз натпревар
Учениците од ОУ “Св. Климент Охридски” од селото Драчево се овогодинешните победници на 28-от по ред општински противпожарен квиз кој е во организација на општинскиот противпожарен сојуз на Кисела Вода. На квизот учество земаа ученици од сите осум основни училишта од општината Кисела Вода, а на ...
повеќе

28.11.2012
Започна реконструкцијата на фекалната канализација на улиците “Христо Узунов” и “Партение Зографски” во Црниче
Градежните активности за подобрување на комуналната инфраструктура во Општина Кисела Вода продолжуваат со засилена динамика. По започнувањето на градежните работи за изградба на атмосферска канализација за неколку сервисни улици во нас. Драчево и изградба на фекална мрежа за ул. “Герника” во с. ...
повеќе

27.11.2012
Покана до медиуми
Во среда, 28.11.2012, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе присуствува на почетокот на градежните работи за реконструкција на фекална канализациона мрежа за дел ул. “Христо Узунов” и ул. “Партение Зографски” во н. Црниче, над чешмата “Св. Петка”.Ги ...
повеќе

27.11.2012
Општина Кисела Вода домаќин на претставници од француската општина Ерувил од Долна Нормандија
Успешното креирање и имплементирање на Локалната младинска стратегија од страна на Општина Кисела Вода е позитивен пример за соработка со невладиниот сектор и вклучувањето на младите во работата на локалната самоуправа. Токму ова позитивно искуство денеска, претставниците на општината Кисела Вода ...
повеќе

27.11.2012
Општина Кисела Вода ќе воспостави соработка со Општина Левски
Меѓународната соработка и партнерските односи со општините од Регионот и Европа се врвен приоритет во работата на општината Кисела Вода. По успешната постапка за збратимување и воспоставување соработка со општината Бахчелиевлер од Истанбул, Република Турција во април годинава, Општина Кисела Вода ...
повеќе

27.11.2012
Драчевци ја покажаа својата хуманост
Мотото “Да бидеме хумани и да му помогнеме на оној на кој му е најпотребно” се реализираше вовистинска смисла на неодамна одржаниот хуманитарен концерт за помош на 18-годишниот Боро Стајиќ од Скопје. Спортската сала “Нела Ар” во нас. Драчево беше премала да ги собере сите хумани срца и вистински ...
повеќе

26.11.2012
Дечињата од градинката “Мимоза” во посета на противпожарната станица и воената полиција
И најмалите жители на општина Кисела Вода даваат свој придонес во сообраќајно - техничката култура на учесниците во сообраќајот.Доказ за тоа се активностите на децата од градинката "Весели Цветови"- објект " Мимоза" кои земаат активно учество во проектот "Сообраќајно воспитување кај предучилишните ...
повеќе

26.11.2012
Покана до медиуми
Во вторник, 27.11.2012, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе присуствува на почетокот на градежните работи за изградба на фекална канализациона мрежа за ул. “Герника” во с. Драчево, во должина од околу 700 метри.Ги покануваме редакциите на пишаните и ...
повеќе

26.11.2012
Карате клубот “Маваши” од Драчево со медал од европското првенство во Италија
Иако релативно млад, карате клубот “Маваши” од Драчево, кој постои од 2000 год., може да се пофали со многу успеси. Учеството на домашни и меѓународни првенства и купови и освојување на први, втори и трети места во поединечна и екипна конкуренција се редовна активност на овој карате клуб. Во клубот ...
повеќе

24.11.2012
Голем хуманитарен концерт во нас. Драчево
На 25 Ноември (Недела) во спортската сала “Нела – Ар” во нас. Драчево со почеток во 19:00 часот ќе се одржи голем хуманитарен концерт за помош на Боро Стајиќ. Со помислата “Да бидеме хумани и да му помогнеме на оној на кој му е најпотребно...” неколку поранешни ученици од основните училишта во ...
повеќе

23.11.2012
Се реконструира спортското игралиште во Пинтија
Реконструирањето и изградбата на нови повеќенаменски спортски и детски игралишта се врвен приоритет ви работата на Општина Кисела Вода. За тоа говорат големиот број реконструирани и нови спортски игралишта и новите детски игралишта, кои општината во изминатиот период ги изгради, а дел од нив се во ...
повеќе

23.11.2012
Се чистат јавните површини во Кисела Вода
Сезонските работници за вршење јавни работи во координација со ЈКП “Комуналец - Кисела Вода” и Одделението за животна средина во општината, во текот на оваа недела изведоа неколку акции за собирање листови и отпадоци од улиците и јавните површини, отстранување на искастрени гранки, чистење на диви ...
повеќе

22.11.2012
Повик до граѓанските и невладините организации од Општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода во насока на унапредување на соработката со граѓанскиот сектор, започна процес на изготвување и креирање на општинска стратегија за соработка со невладиниот сектор. Во процесот на изработка на стратегијата се почитуваат вредностите и капацитетите на граѓанскиот сектор, а оваа ...
повеќе

22.11.2012
Се реконструира ул. “Христо Татарчев 14” во Припор
Општина Кисела Вода во насока на подобрување на комуналната и сообраќајната инфраструктура на нејзината територија, продолжува со градежни активности за изградба и реконструкција на повеќе сообраќајници и сервисни улици во сите месни и урбани заедници. Периодов, општината Кисела Вода започна со ...
повеќе

22.11.2012
“Еко Недела” во градинката “8-ми Март” во Кисела Вода
И најмладите жители на Општина Кисела Вода даваат свој придонес во заштитата и унапредувањето на животната средина. Доказ за тоа се активностите на дечињата од градинката “8-ми Март”, кои земаа активно учество во акцијата “Ден на дрвото – засади ја својата иднина”, но и низа други еколошки ...
повеќе

21.11.2012
Општинарите од Кисела Вода се вклучија во акцијата “Ден на дрвото”
10-та по ред јубилејна акција “Ден на дрвото”, денеска се одбележа и во општината Кисела Вода. Општинската администрација зеде учество во акцијата со засадување дрвца на три локации. Се садеа дрвца во големиот парк кај поштата во нас. Драчево, во паркот “Македонија” во Кисела Вода и во близина на ...
повеќе

20.11.2012
Учениците од ОУ “Кирил Пејчиновиќ” од Кисела Вода добија награди на 45-те Детски Рацинови Средби
Традиционалниот фестивал “Детски Рацинови Средби” кој годинава по 45-ти пат се одржа во Велес беше посетен и од страна на ученици од основното училиште “Кирил Пејчиновиќ”, кои зедоа учество на литературниот натпревар и на натпреварот во грнчарската и ликовната работилница. Во конкуренција на 23 ...
повеќе

20.11.2012
Оглас за матерјална поддршка на здруженија на граѓани и фондации од областа на културата
Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа (,,Службен весник на Република Македонија ,, бр. 5/02), Градоначалникот на општина Кисела Вода објавува О Г Л А С За материјална поддршка на здруженија на граѓани и фондации од областа на културата, чие регистрирано седиште се наоѓа на ...
повеќе

20.11.2012
Миленковски како Меси, Таневски како Панчев
Фудбалската лига изобилуваше со возбудувања, вистински фудбалски потези, евро-голови и секако на крајот, ревија на нови фудбалски таленти. Мора да се напомене дека смената на генерацијата во сите осум школски тимови се почувствува барем на почетокот на сезоната, но како што изминуваа колата , така ...
повеќе

20.11.2012
Жителите на Кисела вода ќе садат дрвја во Мршевци
Во среда, 21.11.2012 година со почеток од 08:30 часот, жителите на општина Кисела Вода ќе имаат можност да се вклучат во големата есенска акција “Ден на дрвото – засади ја својата иднина”, со што ќе придонесат за унапредување на животната средина. Акцијата за садење ќе се реализира на локацијата ...
повеќе

19.11.2012
Се реконструираше паркот во Бирарија
Најрепрезентативното место во месната заедница Бирарија, паркот каде некогаш постоела најстарата пиварница во Скопје, вчера светна во ново руво. Општината Кисела Вода во изминатиот период интензивно работеше на реконструкција и реновирање на паркот со замена на сите оштетени клупи и корпи за ...
повеќе

16.11.2012
Децата од градинката „8 Март“ ја посетија пожарникарската станица
Децата од градинката „8 Март“ од објектот ”Расадник” ја посетија поожарникарската станица во Автокоманда. Таму се запознаа со професијата пожарникар, со сите средства со кои се гаси пожар и ја испробаа пожарникарската униформа. Пожарникарите им раскажуваа за својата работа и испратија отврена ...
повеќе

16.11.2012
Започна изградбата на атмосферската на ул.Жарко Зрењанин
Започна долгочекуваниот проект за изведба на атмосферска канализација на ул. Жарко Зрењанин во Драчево. Изведувач на градежните работи е фирмата „Баџак Инжинеринг“, должината на атмосферската канализација е 610м1. Со рализација на овој проект ќе се реши долгогодишниот проблем на жителите од тој ...
повеќе

16.11.2012
Ќе започне со изведба на атмосферска канализација на ул.„Жарко Зрењанин“
Во Петок, 16.11.2012, со почеток во 11:00 часот , на раскрсницата помеѓу ул.„Ужичка република“ и ул.„Жарко Зрењанин“,Општина Кисела Вода ќе започне со изведба на атмосферска канализација.На промоцијата ќе присуствува градоначалникот Марјан Ѓорчев, претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, ...
повеќе

15.11.2012
ЕСЕНСКИ КОНЦЕРТ на учениците на ДМБУЦ “Илија Николовски –Луј
Во градинката “8 Март” во објектот “Расадник” се реализираше ЕСЕНСКИ КОНЦЕРТ од учениците на ДМБУЦ “Илија Николовски –Луј”,под раководство на проф.Сузана Шошева Станковиќ.Децата од градинката имаа можност да уживаат во есенските звуци ,да се запознаат со класичната музика ,музичките инструменти да ...
повеќе

15.11.2012
Посета на новото детско игралиште во Општина Кисела Вода
Детскиот џагор повторно се врати на реконструираното детско игралиште во н.11 Октомври бараки. Посета на новото детско игралиште во Општина Кисела Вода со учениците од Vа и IIIa одделение, заедно со одделенските наставници. ...
повеќе

15.11.2012
Јавната детска градинка „8 март“ – објект Пржино го прослави својот 33 роденден
Градинката „8 март“ - објект Пржино го прослави својот 33 роденден, со организирање на приредба, на која активно учество земаа дечињата од истоимената градинка, како и ученици од ДМБУЦ “Илија Николовски-Луј”-Скопје. На приредбата беа присутни преставници од „Цементарница Усје АД Скопје“ - член на ...
повеќе

14.11.2012
Час по македонски јазик посветен на градот Скопје
ОУ ,,Невена Георгиева – Дуња,, - Скопје Во пресрет на празникот 13 НоемвриЧас по македонски јазик посветен на градот Скопје Учениците ...
повеќе

13.11.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 51-та пленарна седница
Ве известуваме дека Педесет и првата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 14.11.2012 година (среда) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: - Усвојување на Записникот од 50-та пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода; 1.Предлог-Решение за ...
повеќе

13.11.2012
Реализирано уште едно големо ветување од страна на Градоначалникот Ѓорчев
Денес, со почеток во 13:00 часот , на плоштадот во с.Драчево, од страна на Општина Кисела Вода беше извршено примопредавање на фекалната канализација во Драчево во надлежност на ЈП Водовод и канализација - Скопје. На примопредавањето присуствуваа градоначалникот Марјан Ѓорчев, претседателот на ...
повеќе

13.11.2012
Есенко и Есенка на прошетка низ Скопје
Во ЈДГ "8 Март" , во објект "Расадник" децата од големите групи заедно со своите родители и гости од нашата општина Кисела Вода го прославија роденденот на нашиот град,а воедно и ја поздравија есента .Приредбата беше наречена "Есенко и ...
повеќе

13.11.2012
Се поплочуваат улици и тротоари во Кисела Вода
Општина Кисела Вода деновиве врши интензивни градежни активности за поплочување со павер елементи на неколку улици на нејзината територија. Имено, службите на градежната фирма Урбан Инвест, по налог на општината во моментов поплочуваат еден крак на улицата “Речиште” во с. Драчево на вкупна површина ...
повеќе

12.11.2012
Примопредавање на фекалната канализација во Драчево во надлежност на ЈП Водовод и канализација
...
повеќе

12.11.2012
Манифестација по повод 13 Ноември-ГО ГРАДАМ СВОЈОТ ГРАД
По повод престоечкиот празник 13 Ноември, неколку деца од градинката Весели Цветови објект Мимоза, заедно со воспитувачот учествуваа на манифестацијата ГО ГРАДАМ СВОЈОТ ГРАД која за сите предучилишни установи традиционално се одржува секоја година во поросториите на Детскиот културен центар - ...
повеќе

12.11.2012
Пуштање во употреба на ново детско катче и реконструирани спортски игралишта во нас. 11 Октомври – бараки
Денес, во 12 часот, од страна на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Г-дин Марјан Ѓорчев и Претседателот на советот на Општината Г-дин Звонко Спасовски, беше пуштено во употреба новото детско игралиште и реконструираните спортски игралишта ( фудбалско, кошаркарско и тениско игралиште), во нас. ...
повеќе

11.11.2012
Соопштение до јавноста
Општина Кисела Вода сака да ја информира јавноста дека започнаа подготвителните работи за изградба на нова училишна зграда за ОУ “Рајко Жинзифов”, која ќе биде целосна донација од Владата на Народна Република Кина. Станува збор за најголемата кинеска донација во државава во делот на изградба на ...
повеќе

09.11.2012
Ново детско и реконструирано спортско игралиште ќе добијат жителите на нас. “11-ти Октомври – бараки”
Во понеделник (12.11.2012) со почеток во 12:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе ги пушти во употреба новото детско и реконструираното повеќенаменско спортско игралиште во нас. “11-ти Октомври – бараки”. Општината Кисела Вода практиката за вложување во спортска ...
повеќе

09.11.2012
Ученици од основните училишта од Кисела Вода ја посетија Градската библиотека „Браќа Миладиновци“
Општината Кисела Вода во рамки на продлабочување на соработката со библиотеката „Браќа Миладиновци“, денеска (09.11.2012) организираше посета на библиотеката, со цел да се развиваат и поттикнат навиките за читање и учење кај децата преку користење на библиотечниот фонд. Ученици и наставници од ...
повеќе

09.11.2012
Нов асфалт во должина од 900 метри за улиците во Усје
Општина Кисела Вода започна градежни активности за реконструкција и асфалтирање на неколку сервисни улици во населеното место Усје. Имено, екипи на ЈП “Улици и патишта” – Скопје, по налог на општината Кисела Вода вчера извршија асфалтирање на улицата “3” во должина од околу 350 метри и широчина од ...
повеќе

09.11.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 51-та пленарна седница
Ве известуваме дека Педесет и првата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 14.11.2012 година (среда) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: - Усвојување на Записникот од 50-та пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода; 1.Предлог-Решение за ...
повеќе

08.11.2012
Децата од градинката Весели Цветови се вклучија во хуманитарната акција “Биди и ти Лино пријател”
Денеска, децата децата од градинката “Весели Цветови” - објект “Мимоза” имаа прилика и оваа година да се дружат со мечето Лино, кое секоја година, заедно со тимот од маркетинг агенцијата Глобал Нет Адвертајзинг, а во соработка со Подравка доо Скопје, обезбедуваат еден утрински оброк за секое дете ...
повеќе

08.11.2012
Тековни еколошки акции во Општина Кисела Вода
Во пресрет на Зимата,општината Кисела Вода континуирано и интензивно работи на расчистување на јавните површини и чистење на дивите депонии. Сезонските работници за вршење јавни работи во координација со ЈКП “Комуналец - Кисела Вода” и Одделението за животна средина во општината, во текот на оваа ...
повеќе

08.11.2012
Учениците од ОУ “Кузман Јосифовски – Питу” во посета на сообраќајната полиција
Учениците од четврто одделение од основното училиште ,,Кузман Јосифовски –Питу,, беа во посета на сообраќајната полиција каде од страна на полициските службеници се запознаа основните сообраќајни знаци и го проследија предавањето на тема ,,Сообраќаен буквар”. Дополнително, на учениците им беше ...
повеќе

07.11.2012
Учениците од ОУ ,,Св.Климент Охридски” го прославија “7-ми Ноември - Светскиот ден на акција”
Учениците и наставниците од ОУ ,,Св.Климент Охридски” во с. Драчево со неколку активности го прославија “7-ми Ноември - Светскиот ден на акција”. Имено, во текот на вчерашниот ден (06.11.2012 год.), учениците од прво до осмо одделение под контрола на нивните наставници изработија маски од ...
повеќе

07.11.2012
Децата од градинката “Весели Цветови” во хуманитарна акција
Вчера, (06.11.2012) децата од градинката “Весели Цветови” од објектот “Синоличка”, го посетија СОС - Детското село. Поводот за оваа средба беше - реализација на проектот “Мали хуманитарци”, кој се реализира во оваа градинка и има за цел да се научат децата да подаруваат.Децата видно возбудени со ...
повеќе

07.11.2012
Градот Скопје ќе обележи локации за такси станици во Општина Кисела Вода
Градот Скопје во следниот период ќе започне акција за обележување со хоризонтална и вертикална сигнализација на локациите за такси станици на територијата на општината Кисела Вода. Во општината Кисела Вода ќе се обележат пет локации за такси стојалишта во населбите Црниче, Пржино, Расадник и Кисела ...
повеќе

06.11.2012
Градинката “8-ми Март” ќе го одбележи доаѓањето на Есента
Во пресрет на есента и престојниот празник 13-ти Ноември-роденден на главниот град Скопје, децата и вработените во ЈДГ "8-ми Март"на општина Кисела Вода во Град Скопје, интензивно работат на реализирање на активности околу одбележувањето на Есента и роденденот на Градот.Имено, на 13-ти Ноември со ...
повеќе

06.11.2012
Eсенски базар во ОУ,,Кузман Јосифовски-Питу“
На ден 16.10.2012год. во ОУ,,Кузман Јосифовски-Питу“ се одржа есенски базар на тема „Здрава храна“ кој траеше еден час со присуство на учениците, родителите и наставниците од училиштето. Базарот помина забавно, децата уживаа во продажбата, мотивирани од помислата дека средствата се наменети за ...
повеќе

06.11.2012
,,Кирил“ игра најдобра одбојка
Со одигрувањето на четвртото коло, заврши есенската сезона во одбојкалраката лига за ученички, во рамките на проектот ,, Училишен спорт“. Според очекувањата , се играше квалитетна одбојка а како фаворити за првите три позиции кои обезбедуваат пласман во ,, Фајнал Фор“ се ,,Кирил Пејчиновиќ“, ...
повеќе

02.11.2012
ОУ “Св. Климент Охридски” е домаќин на учениците од ОУ “Св. Кирил и Методиј” од Бугарија
Во периодот од 01-04.11.2012 год. најстарото основно училиште во општината Кисела Вода “Св. Климент Охридски” е домаќин на учениците од ОУ “Св. Кирил и Методиј”, во рамките на имплементација на меѓуучилишната соработка, која е дел од проектот “Проверка на реалноста- Како ја восприемаме реалноста ...
повеќе

01.11.2012
Ново спортско игралиште за патронатот на ОУ “Партение Зографски”
Денес, (01.11.2012 год.) основното училиште “Партение Зографски” со пригодна програма прослави 54 години од своето постоење. Свеченоста беше збогатена со пуштање во употреба повеќенаменско спортско игралиште, кое се наоѓа во состав на училишниот двор. Игралиштето е со површина од околу 300 ...
повеќе

01.11.2012
Поставени се јавни тоалети во поголемите паркови
Општината Кисела Вода деновиве започна со поставување на монтажни јавни тоалети на неколку фрекфентни локации во општината. За почеток, неколку тоалетни кабини се поставени во поголемите паркови во општината, каде што има поголема раздвиженост на граѓаните. Конкретно, две тоалетни кабини се ...
повеќе

30.10.2012
Се пушти во употреба првата делница од проширениот и реконструиран бул. “Борис Трајковски”
Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски и градоначалникот на општината Кисела Вода, Марјан Ѓорчев, денеска /30.10.2012 година/ и официјално ја отворија за сообраќај првата делница од проширениот и реконструиран булевар ...
повеќе

26.10.2012
Промовиран отчетот “Општина Кисела Вода 2009 – 2012”
Денеска, во просториите на Општина Кисела Вода, градоначалникот Марјан Ѓорчев одржа прес - конференција на која го промовираше Отчетот за работата на општината Кисела Вода во периодот од 2009 – 2012 година. “Гледано од аспект на политиката што ја деклариравме и која ја преточивме во наше мото на ...
повеќе

25.10.2012
Покана до медиуми
Во петок, 26.10.2012, со почеток во 12:30 часот, во просториите на општината Кисела Вода, градоначалникот Марјан Ѓорчев ќе го промовира “Отчетот 2009 – 2012”.На промоцијата ќе присуствува и претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Звонко Спасовски.Ги покануваме редакциите на пишаните и ...
повеќе

24.10.2012
,,Дуња“ и ,,Кепески“ со максимален ефект
Новата сезона во училишниот спорт започна во знакот на основните училишта ,,Невена Георгиева Дуња“ и ,,Круме Кепески“. По првото коло во екипните спортови кошарка, мал фудбал и одбојка, учениците од овие две школи постигнаа максимален ефект. ,,Дуња“ во кошарка славеше над секогаш незгодниот ривал ...
повеќе

22.10.2012
Соопштение до јавноста
Почитувани,Општина Кисела Вода во врска со неодамнешните настани поврзани со спомен –обележјето, скулптура: “Македонски војвода на коњ” сака да ја извести јавноста за следново:1. Станува збор за заеднички проект на Владата на Република Македонија, односно Министерството за култура и Општина Кисела ...
повеќе

17.10.2012
Општина Кисела Вода донираше надгледни средства во основните училишта и градинките
Создавањето услови за одвивање на успешен воспитно-образовен процес во основните училишта и градинките претставува врвен приоритет во работата на општината Кисела Вода. Донацијата на книги, надгледни средства и други помагала за поефикасно совладување на наставниот матерјал и збогатување на ...
повеќе

17.10.2012
Универзалната единица за заштита и спасување на Општина Кисела Вода ќе се обучува
Околу 50 припадници на универзалната единица за заштита и спасување на општината Кисела Вода, воглавно претставници на општинската администрација и месните и урбани заедници на 18 и 19 октомври, ќе проследат обука во организација на Дирекцијата за заштита и спасување. Согласно планот за обуката, на ...
повеќе

15.10.2012
Се одржа осмиот меѓународен карате турнир “Маваши опен 2012”
На 13.10.2012 год. (сабота) во спортската сала во нас. Драчево се одржа осмиот по ред меѓународен карате турнир “Маваши опен 2012”. Учество на турнирот земаа 38 екипи од Македонија, Србија и Бугарија со преку 340 натпреварувачи. Домаќинот на настанот, карате клубот “Маваши” од нас. Драчево, се ...
повеќе

12.10.2012
Се пушти во употреба повеќенаменското спортско игралиште во нас. 11-ти Октомври-згради
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и претседателот на Советот, Звонко Спасовски денеска го пуштија во употреба повеќенаменското спортско игралиште во населбата 11-ти Октомври – згради.Во изминатиот период тој простор беше хортикултурно уреден со различни содржини. Проектот за ...
повеќе

12.10.2012
Покана до медиуми
Денес, 12.10.2012, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе го пушти во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште во населбата 11-ти Октомври – згради.Игралиштето се наоѓа веднаш до општината Кисела Вода и истото е оградено со висока ограда од шест ...
повеќе

10.10.2012
Интензивни градежни активности во Општина Кисела Вода
Општината Кисела Вода во моментов реализира интензивни градежни активности за урбанизирање на нејзината територија. Се асфалтираат и реконструираат улици, се санираат ударните дупки, се градат нови детски и спортски, а се реконструираат и рехабилитираат веќе изградените повеќенаменски спортски ...
повеќе

10.10.2012
Жителите на Кисела Вода ќе добијат нов зелен пазар
Иако важи за најстара и една од најбројните скопски општини, Кисела Вода во изминатото шестдецениско постоење како локална самоуправа немаше изградено ниту еден зелен пазар. Жителите, кои со децении мораа да патуваат до центарот на градот и за набавување на земјоделски производи да ги посетуваат ...
повеќе

09.10.2012
Собрани 100 кубни метри смет во акцијата “Чиста Македонија”
Во саботата (06.10.2012 год.) во периодот од 9.30 до 14 часот се одржа акција Чиста Македонија на ниво на Р. Македонија иницирана од Граѓанската Асоцијација Ајде, Македонија! во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, а со поддршка од Владата на Република Македонија ...
повеќе

06.10.2012
Населбата Расадник доби нов сообраќаен влез
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев, претседателот на Советот на општината Кисела Вода, Звонко Спасовски и директорот на ЈП “Улици и патишта” – Скопје, денеска ги пуштија во употреба двете новоасфалтирани улици со кои населбата Расадник доби нов сообраќаен влез кај ресторанот ...
повеќе

05.10.2012
Во ОУ “Невена Георгиева – Дуња” свечено се одбележа “Денот на учителот”
На 04.10.2012 година во цветниот хол на училиштето “Невена Георгиева- Дуња” беше одржана свечена приредба по повод 5-ти октомври - Светскиот Ден на учителот под мотото “Учителу ти го сееш семето на знаењето”. На приредбата беа доделени и плакети на градоначалникот на општината Кисела Вода, Марјан ...
повеќе

05.10.2012
Соопштение за јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 – а став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11) , член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

05.10.2012
Покана до медиуми
Во сабота, 06.10.2012, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и директорот на ЈП “Улици и патишта”, Синиша Ивановски ќе пуштат во употреба две новоасфалтирани улици во населбата Расадник со што оваа населба доби уште еден сообраќаен влез.Изјави за ...
повеќе

04.10.2012
“Македонија без отпад 2012” по вторпат во Општина Кисела Вода
Во сабота, 06.10.2012 год., во периодот од 9.30 до 14 часот ќе се одржи акцијата “Македонија без отпад 2012”, иницирана од Граѓанската Асоцијација “Ајде Македонија” во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, а со поддршка од Владата на Република Македонија преку ...
повеќе

03.10.2012
Пуштен во употреба новиот мост на каналот “Мала Рада” во с. Драчево
Жителите на селото Драчево, по повеќегодишни барања, конечно добија мост на реката „Мала Рада”. Денеска, пред повеќе од стотина граѓани градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев, заменик - министерот за локална самоуправа, Сашо Лазаревски и директорот на ГД “Бетон”, Трајче Трпевски, ...
повеќе

01.10.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 50-та пленарна седница
Ве известуваме дека Педесеттата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 2.10.2012 година (вторник) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: - Усвојување на Записникот од 48-та пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода;- Усвојување на Записникот од 49-та ...
повеќе

28.09.2012
Акција за кастрење на суви дрвја во Кисела Вода
Општина Кисела Вода во соработка со ЈП “Паркови и зеленило”, а на барање на жителите на општината започна едномесечна акција за кастрење на суви гранки и дрвја на нејзината територија. Во акцијата се вклучени сезонските работници од општината за вршење јавни работи, а со соодветна опрема акцијата ...
повеќе

24.09.2012
Завршија градежните работи во месноста “Порупи”
Општина Кисела Вода деновиве ги финишираше градежните активности за асфалтирање на сервисни улици и поставување урбана опрема во месноста Порупи во Драчево. Вчера, пред голем број жители на ова населено место, свештено-служители од црквата “Св. Спас” во Драчево ја осветија “Видановата чешма”, која ...
повеќе

24.09.2012
Се мијат и метат улиците во нас. Расадник
На иницијатива на општина Кисела Вода, а во соработка со ЈП “Комунална Хигиена – Скопје” денеска се реализираше акција за миење и метење на сервисните улици и тротоарите во населбата Расадник. Петнаесетина работници на јавното претпријатие, сезонски работници од општината Кисела Вода и една ...
повеќе

21.09.2012
Ѓорчев: “Сакаме игралиштето “Славија” да го претвориме во Национален спортски центар”
Инвестирањето во урбанизација и уредување на слободните јавни површини преку изградба на нови спортски и детски содржини стана препознатлив бренд на општината Кисела Вода. Реконструирањето и изградбата на нови повеќенаменски спортски и детски игралишта се врвен приоритет на општинската ...
повеќе

20.09.2012
Оглас за доделување на термини за закуп во спортските сали
Врз основа на член 50, став 1 од Законот за локална самоуправа (,,Службен весник на Република Македонија“ бр. 5 /02), и врз основа на усвоениот правилник на Советот на општина Кисела Вода број:07-6073/14 од 31.08.2012 година, Градоначалникот на Општина Кисела Вода објавува О г л а с За доделување ...
повеќе

20.09.2012
Покана до медиуми
Во петок (21.09.2012) со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе ги пушти во употреба реконструираното повеќенаменско спортско игралиште и новоизграденото детско игралиште, кои се наоѓаат во состав на фудбалското игралиште “Славија” во нас. Пржино. На ...
повеќе

14.09.2012
Се асфалтираат пристапните улици до новиот мост на “Мала Рада” во Драчево
Едно од приоритетните капитални барања, кои го посочија жителите на селото Драчево за подобрување на условите за живот во оваа населба со изградба на мост на коритото на “Мала Рада”, привршува со реализација. Имено, завршија градежните активности за изградбата на усвоената мостовска конструкција на ...
повеќе

12.09.2012
Нови 155 решенија за легализација на дивоградби
Процесот на легализација на дивоизградени објекти на територијата на општина Кисела Вода продолжува со добро темпо. Градоначалникот Марјан Ѓорчев потпиша нови 155 решенија за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, со што бројката на вкупно решени предмети за легализација ...
повеќе

12.09.2012
Се збогатува библиотечниот фонд на основните училишта во општината Кисела Вода
Денеска во просториите на општината Кисела Вода, градоначалникот Марјан Ѓорчев одржа работна средба со директорот на Градската Библиотека “Браќа Миладиновци” од Скопје, Бранко Цветкоски и директорите на основните училишта од општината Кисела Вода. Целта на средбата беше продлабочување на ...
повеќе

10.09.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 49-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и деветтата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 14.09.2012 година (петок) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: 1. Годишна програма за работа на О.У."Кузман Јосифовски-Питу" во учебната 2012-2013 година;2.Годишна програма за ...
повеќе

04.09.2012
Финишира изградбата на повеќенаменското спортско игралиште во нас. 11-ти Октомври
Во текот на летото, во општината Кисела Вода се одвиваше активна градежна сезона во делот на хортикултурното уредување и изградбата на детски и спортски игралишта.Посебно е значајно што Општината гради повеќенаменско спортско игралиште во комплексот зад маркетот “ЦИБУС” во Населбата 11-ти Октомври ...
повеќе

03.09.2012
580 првачиња седнаа во училишните клупи во општината Кисела Вода
Првото училишно ѕвоно во новата 2012/2013 учебна година, изутринава го означи почетокот на наставата во сите осум основни училишта на територијата на општина Кисела Вода. Градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и претставници од Секторот за образование од Општина Кисела Вода го ...
повеќе

30.08.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 48-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и осмата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 31.08.2012 година (петок) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред:1.Годишен извештај за работата на О.У."Кузман Јосифовски-Питу" во учебната 2011-2012 година;2.Годишен извештај за ...
повеќе

29.08.2012
Се чисти брдото кај чешмата “Св.Петка” во Црниче
На иницијатива на еколошкото друштво "Чешма Св.Петка", одделението за животна средина на општина Кисела Вода започна со реализација на акцијата за чистење на брдото кај истоимената чешма на потегот од крстосницата на ул. “Црниче” со ул. “Наум Охридски” до пешачките скали на ул. “Црниче”. За таа ...
повеќе

24.08.2012
Се отвори истурен шалтер на ФЗОМ во Драчево
Денеска, во просториите на поликлиниката Драчево – ЗД Скопје, се отвори истурената канцеларија на Фондот за здравствено осигурување на Република Макеоднија. Новата истурена канцеларија во рамките на поликлиниката Драчево ја отвори директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, М-р ...
повеќе

23.08.2012
Пензионерите ги ,,средија“ административците
На иницијатива на Здружението на пензионери на општина Кисела Вода и општината Кисела Вода во ресторанот ,,Боклес“ во Драчево се одигра ревијален натпревар во шах. На 16 табли силите ги одмерија пензионерите и општинските административци се со цел да се актуелизира шаховската игра, но и да се ...
повеќе

22.08.2012
Ќе се одржи ревијален натпревар во шах во Драчево
Утре (23.08.2012) со почеток во 11:30 часот, во ресторанот Боклес, во организација на Општина Кисела Вода и Здружението на пензионерите на Општина Кисела Вода ќе се одржи ревијален натпревар во шах.Во насока на актуелизирање на шаховската игра и продлабочување на соработката, на вкупно 15 шаховски ...
повеќе

21.08.2012
Спектакуларен крај на овогодинешното културно лето “Три круши”
Со спектакуларен огномет и богата културно – уметничка програма заврши овогодинешното културно лето “Три круши”, кое свечено во саботата го затвори покровителот, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев. Неколкуилјадната публика во саботата уживаше во настапот на женскиот камерен хор ...
повеќе

17.08.2012
Се асфалтираат улици во Припор
Општината Кисела Вода летниот период максимално го користи за градежна експанзија и урбанизирање на целата нејзина теририја. Се асфалтираат улици, се градат тротоари, пешачки патеки, се градат канализации и водоводи. Деновиве, екипи на фирмата “Изолација” – Скопје, по налог на општината започна ...
повеќе

16.08.2012
Многу изненадувања за затворањето на Културно лето “Три круши”
Спектакуларен огномет и бројни изненадувања се предвидени за свеченото затворање на културната манифестација Културно лето “Три круши”, кое ќе се случи престојниот викенд. Во петок (17.08) целовечерен концерт ќе одржи миленичката на драчевската публика Сузана Спасовска и пријателите, додека пак во ...
повеќе

15.08.2012
Основните училишта се подготвуваат за почетокот на новата учебна година
Летниот период е вистинското време за реновирање и реконструкција на училишните и помошните воспитно – образовни згради. Празните училишта во екот на летниот распуст им обезбедуваат одврзани раце на директорите да ги подготват училиштата за следната учебна година. Фактот што важи за една од ...
повеќе

13.08.2012
Трајановски изврши увид на градежните работи на улицата „Борис Трајковски“
Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски и градоначалникот на општина Кисела Вода Марјан Ѓорчеввчера извршија увид на градежните работи на улицата „Борис Трајковски” (поранешна ...
повеќе

09.08.2012
Модерни латино-американски танци и забавна музика на “Три круши”
И викендов, културното лето “Три круши” ќе понуди богата уметничка програма. Во петок (10.08.) посетителите ќе можат да уживаат во перформансот на претставниците на танцовиот клуб “Прима данс” од Скопје, кои ќе изведат сплет од модерни алатино-американски танци.Саботата пак, ќе биде наменета за ...
повеќе

08.08.2012
Се чисти каналот “Мала Рада”
Општина Кисела Вода во соработка со фирмата ,,Водостопанство Скопско Поле,, започна со чистење на коритото на Мала Рада во селото Драчево. За чистењето на каналот ангажирани се механизација (булдожер и неколку камиони) како и 15 работници. Се планира во наредните дваесетина дена коритото да биде ...
повеќе

07.08.2012
Градежните активности продолжуваат со несмален интензитет
Општината Кисела Вода летниот период максимално го користи за градежна експанзија и урбанизирање на целата нејзина теририја. Се асфалтираат улици, се градат тротоари, пешачки патеки, се градат канализации и водоводи. Деновиве, екипи на фирмата “Изолација” – Скопје, по налог на општината започна ...
повеќе

06.08.2012
Свечено одбележан “Илинден” на културното лето “Три круши”
Празнувањето на големиот македонски празник “Илинден” викендов беше во фокусот на културното лето “Три круши”. По повод големиот празник, Општина Кисела Вода во петокот (03.08.2012) организираше Илинденска вечер. Со македонски народни и илинденски песни, на сцената на амфитеатарот на верско – ...
повеќе

03.08.2012
Илинденска вечер и театарска претстава на културното лето “Три круши”
Викендов, Илинденската празнична треска ќе се преслика и на културното лето “Три круши”. Вечерва со почеток во 20:30 часот, на амфитеатарот на верско-рекреативниот центар “Три круши” во чест на големиот државен празник “Илинден” ќе се одржи Илинденска вечер. Со македонски народни и илинденски песни ...
повеќе

01.08.2012
Се чистат депониите и отворените канали во Кисела Вода
И покрај сите апели и засилените инспекциски контроли од страна на општината, создавањето на диви депонии на територијата на општината Кисела Вода од страна на несовесни граѓани продолжува. За таа цел, Општина Кисела Вода започна акција за чистење на микро локации и црни точки на нејзината ...
повеќе

30.07.2012
Конечно решен проблемот со уличното осветлување на ул. “Кавалска”
Општина Кисела Вода го користи летниот период за тековно одржување на уличното освтелување на нејзината територија. Во изминатиот период, на територијата на општината се случија многу дефекти на уличното осветлување предизвикани од разни временски неприлики, но и поради дотраеност на мрежата, по ...
повеќе

27.07.2012
Пензионерите од Кисела Вода во сабота ќе настапат на “Три круши”
Утревечер со почеток во 20:30 часот, на културното лето “Три круши” целовечерен концерт ќе одржат талентираните пензионери од пензионерското друштво “Кисела Вода”, кои пред присутните посетители ќе се претстават со неколку интересни точки. Талентираните пензионери и минатата година се претставија ...
повеќе

26.07.2012
Забавна и класична музика утревечер на “Три круши”
Гудачкиот квартет Марија (две виолини, виола и виолончело) под водство на академскиот музичар – виолинист, Пламенка Трајковска, утревечер ке изведе концерт на манифестацијата Културно лето “Три круши”. Пламенка Трајковска и нејзиниот квартет се миленици на драчевската публика, а утревечер ќе се ...
повеќе

23.07.2012
Делегација од Општина Кисела Вода присуствуваше на премиерната манифестација “Чествување за Никола Јонков Вапцаров”
Пред платото на новата административна зграда на општина Бутел, во организација на општината Бутел, денеска се одржа првата манифестација „Чествување за Никола Јонков Вапцаров“.Манифестацијата започна со поетско читање од учениците од основните училишта во општината Бутел. Веднаш потоа делегации од ...
повеќе

20.07.2012
Мексиканскиот балетски ансамбл “Фолклорико” ја посети Општина Кисела Вода
Денеска напладне, градоначалникот Марјан Ѓорчев во просториите на општината Кисела Вода ги прими претставниците на балетскиот ансамбл “Фолклорико” од Мексико, кои утревечер ќе настапат на културното лето “Три круши”. Овој балетски ансамбл ги презентира традиционалните мексикански танци од реонот ...
повеќе

20.07.2012
Се гради повеќенаменско спортско игралиште во комплексот зад маркетот “ЦИБУС”
Општина Кисела Вода во изминатиот период активно ја започна градежната сезона за ново хортикултурно уредување на повеќе јавни површини на целата територија на општината. Акцијата опфаќа поставување на ново парковско зеленило и оплеменување на нови јавни површини, кои се доста фрекфентни и посетени ...
повеќе

19.07.2012
Мики Јовановски – Џафер и мексиканска вечер викендов на културното лето “Три круши”
Богатата и разновидна културна програма на овогодинешното културно лето “три круши” ќе се потврди и претстојниот викенд. Во петок со почеток во 20:30 часот, пред драчевската публика свој целовечерен концерт ќе одржи вечниот рокер, Мики Јовановски – Џафер.Саботата ќе биде посветена на презентација ...
повеќе

12.07.2012
Повторно богата програма на Три Круши викендов
...
повеќе

12.07.2012
Градежните работи на улиците низ Општина Кисела Вода во раните утрински часови, продолжуваат со несмален интензитет
Асфалтирањето и крпењето на улиците на територија на Општина Кисела Вода продолжува. ...
повеќе

09.07.2012
Акција за отстранување на градежен шут
ЈКП Комуналец - Кисела Вода и вработени од Општина Кисела Вода а во соработка со ЈП Комунална Хигиена - Скопје на ден 06.07.2012 год. изведоа акција за отстранување на градежен шут, гранки и комунален смет од јавните површини на улиците Првомајска кај складот на Макпетрол, Сава Ковачевиќ 11, Димо ...
повеќе

06.07.2012
Покана за јавна дискусија околу подготовка на “Стратегија на општина Кисела Вода за соработка со граѓански сектор”
Во почетокот на јуни 2012 година, Волонтерски Центар Скопје, во тесна соработка со Општината Кисела Вода и здруженија на граѓани, започна со креирање на „Стратегија на Општина Кисела Вода за соработка со граѓанскиот сектор“,која се одвиваше во неколку етапи. Ве покануваме на Јавна дискусија, која ...
повеќе

05.07.2012
Викендов Етно Фест и Војо Стојановски на Три Круши
И наредниов викенд е предвидена богата културно-уметничка програма на културното лето Три Круши.Посетеноста и импресиите од претходните викенди ни дава за право да бидеме уверени дека ќе имаме уште еден незаборавен викенд поминат на овој прекрасен локалитет.Во петок на 06 Јули е предивден Етно ...
повеќе

04.07.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 47-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и седмата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 6.07.2012 година (петок) со почеток во 10,00 часот со следниот дневен ред: 1.Извештај за работењето на Центарот за развој на Скопски плански регион (работен и финансиски извештај) за 2011 ...
повеќе

02.07.2012
Соопштение до медиумите
Почитувани, во врска со главниот проект за фекална канализација на потегот помеѓу бул.Србија, ул. Првомајска, поред пруга и канал Усје-Градинар, ве известуваме:Главниот проект за фекална канализација за населено место Градинар (на потегот помеѓу бул.Србија, ул. Првомајска, поред пруга и канал ...
повеќе

02.07.2012
Извонреден концерт на Владо Јаневски на Три Круши
И изминатиов викенд имаше богата културно уметничка програма на културното лето “Три Круши”.Масовната посета на настаните беше повеќе од очигледна.Во петокот настапи легендата на македонската забавна музика,вечниот романтичар Владо Јаневски.Тој ги разнежни срцата на публиката со своите ...
повеќе

02.07.2012
Продолжуваат градежните работи на улиците низ Општина Кисела Вода
Асфалтирањето и крпењето на улиците на територија на Општина Кисела Вода продолжува со несмален интензитет. Тампонирањето на краците од ул.Сердарот се завршени, дел од краците на ул.Драчевска исто така се тампонирани и подготвени за асфалтирање. Дупките на ул. Ратко Митровиќ 2 во целост се ...
повеќе

01.07.2012
Покана до медиуми
Утре, 02.07.2012 год. (понеделник), со почеток во 11:00 часот, во малата сала на општината Кисела Вода, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе одржи прес-конференција како реакција на протестот на СДСМ за фекалната канализација во Градинар. Ги покануваме редакциите на пишаните и ...
повеќе

29.06.2012
Владо Јаневски вечерва на “Три круши”
Забавна музика и македонски фолклор ќе го одбележат културното лето “Три круши”, викендов. Имено, вечерва со почеток во 20:30 часот свој целовечерен концерт ќе има “вечниот романтичар” и миленикот на драчевската публика Владо Јаневски. Утревечер, во истиот термин концерт ќе имаат културно – ...
повеќе

29.06.2012
Советот на Општина Кисела Вода одржа свечена седница по повод 57-от роденден
Општина Кисела Вода денеска со свечена седница го одбележа својот 57-ми роденден. На свечената седница присуствуваа поранешни претседатели на Советот, поранешни советници, претставници на бизнис заедницата, членови на општинската администрација, претставници на основните училишта, детските градинки ...
повеќе

28.06.2012
Општина Кисела Вода ќе го прослави 57-от роденден
Со свечена седница и неколку културни и хуманитарни настани општината Кисела Вода утре ќе прослави 57 години од своето постоење. Со почеток во 10:30 часот во големата сала на општината Кисела Вода ќе се одржи свечена седница по повод роденденот на општината, а градоначалникот Марјан Ѓорчев ќе ...
повеќе

27.06.2012
Се асфалтираат улици во Општина Кисела Вода
Општината Кисела Вода летниот период максимално го користи за градежна експанзија и урбанизирање на целата нејзина теририја. Се асфалтираат улици, се градат тротоари, пешачки патеки, се градат канализации и водоводи. Деновиве, екипите на фирмата “Изолација” по налог на општината врши асфалтирање на ...
повеќе

26.06.2012
Се поставува спомен – обележјето “Македонски војвода на коњ”
Денеска, на локацијата “Чешма” започнаа градежните активности за поставувањето на спомен – обележјето “Македонски војвода на коњ”. Општината Кисела Вода во изминатиот период имаше обврска да го изгради постаментот и да го уреди околниот простор за што од својот буџет одвои 4,5 милиони денари. ...
повеќе

25.06.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 46-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и шестата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 27.06.2012 година (среда) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: -Усвојување на Записникот од 45-та пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода1.Предлог - Одлука за избор ...
повеќе

25.06.2012
Градоначалникот Ѓорчев му оддаде почит на претседателот Трајковски
56-от роденден на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски, традиционално се одбележа со манифестацијата “Спомени за Борис Трајковски 2012” во организација на општината Бутел. Манифестацијата започна на градските гробишта во Бутел, каде членови од потесното семејство на претседателот ...
повеќе

21.06.2012
Детски и меѓународен фолклорен фестивал викендов на “Три круши”
Богата културно – уметничка програма и викендов ќе понуди општината Кисела Вода на манифестацијата културно лето “Три круши 2012”. Имено, во петок со почеток во 20:30 часот ќе се одржи детскиот фестивал, кој годинава ќе одбележи мал 5-годишен јубилеј, а истовремено вечерта свој настап ќе имаат и ...
повеќе

21.06.2012
Градоначалникот Ѓорчев ќе ги посети месните заедници Црниче и Пржино
Практиката за одржување на редовни средби со своите сограѓани и посета на месните и урбани заедници, градоначалникот Ѓорчев ја продолжува и во овој период. Согласно динамичниот план на Секторот за месна самоуправа и соработка со невладин сектор, во петок (22.06) градоначалникот Ѓорчев со дел од ...
повеќе

20.06.2012
Програма за Културно лето Три Круши 2012
22.06.2012 - Детски Фестивал- 15 композиции, учесници 30 ученици претставници од сите ОУ воопштината 23.06.2012- Фолклорен Фестивал настап на КУД од :-Македонија-Унгарија-Босна и Херцеговина-Србија-Турција-Бугарија 29.06.2012 - Концерт на Владо Јаневски 30.06.2012– Концерт КУД Китка и ...
повеќе

20.06.2012
Се одржа состанок на фокус групата за креирање стратегија на Општина Кисела Вода за соработка со граѓанскиот сектор
Денес (20.06.2012 год.), во големата сала на Општина Кисела Вода, се одржа првиот работен состанок на фокус групата која ќе учествува во креирање на стратегија на Општина Кисела Вода за соработка со граѓанскиот сектор. Со цел успешно утврдување на приоритетните области во кои треба да се делува во ...
повеќе

19.06.2012
Локалниот пат “Речиште” ќе добие нова фекална канализација и нов коловоз
Општина Кисела Вода максимално ја користи летната градежна сезона за урбанизирање и подобрување на инфраструктурата на целата нејзина територија. Покрај градежните активности за санирање на ударни дупки, асфалтирање и поплочување со павер елементи на нови улици и тротоари, изградба на нови детски и ...
повеќе

17.06.2012
Спектакуларен почеток на Културното лето “Три Круши 2012”
Спектакуларен неколку минутен огномет и плејада на реномирани македонски естрадни уметници го одбележаа првиот ден од културната манифестација Културно лето “Три Круши 2012”. Честа да го отвори годинешното Културно лето ја имаше покровителот на манифестацијата, градоначалникот на Општина Кисела ...
повеќе

15.06.2012
Утревечер стартува Културното лето “Три круши 2012”
Амфитеатарот на верско – рекреативниот центар “Три круши” утревечер ќе биде средиште на големо културно збиднување. Традиционално по седми пат годинава, општина Кисела Вода ја организира културно-забавната манифестација “Културно Лето Три Круши 2012”. Културната програма годинава ја доживува ...
повеќе

15.06.2012
Соопштение до жителите на Кисела Вода
Денеска, со почеток во 21:30 часот ЈП “Водовод и канализација” ќе изведува градежни активности на улицата “Сава Ковачевиќ” кај поранешната автобуска станица последна 24-ка,до објектот на јавното претпријатие “Улици и патишта”.Се замолуваат граѓаните во овој период да ги користат алтернативните ...
повеќе

13.06.2012
Градежни активности во општината Кисела Вода
Деновиве, општината Кисела Вода започна неколку акции за поплочување на улици со павер елементи, изградба на тротоари и санирање на ударни дупки на сервисните улици. Имено, екипите на фирмата “Урбан Инвест” по налог на општината започнаа со поплочување на на платото на улицата „Доситеј Обрадовиќ“ ...
повеќе

12.06.2012
Културно лето "Три круши 2012" по седми пат
Општина Кисела Вода годинава, традиционално по седми пат ја организира културно-забавната манифестација "Културно лето Три Круши 2012", која се одржува на амфитеатарот на Верско-рекреативниот центар “Три Круши”, во с. Драчево. Во периодот од 16.06 – 18.08.2011 год. секој викенд, жителите на Општина ...
повеќе

11.06.2012
Градоначалникот Ѓорчев ги посети урбаните заедници “11-ти октомври – згради”, “Бирарија” и “Цветан Димов”, следни се Припор и Кисела Вода
Редовната посета на месните и урбани заедници се реализираше и минатата работна седмица. Имено, во петокот градоначалникот Марјан Ѓорчев со претставници од општинската администрација посетија три урбани заедници. Прва на агендата за посета беше урбаната заедница “11-ти октомври – згради” каде ...
повеќе

08.06.2012
Градоначалникот Ѓорчев награди 100 талентирани ученици од општината
Важејќи за најстара општина во градот Скопје, која успешно расте, се развива, напредува веќе 57 години, општината Кисела Вода само уште еднаш потврдува дека во континуитет се залага за есенцијален и фундаментален успешен нагорен од, при тоа држејќи се цврсто на земја, препознатлива по историското ...
повеќе

08.06.2012
Се одржа акција за собирање на стара хартија во основните училишта во Општина Кисела Вода
Денеска и претходните три дена, Општина Кисела Вода во соработка со Министерството за животна средина, Асоцијацијата Ајде Македонија и медиумската групација Медиа Принт Македонија(МПМ) организираше акција за собирање на стара хартија од сите осум основни училишта кои функционираат на територијата ...
повеќе

07.06.2012
Се одбележа Меѓународниот ден на рускиот јазик
Со пригодна свеченост вчеравечер во паркот “Пушкин”, се одржа традиционалната културна манифестација “Пушкинови денови 2012”. Манифестацијата, која традиционално по четврти пат се организира во општината Кисела Вода беше одбележана со настап на учениците од основното училиште “Кирил Пејчиновиќ” со ...
повеќе

07.06.2012
Градоначалникот Ѓорчев ќе ги посети урбаните заедници 11-ти октомври – згради, Цветан Димов и Бирарија
И оваа работна седмица градоначалникот Ѓорчев со дел од општинската администрација ќе ги продолжат посетите на месните и урбани заедници во општината. Согласно динамичниот план, утре (петок) со почеток во 19:30 часот, градоначалникот Ѓорчев ќе ја посети урбаната заедница 11-ти Октомври - згради, ...
повеќе

07.06.2012
Покана до медиуми
Денес, 07.06.2012, со почеток во 17:30 часот, во спортската сала “Независна Македонија”, која се наоѓа во состав на основното училиште “Невена Георгиева – Дуња”, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев свечено ќе додели еднократна парична награда на 100 талентирани ученици од ...
повеќе

05.06.2012
Улиците “Полог” и “Банско” ќе се поврзат со пешачки скали
Градежните активности за урбанизирање во општината Кисела Вода не запираат. Имено, деновиве екипи на фирмата “Урбан Инвест”, по налог на општината Кисела Вода започнаа градежни активности за изградба на пешачки скали на две локации во општината. Скали од павер елементи со должина од околу 50 метри ...
повеќе

05.06.2012
Учениците од ОУ “Кирил Пејчиновиќ” насадија 200 садници цвеќиња во паркот “Пушкин”
Неколку паралелки ученици од основното училиште “Кирил Пејчиновиќ” денеска посадија околу 200 садници цвеќе во паркот “Пушкин” во населбата Кисела Вода. Садниците се донација од Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија, а акцијата за разубавување на овој парк кој општината Кисела ...
повеќе

04.06.2012
Градоначалникот Ѓорчев ги посети месните заедници Усје и 11-ти Октомври – бараки
Во четвртокот, изминатата работна седмица, градоначалникот Марјан Ѓорчев со претставници од општинската администрација во рамките на редовната посета на месните и урбани заедници се сретнаа со жителите на селото Усје и населбата 11-ти Октомври – бараки. Целта на посетите беше граѓаните на овие ...
повеќе

04.06.2012
Соопштение
Се известуваат жителите на Општина Кисела Вода дека е забрането да фрлаат (оставаат) предмети покрај контејнерите за комунален смет и на јавни површини.Истовремено, се охрабруваат граѓаните кои ќе воочат вакви ситуации, истите да ги пријават во комуналната инспекција на Општина Кисела ...
повеќе

31.05.2012
Поповски ги додели признанијата на најуспешните
Со кошаркарското финале, заврши вториот традиционален ,, Куп Св.Ѓорѓи“, кој во изминатава недела се реализираше во спортските сали ,, Независна Македонија“ и ,,Архиепископ Доситеј“, објекти, изградени од владината Агенција за млади и спорт. Во финалната средба на кошаркарскиот турнир на купот “Св. ...
повеќе

31.05.2012
Градоначалникот Ѓорчев ја продолжува посетата на месните заедници
И оваа работна седмица градоначалникот Ѓорчев со дел од општинската администрација ќе ги продолжат посетите на месните и урбани заедници во општината. Согласно динамичниот план, вечерва со почеток во 19:30 часот, градоначалникот Ѓорчев ќе ја посети месната заедница Усје, додека пак во 20:30 часот ...
повеќе

31.05.2012
Се одржа мултимедијален хепенинг во паркот Шопен
Паркот Фредерик Шопен, вчера беше средиште на мултимедијален ликовно-музички хепенинг, на кој младите ликовни и музички уметници од основните училишта од општината Кисела Вода го покажаа својот талент. Општината Кисела Вода годинава по втор пат го организираше мултимедијалниот ликовно – музички ...
повеќе

31.05.2012
Се реконструира улицата Кавалска
Општина Кисела Вода продолжува со градежните активности за подобрување на комуналната инфраструктура на нејзината територија. Деновиве, екипи на фирмата Урбан Инвест, по налог на општината започнаа градежни активности за поплочување и поставување на тротоари на улицата Кавалска во населбата Пржино. ...
повеќе

30.05.2012
Покана до медиуми
Утре, 31.05.2012, со почеток во 12:30 часот, во спортската сала “Независна Македонија”, која се наоѓа во состав на основното училиште “Невена Георгиева – Дуња”, ќе се одржи финалето на купот “Св. Ѓорѓи” на кој во изминатиот период учество земаа селекции на талентирани ученици од општините Кисела ...
повеќе

30.05.2012
Кисела Вода и Центар во кошаркарското финале
Кошаркарските селекциите на општините ,,Кисела Вода“ и ,, Центар“ се финалисти на ,,Куп Св.Ѓорѓи“. Во спортската сала ,, Независна Македонија“ денеска се одиграа две квалитетни кошаркарски претстави. Во првото полуфинале, селекцијата на општина Кисела Вода со 44:39 славеше во средбата со врсниците ...
повеќе

30.05.2012
,,Купот Св.Ѓорѓи“ за општина Гази Баба
Фудбалската селекција на таленти од општината ,,Гази Баба“ е нов шампион на фудбалскиот ,,Куп Св Ѓорѓи“. Во финалната средба, селекцијата на таленти од ,,Гази Баба“ славеше победа од 3:1 над минатогодишниот шампион селекцијата на домаѓинот општина ,,Кисела Вода“. Инаку, се играше квалитетен ...
повеќе

30.05.2012
Соопштение до жителите на М.З. “11-ти Октомври – бараки” и Теферич
Се известуваат жителите на месната заедница “11-ти Октомври – бараки” дека се тргнати контејнерите на ул. Првомајска, на потегот од семафорите од бул. Србија до бензинската пумпа кај ОХИС. За таа цел, се информираат граѓаните и фирмите кои немаат подигнато пластични канти од 120 литри, тоа можат да ...
повеќе

29.05.2012
Општина Кисела Вода ја продлабочува соработката со граѓанските здруженија
Општината Кисела Вода во насока на продлабочување на соработката со граѓанските здруженија и невладиниот сектор, ќе изработи Стратегија за соработка со граѓанските организаци за период од 3-5 години. За таа цел, градоначалникот Марјан Ѓорчев оствари средба со дел од граѓанските здруженија кои ...
повеќе

28.05.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 45-тата пленарна седница
Ве известуваме дека 45-тата пленарна седница на Советот на општина Кисела Вода ќе се одржи на 29.05.2012 (вторник), со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред:-Усвојување на Записникот од Четириесет и четвртата пленарна седница на Советот;1. Предлог-Одлука за утврдување Нацрт планот за измена ...
повеќе

25.05.2012
Шампионска игра на ,,Кисела Вода“
Селекцијата на таленти на ,,Кисела Вода“ е новиот одбојкарски шампион (во конкуренција на девојчиња) во купот ,,Св. Ѓорѓи“ . Во финалната средба избраничките на селекторите Игор Зафировски и Мартин Мартиновски, славеа со 2:1, по сетови 25:16, 25:27, и 15:07. Во првиот сет гледавме апсолутна ...
повеќе

25.05.2012
Се пушти во употреба локалниот пат “Драчевска”
Градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и претседателот на месната заедница с. Драчево, Борче Бабунски денеска го пуштија во употреба реконструираниот локален пат “Драчевска”, кој е главен коридор за поврзување на општината Кисела Вода со општините Студеничани и Зелениково Имено, во ...
повеќе

25.05.2012
Градоначалникот Ѓорчев во редовна посета на месните заедници
Градоначалникот на Општина Кисела Вода, г-нот Марјан Ѓорчев почнувајќи од денес 25.05.2012, ќе започне со редовна посета на сите 14 месни и урбани заедници во општината. Првата средба, градоначалникот Ѓорчев ќе ја одржи со жителите од месната заедница Пинтија, вечерва со почеток во 19:30 часот, а ...
повеќе

24.05.2012
Покана до медиуми
Во петок, 25.05.2012, со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе го пушти во употреба реконструираниот локален пат “Драчевска”, кој во изминатиот период се реконструираше во должина од околу еден километар. Ги покануваме редакциите на пишаните и ...
повеќе

23.05.2012
Се асфалтира локалниот пат “Киро Фетак”
Локалниот пат “Киро Фетак”, кој е главен коридор за поврзување на општините Кисела Вода и Аеродром, односно нас. Драчево и селото Долно Лисиче веќе добива нов изглед. Градежните активности за целосна реконструкција на коловозот и тротоарите на улицата се во завршна фаза, а беше изградена и фекална ...
повеќе

22.05.2012
Пет општини ќе се борат за купот ,, Св.Ѓорѓи“
Општината Кисела Вода во периодот од 23-ти до 31-ви Мај, по вторпат ќе го организира ,,Купот Св. Ѓорѓи“. Тоа се училишни натпреварувања во три спортови: мал фудбал (машки), кошарка (машки) и одбојка (девојчиња). На овие натпревари ќе учествуваат селекции на таленти составени од ученици кои се ...
повеќе

21.05.2012
Општинскиот противпожарен сојуз – Кисела Вода ќе одржи свечена седница
По повод месецот за заштита од пожари и денот на пожарникарите “20-ти Мај”, општинскиот противпожарен сојуз – Кисела Вода ќе организира свечена седница. Седницата ќе се одржи утре, 22.05.2012 (вторник), со почеток во 12:00 часот во салата на месната заедница “11-ти Октомври – згради”, а на ...
повеќе

21.05.2012
Се поплочуваат улици во Кисела Вода
Општина Кисела Вода деновиве започна интензивни градежни активности за поплочување со павер елементи на неколку улици на нејзината територија. Имено, службите на градежната фирма Урбан Инвест, по налог на општината во моментов поплочуваат два крака на улицата “Китка” во с. Драчево на вкупна ...
повеќе

21.05.2012
Ул. “Киро Фетак” од утре затворена за сообраќај
Поради изведување на градежни работи за асфалтирање, ул. “Киро Фетак” утре (22.05.2012) и во среда (23.05.2012) ќе биде затворена за сообраќај за сите возила, вклучително и за автобуската линија со бр. 31. Фирмата “Алпина”, која ги врши градежните активности, ќе има поставено патна сигнализација за ...
повеќе

18.05.2012
Улицата Мариовска ќе добие нови тротоари
Деновиве, градежната механизација на фирмата Урбан Инвест по налог на општина Кисела Вода започнаа градежни активности за изведба на тротоари на улицата Мариовска. Тротоарите од павер елементи се поставуваат на двете страни на улицата на површина од 700 квадратни метри. Во текот на градбата се ...
повеќе

18.05.2012
Акција за санација на ударни дупки во нас. Драчево
Општината Кисела Вода започна градежна офанзива за санација на ударните дупки и асфалтирање на нови улици на нејзината територија. Имено, во моментов градежната механизација на фирмата “Изолација” од Скопје по налог на општината врши крпење на ударни дупки во населбата Драчево. Со оваа акција, на ...
повеќе

17.05.2012
Известување за организирање јавна расправа по Извештајот за стратегиска оценка
Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа („Службен весник на Република Македонија“ бр. 5/02), и член 4 од Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и акти како и планови и програми од областа на животната средина (Сл.Весник на РМ бр.147/08), Градоначалникот на ...
повеќе

17.05.2012
Известување за организирање на Јавна расправа по извештаите за стратегиска оцена на животната средина
Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа („Службен весник на Република Македонија“ бр. 5/02), и член 4 од Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и акти како и планови и програми од областа на животната средина (Сл.Весник на РМ бр.147/08), Градоначалникот на ...
повеќе

17.05.2012
Граѓаните задоволни од чистењето на медицински отпад околу Центарот за нарко-зависници
Акцијата на општината Кисела Вода за чистење на медицински инфективен отпад кој постојано се фрла на јавните површини околу Центарот за нарко-зависници во Кисела Вода, веќе ги дава првите позитивни резултати. Имено, на иницијатива на градоначалникот Марјан Ѓорчев, претставници од невладината ...
повеќе

17.05.2012
Известување за крајниот рок за упис во основните училишта
Врз основа на Законот за основно образование на Р. Македонија (Сл.Весник од 19.08.2008 год.) - основни одредби чл. 1 и чл. 2, Општината Кисела Вода ги известува сите родители дека уписот за учебната 2012/2013 година во прво одделение - деветолетка во сите основни училишта на нејзината територија ...
повеќе

15.05.2012
Промоција на новите шампиони
Шампионско славје, преполни трибини во спортските сали, детски џагор, по некоја солза радосница за освоениот пехар и доделениот медал, тага за пропуштената шанса да се биде најдобар во својата генерација... Вака накратко би се опишал крајот на сезоната во училишниот спорт, кој како спортски проект ...
повеќе

14.05.2012
60 кубни метри се собраа во акцијата за собирање стар мебел
Општината Кисела Вода во соработка со ЈКП “Комунална Хигиена” изминатиот викенд организираше акција за собирање на кабаст отпад, односно на стар мебел, апарати за домаќинство и друг матерјал со поголем габарит. Имено, почнувајќи од петокот на неколку локации во општината се поставија контејнери со ...
повеќе

14.05.2012
Ново детско катче за жителите на МЗ Цветан Димов
Во непосредна близина на општината, на уредената површина покрај железничката пруга во тек е изградба на ново детско катче на површина од околу 100 квадратни метри. За неколку дена најмладите жители на општината ќе можат да уживаат во детското игралиште кое ќе биде опремено со повеќе детски ...
повеќе

11.05.2012
Акција за пролетно чистење на стариот мебел и апарати за домаќинството
Општина Кисела Вода во соработка со ЈКП “Комунална Хигиена” започнува пролетна акција за чистење на општината од ѓубрето кое се создава на нејзината територија, со фрлање на остатоци од стар мебел и апарати за домаќинство.Акцијата ќе се реализира од денес до недела(13.05.2012). Притоа, на целата ...
повеќе

11.05.2012
Градоначалникот Коце Трајановски ја посети Општина Кисела Вода
Вчера во големата сала на општина Кисела Вода се одржа работна средба на градоначалникот на Град Скопје, г-нот Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Кисела Вода, г-нот Марјан Ѓорчев, како дел од седмиот циклус на посети Градончалникот Трајановски на сите скопски општини. На средбата ...
повеќе

11.05.2012
Привршуваат подготовките за изградба на црквата во Расадник
Во завршна фаза се подготовките за реализација на проектот за изградба на црквата “Св. Недела” во населбата Расадник. Имено, деновиве иницијативниот одбор за изградба на црквата кој е составен од претставници од Македонската православна црква, бизнис – заедницата од општината Кисела Вода ...
повеќе

09.05.2012
Акција за сечење и кастрење на дрва во општина Кисела Вода
Екипи на ЈП Паркови и Зеленило во соработка со одделението за животна средина од општината Кисела Вода, почнувајќи од утре (четврток) па се до 16.05.2012 (среда) ќе започнат акција за сечење и кастрење на дрва на територијата на општината. Акцијата се реализира по барања од граѓаните и истата ќе ги ...
повеќе

07.05.2012
Достојно одбележан Ѓурѓовден
Општината Кисела Вода годинава со низа манифестации го одбележа патрониот празник “6-ти Мај Ѓурѓовден”. Ѓурѓовденските празнувања, општината ги започна во средата со атлетска улична трка, која по традиција е во организација на основното училиште “Рајко Жинзифов” од Драчево. Во натпреварувачка ...
повеќе

04.05.2012
Наградени најдобрите млади поети и уметници
Општина Кисела Вода традиционално чествувањето на патрониот празник го одбележа со Свечена седница на Советот на општината, на која главната ролја ја имаа децата од градинките, учениците од основните училишта и пријателите на општината Кисела Вода. Присутните гости во преполната сала со пригоден ...
повеќе

03.05.2012
Американскиот амбасадор ја посети општина Кисела Вода
Амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс денеска имаше работна средба со градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев. На средбата градоначалникот Ѓорчев го запозна амбасадорот со профилот на општината, реализираните проекти во изминатиот период, историскиот развој на ...
повеќе

03.05.2012
,,Цветното дефиле“ заврши со музички хепенинг
Општината Кисела Вода како најстара општина во Градот Скопје е препознатлива по историското минато и зачувувањето на традициите. Особено ова е впечатливо и искажано со многу детски емоции на ,,Ѓурѓовденското цветно дефиле“, кое традиционално се одржува по повод патрониот празник на општината Кисела ...
повеќе

02.05.2012
Покана до медиумите за патрониот празник на општината – Ѓурѓовден
Општина Кисела Вода годинава со неколку манифестации ќе го одбележи патрониот празник – “6-ти мај Ѓурѓовден”. Имено, на 03.05.2010 година (четврток), со почеток во 10.00 часот општината традиционално ќе организира цветно дефиле. Дефилето ќе го предводи Градскиот оркестар, културно - уметничките ...
повеќе

02.05.2012
Учениците од ,,Жинзифов“ најуспешни атлетичари
Ѓурѓовденските празнувања, општината Кисела Вода ги започна со атлетска улична трка, која по традиција е во организација на основното училиште ,,Рајко Жинзифов“. Во натпреварувачка атмосфера, во четири трки, учество земаа над 200 ученици од основните училишта кои гравитираат во општината Кисела ...
повеќе

02.05.2012
34 лица ја покажаа својата хуманост
Со мотото “Капка крв спасува живот”, денеска во големата сала на Општина Кисела Вода, се одржа крводарителска акција, во организација на Општина Кисела Вода и Општинската организација на Црвен Крст – Кисела Вода, а во соработка со Републичкиот Завод за Трансфузиологија. Акцијата помина со ...
повеќе

01.05.2012
Крводарителска акција по повод “6-ти Мај Ѓурѓовден”
Општина Кисела Вода и општинската органиација на Црвениот крст – Кисела Вода по повод патрониот празник на општината “Ѓурѓовден” традиционално организираат крводарителска акција. Крводарителската акција ќе се реализира утре (02.05.2012) во периодот од 11:00 – 15:00 часот во големата сала на ...
повеќе

30.04.2012
Се чисти медицинскиот отпад околу Центарот за нарко-зависници
Денеска, претставници од Невладината организација “Доверба”, во соработка со општината Кисела Вода и јавното претпријатие Депонија Дрисла започнаа акција за чистење на медицинскиот (инфективен) отпад кој постојано се фрла на јавните површини околу Центарот за нарко-зависници во Кисела ...
повеќе

29.04.2012
Покана до медиуми
Утре, 30.04.2012 год. (понеделник), со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе присуствува на почетокот на акцијата за чистење на просторот околу Центарот за нарко-зависници, од опасен медицински отпад. Акцијата за чистење ја организира општината Кисела Вода ...
повеќе

27.04.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 44-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и четвртата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 27.04.2012 година (петок) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: -Усвојување на Записникот од Четириесет и првата пленарна седница на Советот; -Усвојување на Записникот од ...
повеќе

25.04.2012
ОУ “Партение Зографски”, прв високо енергетски ефикасен објект во општината Кисела Вода
Градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев денеска го промовираше реконструираното основно училиште “Партение Зографски”, во кое во изминатиот период се имплементираа мерки за енергетска ефикасност. Ова основно училиште по имплементација на проектот стана првиот високо енергетски ...
повеќе

24.04.2012
Покана до медиумите
Утре, 25.04.2012 год. (среда), со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ќе го промовира реконструираното основно училиште “Партение Зографски”, во кое во изминатиот период се имплементираа мерки за енергетска ефикасност. Реконструкцијата на училиштето беше ...
повеќе

24.04.2012
Жителите на Пинтија добија пошта
Неколку илјади жители на населбата Пинтија по неколкудецениските барања конечно добија пошта. Денеска, пред 50-тина граѓани од оваа населба, А.Д. “Македонска пошта” отвори своја подружница во оваа населба, за што неодамна Советот на општина Кисела Вода едногласно донесе одлука за давање на ...
повеќе

22.04.2012
Соопштение до јавноста
Во врска со протестот кој денеска се одржа на ул. Сава Ковачевиќ во организација на ОО СДСМ – Кисела Вода, општината Кисела Вода сака да ја информира јавноста дека оваа улица не е во нејзина надлежност. Имено, улицата до автобуската постројка на последна “24” е во надлежност на Градот Скопје, од ...
повеќе

21.04.2012
Генерална “чистка” во општина Кисела Вода
Денеска, во рамките на проектот “Македонија без отпад 2012”, голем број граѓани, претставници на општинската администрација, извидници, волонтери, војници, претставници на странските амбасади во државава се активираа за расчистување на дивите депонии во општината Кисела Вода. Општината Кисела Вода ...
повеќе

20.04.2012
Да се фатиме за метла!
Во пресрет на Денот на планетата Земја, ве повикуваме на пролетна акција која ќе се одржи на 21 април во општините Кисела Вода, Дојран, Струга и Сарај, и на 22 април во општина Липково. Овие пилот‐акции се почеток на кампањата за расчистување на дивите депонии „Македонија без отпад 2012“ во ...
повеќе

19.04.2012
Урбаната заедница Црниче ќе го чествува Источен Петок – Балаклија
Традицијата продолжува. Урбаната заедница Црниче и годинава со низа активности ќе го одбележи празникот Источен Петок – Балаклија, меѓу народот познат и како Светол или Благ Петок. Годинава, еколошкото друштво Чешма – Св. Петка и урбаната заедница Црниче за одбележување на празникот, кој ...
повеќе

18.04.2012
Промовирана брошура за органска храна во Кисела Вода
Во големата сала на општина Кисела Вода денеска беше промовирана брошурата за органска храна „Да ги научиме децата да направат вистински избор за себе и за животната средина“, наменета пред се за учениците од основното образование.Изработката на брошурата и промоцијата се дел од проектот на општина ...
повеќе

18.04.2012
Се одржа состанок на Локалниот совет за превенција во општина Кисела Вода
Вчера, (17.04.2012 год.) со почеток во 14:00 часот, во малата сала на општина Кисела Вода се одржа третиот состанок на Локалниот совет за превенција на општина Кисела Вода. Состанокот се одржа во поширок состав и на него присуствуваа градоначалниците на општините Кисела Вода, Сопиште и Студеничани, ...
повеќе

17.04.2012
Се подновуваат парковите и детските игралишта
Општина Кисела Вода деновиве ја започна акцијата за реконструкција и обнова на урбаната опрема и детските реквизити во парковите, детските и спортски игралишта на нејзината територија. За таа цел, сите стари и нефункционални лизгалки, лулашки, клупи и други спортски реквизити се заменија со нови. ...
повеќе

17.04.2012
Соопштение за организирање јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (“Службен весник на РМ” бр. 51/2005, 137/2007, 91/2009, 124/2010, 18/11, 53/11, 60/11), член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник ...
повеќе

17.04.2012
Промоција на едукативен материјал за здрава органска храна
Утре (18.04.2012год.) со почеток во 13:30 часот, во големата општинска сала, Општина Кисела Вода ќе организира промоција на брошурата за органска храна, насловена ”Да ги научиме децата да направат вистински избор за себе и за животната средина”. Изработката и промоцијата на брошурата е дел од ...
повеќе

12.04.2012
Информација за одржување на Јавна расправа по Студија за оцена на влијание врз животната средина за Проектот: “Воведување на алтернативни горива во цементарница УСЈЕ “
Министерството за животна средина и просторно планирање ја известува заинтересираната јавност дека инвеститорот Титан - Цеменатрница “УСЈЕ“ АД со седиште на ул. “Првомајска” бб, Скопје ја достави Студијата за оцена на влијание врз животната средина за Проектот: “Воведување на алтернативни горива во ...
повеќе

11.04.2012
Одбележан "Денот на дрвото" во основните училишта
Основните училишта и јавните детски градинки на територија на Општина Кисела Вода денешниот ден го одбележаа со активности кои се дел од проектот Ден на дрвото - „Садница плус- од семче до дрвце“. Во акцијата се вклучија наставниците и учениците од сите осум основни училишта, како и негувателите и ...
повеќе

11.04.2012
Привршува реконструкцијата на “Драчевска”, ќе започне реконструкцијата на “Киро Фетак”
Локалниот пат “Драчевска”, кој е главен коридор за поврзување на општината Кисела Вода со општините Студеничани и Зелениково, за кратко време ќе добие нов лик. Имено, привршува реконструкција на коловозот на оваа улица, со чија реализација и официјално започнаа градежните активности во општината.Во ...
повеќе

09.04.2012
Кисела Вода го одбележа Светскот ден на здравјето
Во саботата, паркот “Фредерик Шопен” во населбата 11-ти октомври – згради беше средиште на здравствената акција во организација на општината Кисела Вода, очната ординација “Оптикус” и ПЗУ “Медика Мим”, како дел од пошироката национална акција за одбележување на Светскиот ден на здравјето. Во насока ...
повеќе

09.04.2012
Успешно реализирана 53-та Смотра на младите техничари и природници
Основното училиште “Кирил Пејчиновиќ” во Кисела Вода во саботата беше домаќин на 53-тата Смотра на младите техничари и природници од основните училишта во Градот Скопје. Под покровителство на Градоначалникот на општина Кисела Вода, г-нот Марјан Ѓорчев, а во организација на Сојузот на клубовите на ...
повеќе

05.04.2012
Смотра на млади техничари и природници во ОУ “Кирил Пејчиновиќ”
Организацијата на Народна техника на Град Скопје, Сојузот на клубовите на младите техничари и природници, Здружението на наставниците по Техничко образование и Клубовите на Народна техника во Скопје, под покровителство на Градоначалникот на општина Кисела Вода, г-нот Марјан Ѓорчев, ќе ја ...
повеќе

05.04.2012
Општина Кисела Вода ќе го одбележи Светскиот ден на здравјето
Општината Кисела Вода годинава ќе се вклучи во одбележување на 7-ми април – Светскиот ден на здравјето. Во соработка со очната ординација “Оптикус” и ПЗУ “Медика Мим”, а во насока на искажување почит и грижа за здравјето на жителите, општината Кисела Вода ќе организира бесплатно мерење на очен и ...
повеќе

04.04.2012
,,Дуња“ супериорна
Пролетната сезона во кошаркарската лига во училишниот спорт започна со дерби средбата меѓу Н.Г.Дуња и П. Зографски. Во интересна средба славеа избраниците на тренерот Вангел Сувариев со 48:38. Всушност натпреварот беше ,,дуел“ меѓу најдобрите играчи од двете екипи, инаку членови на селекцијата на ...
повеќе

04.04.2012
,,Турканица“ на врвот на табелата
Претпоследното шесто коло од одбојкарката лига не донесе расплет на табелата . Првопласираните три екипи, Н.Г.Дуња, К.Кепески и Р.Жинзифов ги забележаа петите победи и со 10 бода се израмнети на тебалата. При ваква ситуација и по седмото редовно последно коло, за пласман во полуфиналето на ...
повеќе

04.04.2012
Општина Кисела Вода се збратими со општината Бахчелиевлер од Истанбул
Општината Кисела Вода и турската општина Бахчелиевлер од Истанбул официјално се збратимија. Имено, изминатите четири дена, делегација од општината Кисела Вода беше во посета на општината Бахчелиевлер, една од 39-те општини во Истанбул, каде беше потпишан протоколот за збратимување од страна на ...
повеќе

02.04.2012
Општина Кисела Вода врши мапирање на дивите депонии
Изминатата работна седмица, општинските служби задолжени за заштита на животната средина заедно со општинското комунално претпријатие “Комуналец – Кисела Вода” започнаа акција за евидентирање и мапирање на микро-локациите и црните точки на територијата на општината Кисела Вода, на кои перманетно се ...
повеќе

30.03.2012
Дербито за ,,Круме Кепески“
Почетокот на пролетната сезона во одбојка, во рамките на училишниот спорт“, на брилијантен начин започна со дерби мечот меѓу двете првопласирани екипи ,, Круме Кепески“ и ,,Рајко Жинзифов“. Во ,,трилер“ завршница славеше ,,Круме Кепески“ со 2:1. Првиот сет го добија избраниците на тренерот Игор ...
повеќе

30.03.2012
Одлука за неспроведување на стратегиска оцена
Врз основа на член 65 став (6) од Законот за животна средина ("Сл.весник на РМ" бр.53/05, 81/05, 24/07, 15/11), Општина Кисела Вода на ден 17.02.2012, донесе:О Д Л У К Аза неспроведување на стратегиска оцена За планскиот документ ЛУПД за КП 2340, 2341, 2342/1, 2332, 2333, 2326, 2327 и 2328 КО ...
повеќе

30.03.2012
Одлука за неспроведување на стратегиска оцена
Врз основа на член 65 став (6) од Законот за животна средина ("Сл.весник на РМ" бр.53/05, 81/05, 24/07, 15/11), Општина Кисела Вода на ден 15.02.2012, донесе:О Д Л У К А за неспроведување на стратегиска оцена За планскиот документ ЛУПД за КП 2352/1, 2352/2, 2352/3, КО Драчево, Општина Кисела ...
повеќе

30.03.2012
Одлука за неспроведување на стратегиска оценка
Врз основа на член 65 став (6) од Законот за животна средина ("Сл.весник на РМ" бр.53/05, 81/05, 24/07, 15/11), Општина Кисела Вода на ден 17.02.2012, донесе: О Д Л У К Аза неспроведување на стратегиска оцена За планскиот документ ЛУПД за КП 2360/1, 2358/1, 2359 и делови од КП 2360/1, 2373, ...
повеќе

30.03.2012
Финале: Кисела Вода-Карпош
На завршната манифестација ,, 20 години Македонски олимписки комитет“, на кошаркарскиот турнир ќе играат селекциите на ,, Кисела Вода“ и Карпош. Во полуфиналните средби селекцијата на таленти од општината ,, Кисела Вода“ беше поуспешна од општината ,,Ѓорче Петров“ со 43:19, додека во второто ...
повеќе

28.03.2012
Се пушти фонтаната во паркот Шопен
Деновиве, се пушти фонтаната во големиот парк “Шопен”, откако поради зимските ниски температури беше затворена од ноември минатата година. Изминатата недела се изврши чистење и деконзервација на фонтаната при што се испушти водата од зимскиот период, а коритото со мозаик беше заштитено со ...
повеќе

23.03.2012
,,Кузман Јосифовски Питу“ шаховски шампион
По 16 одиграни кола заврши училишната шаховска лига. Во плеј-офот триумфираа шахистите на основното училиште ,,Кузман Јосифовски Питу“, притоа задржувајќи го приматот од ланската сезона. Во финалето на плеј- офот, тие славеа со 3:1 во средбата со врсниците од ,,Партениј Зографски“. Во борбата за ...
повеќе

23.03.2012
Започна реконструкцијата на улицата “Драчевска”
Вчера, со започнување на градежните активности за реконструкција на коловозот на улицата Драчевска и официјално започна градежната сезона во општината Кисела Вода .Реконструкцијата на улицата ќе се одвива во две фази. Во првата фаза ќе се пристапи кон машинско гребење на оштетениот коловоз и ...
повеќе

23.03.2012
Четвороодделенците од ОУ “Кузман Јосифовски – Питу” ја посетија општина Кисела Вода
Учениците од четврто одделение од ОУ “Кузман Јосифовски – Питу” денеска ја посетија Општина Кисела Вода.Четвртоодделенците ги разгледаа општинските бараки, како и кабинетите на градоначалникот и претседателот на Советот, при што се запознаа со активностите и обврските што ги има Општината. Се ...
повеќе

22.03.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 43-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и третата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 23.03.2012 година (петок) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: 1.Годишен извештај (информација) за состојбата со криминалитетот и другите недозволени однесувања на Подрачјето на ...
повеќе

22.03.2012
ИНФОРМАЦИЈА
СЕ ИНФОРМИРА ЈАВНОСТА ДЕКА СТУДИЈАТА ЗА ОЦЕНА НА ВЛИЈАНИЕТО ВРЗ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА ОД ВОВЕДУВАЊЕТО НА АЛТЕРНАТИВНИ ГОРИВА ВО ЦЕМЕНТАРНИЦА УСЈЕ АД СКОПЈЕ Е ДОСТАПНА НА УВИД НА ЗАСЕГНАТАТА ЈАВНОСТ СЕКОЈ РАБОТЕН ДЕН ОД 8.30 – 16.30 ВО ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА НА ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА, БАРАКА 2 СОБА ...
повеќе

21.03.2012
Владе Дивац ќе го гледа финалето во ,,Градски парк“
Заедничкиот проект на МОК и општините Кисела Вода, Карпош и Ѓорче Петров, по повод ,, 20 години од постоењето на Македонскиот олимписки комитет “ ги оправда очекувањата. Талентираните ученици од основните училишта селектирани во Општините како ,,Селекции на таленти“, силите ги одмеруваат во ...
повеќе

21.03.2012
,,Партениј Зографски“ пинпонгарски шампион
Во драчевското основно училиште ,,Кузман Шапкарев“ заврши плеј-офот на пинпонгарската училишна лига, која се одржува под покровителство на градоначалникот Марјан Ѓорчев. Во финалето ,,Партениј Зографски“ триумфираше над ,, Рајко Жинзифов“ со 3:1. Победи за шампионскиот тим на професорот Мартин ...
повеќе

20.03.2012
Соопштение за организирање јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11) , член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

19.03.2012
Решенијата за данок на имот – на рака
Општината Кисела Вода реши и годинава решенијата за данок на имот до даночните обврзници да ги доставува лично (на рака). За таа цел, ќе бидат ангажирани лица и техничките секретари од сите 14 месни и урбани заедници во општината, кои од утре ќе започнат со доставување на даночните решенија. ...
повеќе

17.03.2012
Откриена спомен-плакета на Шандор Петефи во Драчево
Денеска, со свечена манифестација пред бројни граѓани од населбата Драчево и општината Кисела Вода, на улицата “Шандор Петефи” во Драчево се одбележа Националниот ден на Унгарците – 15-ти март. Пред точно 164 години започна големата Унгарска револуција за целосно осамостојување од влијанието на ...
повеќе

16.03.2012
ПОКАНА
По повод националниот ден на Унгарците, на ден 17.03.2012 година (сабота), на ул. “Шандор Петефи”, спроти градинката Пеперутка во нас. Драчево со почеток во 11:00 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев, амбасадорот на Република Унгарија во Македонија, Н.Е. д-р Јожеф Бенце и ...
повеќе

16.03.2012
Се одржа предавање на тема: Алергиите кај децата
Вчера, во големата сала на општина Кисела Вода, општинското одделение за предучилишно воспитување организираше презентација на тема: Алергиите кај децата. Општинската сала беше претесна да ги прими сите заинтересирани граѓани, кои од прва рака можеа да се информираат за сите алергиски реакции кои ...
повеќе

14.03.2012
Вељановска и Салтамарска непогрешливи
Финалето на одбојкарскиот турнир по повод 20 годишнината од постоењето на Македонскиот олимписки киомитет помина во величествена атмосвера. Полните трибини во спортската сала ,,Независна Македонија“, дефилето на селектирани таленти од училиштата од општините Кисела Вода, Карпош и Ѓорче Петров, како ...
повеќе

14.03.2012
Предавање на тема: “Алергии во детската возраст”
Одделението за предучилишно воспитување во општината Кисела Вода на 15.03.2012 година (четврток) во големата сала на општината, со почеток во 15:30 часот организира предавање на тема: “Алергии во детската возраст”. Со оглед на тоа што пролетта е на прагот, а појавата на алергии кај децата е ...
повеќе

13.03.2012
Финале: Кисела Вода - Карпош
Со отпочнувањето на одбојкарскиот турнир во спортската сала ,,Независна Македонија,, вчера и официјално започнаа спртските турнири кои се организираат по повод 20 години од постоењето на Македонскиот олимписки комитет. Главен покровител е МОК и општините Кисела Вода, Карпош и Ѓорче Петров. Во ...
повеќе

13.03.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 42-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и втората пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 14.03.2012 година (среда) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: 1.Годишен извештај за работата на Полициска станица од општа надлежност Кисела Вода за 2011 година; 2. Усвојување ...
повеќе

12.03.2012
Локалниот совет за превенција на Општина Кисела Вода одржа состанок
Серијата инциденти кои во изминатиот период се случија на територијата на Градот Скопје, вклучително и во општината Кисела Вода го вклучија алармот на институциите за нивно превентивно делување. Во таа насока, денеска (12.03.2012), локалниот совет за превенција на општина Кисела Вода го одржа ...
повеќе

12.03.2012
Почна проширувањето и реконструкцијата на улицата „Првомајска“ во Кисела Вода
Град Скопје вчера го почна катпиталниот проект за проширување и реконструкција на улицата „Првомајска“ во општина Кисела Вода. Со проектот ќе се реконструираат две делници од оваа сообраќајница, од „Рампа“ до крстосницата со ул. „Народни Херои“ и од крстосницата од булеварот „Србија“ до влезот во ...
повеќе

10.03.2012
ПОКАНА
Утре 11.03.2012 година, недела во 14 часот, на крстосницата на улицата Првомајска со улицата Народни херои ќе започнат градежните активности за проширување и реконструкција на улицата Првомајска. Почетокот на градежните работи за проширување и реконструкција на улицата Првомајска ќе го означат ...
повеќе

09.03.2012
Дефиле на таленти во салата ,,Независна Македонија“
Годинава се навршуваат 20 години од постоењето на нашата најголема спортска институција во државата ,,Македонскиот олимписки комитет“ . Оттука, за достојно одбележување на овој настан, МОК заедно со општините Кисела Вода, Карпош и Ѓорче Петров во текот на месец март организираат турнири во мал ...
повеќе

09.03.2012
Градоначалникот Ѓорчев додели 80 решенија за легализација
Градоначалникот на Општина Кисела Вода Марјан Ѓорчев денеска врачи 80 решенија за легализација на нелегално изградени објекти. Од почетокот на процесот за легализација досега се издадени 430 решенија. Од вкупно регистрираните 11.862 дивоградби за кое е поднесено барање за легализација во Општина ...
повеќе

08.03.2012
Панел дискусија: Зошто жените се борат за своите права?
По повод одбележување на 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената, Невладината организација Отворена порта – Ла Страда во соработка со општина Кисела Вода и Македонско женско лоби на 09.03.2012 година (петок), во големата сала на општината Кисела Вода со почеток во 12:00 часот организираат панел ...
повеќе

07.03.2012
,,Шапкарев“ се проби во плеј-офот
Пинпонгарската пролетна сезона финишираше. По бергеров систем осумте училишта кои егзистираат во општината Кисела Вода одиграа вкупно 14 кола. Според предвидената програма сега на ред е одигрувањето на плеј-офот, чиј пласман обезбедија првите четири екипи од лига натпреварувањето. За шампионската ...
повеќе

07.03.2012
Фаворитите не дозволија изненадување
Во шаховската лига ништо ново. Фаворите ,,Кузман Јосифовски Питу“ и ,, Невена Георгиева Дуња“ не дозволија изненадување во 11-тото и во 12-тото коло. И, двете екипи победија со максимални резултати и со идентични 21 бод се првопласирани на табелата. Трет на табелата е екипата на ,, Партенија ...
повеќе

06.03.2012
Информативен ден за земјоделските производители
На ден 07.03.2012 (среда) со почеток во 12:00 часот во големата сала на општина Кисела Вода, Про-кредит банка ќе одржи информативен ден за земјоделските производители од општината. Претставници од Про-кредит банка ќе ги презентираат условите и поволностите за аплицирање на земјоделските ...
повеќе

05.03.2012
Свежо цвеќе на споменикот на бранителите во Драчево
Вчера, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и претставници од општинската администрација положија свежо цвеќе на паметникот на паднатите бранители од Драчево во конфликтот во 2001 година. Меѓу присутните граѓани кои им оддадоа почит на паднатите бранители беа и претставници од ...
повеќе

02.03.2012
ОУ “Кузман Јосифовски – Питу” одбележа 50-годишен Јубилеј
Денеска со музички спектакл во Домот на АРМ, основното училиште “Кузман Јосифовски – Питу” го одбележа своето 50-годишно постоење. Свеченото чествување на големиот јубилеј се реализираше во форма на мјузикл, во кој преку 320 ученици на креативен начин, преку автентична и оригинална изведба на ...
повеќе

02.03.2012
,,Партенија“ повторно го преслуша ,,Жинзифов“
Пролетната сезона започна и во пинпонгарската училишна лига. Во два дена се одиграа четири кола. Фаворитите, основните училишта ,,Партенија Зографски“ и ,,Рајко Жинзифов“ и овојпат ја потврдија доминацијата. Дека имаат најквалитетни екипи и дека се најголеми фаворити за финалето во плеј-офот ...
повеќе

02.03.2012
Две победи на ,,Невена Георгиева Дуња“
Шахистите најавија интересна пролетна сезона. По одиграните две кола екипата на ОУ ,,Невена Георгиева Дуња“ со забележани две победи во средбите со драчевските учиишта ,,Кузман Шапкарев“ и ,,Св Климент Охридски“, со вкупно освоени 17 бода се израмни на врвот на табелата со фаворитот ОУ,, Кузман ...
повеќе

01.03.2012
Градоначалникот Ѓорчев доби мартинка
Традиционални мартинки направени од бел и црвен конец во форма на белезици, синџирчиња и брошеви, по повод 1 март, денеска добија градоначалникот Марјан Ѓорчев и вработените во општинската администрација, при посетата на најмладите членовите на здружението Ксантика, кои ги негуваат старите древни ...
повеќе

28.02.2012
Се усвои акциониот план за енергетска ефикасност за 2012 година
На денешната седница Советот на општина Кисела Вода го усвои извештајот за реализација на Програмата за енергетска ефикасност во општината Кисела Вода за 2011 година, како и акциониот план за енергетска ефикасност за 2012 година. Општинскиот тим за енергетска ефикасност информираше дека во 2011 ...
повеќе

27.02.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 41-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесет и првата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 28.02.2012 година (вторник) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред:-Усвојување на Записникот од 40-та пленарна седница1.Разгледување на иницијативите – Предлог-Одлуките за дополнување ...
повеќе

24.02.2012
Општина Кисела Вода ќе го имплементира проектот “Македонија без отпад 2012”
Општина Кисела Вода е една од петте општини во државава, во која ќе се спроведе пилот – проектот “Македонија без отпад 2012”. Денеска во големата сала на општината Кисела Вода, претставниците од Асоцијацијата за чиста животна средина “Ајде Македонија – Скопје” го презентираа проектот пред ...
повеќе

23.02.2012
Инфо - ден за презентација на проектот “Ајде Македонија” во Општина Кисела Вода
Во петок (24.02.2012) со почеток во 13:00 часот, во големата сала на општина Кисела Вода ќе се одржи инфо – средба на која претставниците од Асоцијацијата за чиста животна средина “Ајде Македонија – Скопје” ќе го презентираат проектот “Македонија без отпад 2012”. Целта на овој проект е да се ...
повеќе

21.02.2012
Општина Кисела Вода го одбележа Светскиот ден на мајчиниот јазик
Општина Кисела Вода и годинава во соработка со сите осум основни училишта свечено го одбележа 21-ви февруари - Светскиот ден на мајчиниот јазик. Годинава, домаќин на манифестацијата беше основното училиште “Кирил ...
повеќе

20.02.2012
Општина Кисела Вода ќе го одбележи Светскиот ден на мајчиниот јазик
Општина Кисела Вода во соработка со сите осум основни училишта свечено ќе го одбележи 21-ви февруари – Светскиот ден на мајчиниот јазик со пригодна манифестација во основното училиште “Кирил Пејчиновиќ”. По тој повод, општината Кисела Вода распиша конкурс за избор на најдобри литературни и ликовни ...
повеќе

20.02.2012
Основците од Кисела Вода повторно со редовна настава
Од денеска учениците од сите осум основни училишта во општината Кисела Вода ја продолжуваат наставата во нормално работно време во сите смени и според редовната динамика. Инаку, поради неповолните временски услови и ниските температури во основните училишта на територија на Општина Кисела Вода од ...
повеќе

17.02.2012
Општина Кисела Вода лидер во заштедата на енергија со примена на мерките за енергетска ефикасност
Општината Кисела Вода во изминатите неколку години презема низа активности за воведување на мерки за енергетска ефикасност во јавните објекти. Во таа насока, општината изготви Програмата за енергетска ефикасност (МЕЕП), чија цел е да се намали потрошувачката на енергија во јавните објекти и ...
повеќе

16.02.2012
Реализирани над 60 инфраструктурни проекти во 2011 година
Градоначалникот Марјан Ѓорчев денес одржа брифинг со новинарите на кој даде отчет за сработеното во 2011 година, а ги презентираше и тековните активности и приоритетните проекти за 2012 година.-“Појдовна основа во работењето на Општина Кисела Вода е директната соработка и контактот со Граѓаните ...
повеќе

14.02.2012
Општина Кисела Вода воведува рестрикции во јавното осветлување на нејзината територија
Поради силниот студен бран и снежните врнежи кои ја зафатија општината, како и по препораката на Владата на Република Македонија, општина Кисела Вода од денеска преминува кон рестрикции во уличното осветлување на нејзината територија. Тоа ќе значи дека рестрикции во јавното осветлување ќе има во ...
повеќе

13.02.2012
Општинската администрација во Кисела Вода повторно во акција за чистење на снегот
Вработените во општинската администрација во Кисела Вода и ова понеделничко утро работните активности ги започнаа со акција за расчистување на снегот од јавните површини. Во акцијата се вклучени сите расположливи сили, вклучувајќи ги мобилните екипи на кризниот штаб, механизацијата на фирмата “Река ...
повеќе

10.02.2012
ОУ “Круме Кепески” ќе добие тоалет со 6 звездички
Денеска, официјално започнаа градежните активности за реконструкција на тоалетот во ОУ “Круме Кепески” во Кисела Вода, како дел од проектот на Министерството за образование и наука – Тоалети со 6 звездички во основните училишта. Во општината Кисела Вода ова е пилот проект, кој започнува со донација ...
повеќе

09.02.2012
Покана до медиумите
На ден 10.02.2012 година (Петок) во 11:00 часот, градоначалникот Марјан Ѓорчев ќе го посети основното училиште “Круме Кепески” каде се реализира проектот “Тоалет со 6 ѕвезди во училиштата”. Истовремено, градоначалникот Ѓорчев ќе изврши проверка на условите за одвивање на воспитно-образовниот процес ...
повеќе

08.02.2012
Градоначалникот Ѓорчев доби почесно одликување од Полскиот амбасадор
Денеска, во просториите на Спомен - куќата на Мајка Тереза, Амбасадорот на Република Полска во Република Македонија, г-динот Пжемислав Чиж во името на Полскиот министер за култура и национално наследство на градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев му додели почесно одликување – ...
повеќе

07.02.2012
Апел до граѓаните
Општина Кисела Вода ги повикува граѓаните кои живеат во индивидуални станбени објекти, куќи, веднаш да ги отстранат возилата од сите станбени и сервисни улици и да ги паркираат во дворовите.Ова е неопходно со цел службите и возилата кои работат на расчистување на снегот од коловозите да можат ...
повеќе

07.02.2012
Вработените во општинската администрација во акција за расчистување на снегот
Општина Кисела Вода по снежниот бран што ја зафати општината и државата, презема низа мерки за ублажување на последиците од новонастанатата ситуација. Изминатата ноќ, мобилните екипи на кризниот штаб на општината преземаа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ ...
повеќе

07.02.2012
Скратена настава во основните училишта во Кисела Вода
Општина Кисела Вода придржувајќи се до упатствата на Министерството за образование вчера донесе одлука наставата во сите осум основни училишта на територијата на општината да трае со скратени часови, односно еден час да трае 30 минути. Часовите во текот на денешниот ден се држеа согласно ...
повеќе

06.02.2012
Основците од Кисела Вода со скратени часови
Заради ниските температури, наставата во сите осум основни училишта на територијата на Општина Кисела Вода од денес (06.02.2012) до петок (10.02.2012 година), ќе започнува во 09:00 часот. Часовите ќе се држат според постоечкиот распоред на часови, но ќе бидат скратени за 10 минути, односно еден час ...
повеќе

06.02.2012
Фрлени 95 тони сол на улиците во Кисела Вода
Екипите од кризниот штаб во изминатиот период преземаа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ општината. Откако започнаа интензивните врнежи на снег, екипите на фирмата “Река интернационал”, која е ангажирана од општината за одржување на улици во зимски услови, ...
повеќе

03.02.2012
Известување до жителите(невработени лица) од Општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода ги известува жителите кои се невработени дека Агенцијата за вработување на Република Македонија повторно објави јавен оглас во кој ги повикува сите евидентирани невработени лица кои сакаат своето вработување да го решат со финансиска поддршка преку Програма за самовработување, ...
повеќе

02.02.2012
Фрлени 30 тони сол на улиците во Кисела Вода
Кризниот штаб на Општина Кисела Вода навремено реагираше во отежнатите зимски услови и по обилните врнежи на снег кои ја зафатија општината. Екипите од кризниот штаб, преземаа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ општината, почнувајќи од 03:00 часот по полноќ. ...
повеќе

01.02.2012
Апел за примена на мерки за заштита од пожари во станбени објекти
Општинскиот противпожарен сојуз – Кисела Вода во соработка со општината започна проект за информирање на граѓаните за заштита од пожари во текот на грејната сезона. Акцијата започна со спроведување обука на претставници од месните и урбани заедници за заштита од пожари, а деновиве општинскиот ...
повеќе

31.01.2012
Општина Кисела Вода ќе донира средства на Средното богословско училиште “Св. Климент Охридски” и РК “Драчево”
Општината Кисела Вода позитивно одговори на барањето на Македонската православна црква за донирање на средства со кои ќе се набават околу 5 тона нафта – екстра лесно масло за горење (ЕЛ) за средното богословско училиште “Св. Климент Охридски” од с. Драчево. Имено, на денешната седница, Советот на ...
повеќе

27.01.2012
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 40-та пленарна седница
Ве известуваме дека Четириесеттата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 31.01.2012 година (вторник) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: -Усвојување на Записникот од 39-та пленарна седница1.Предлог-Одлука за измени и дополнување на Одлуката за ...
повеќе

25.01.2012
Градоначалникот Ѓорчев на координација со месните заедници
Вчера, во просториите на општина Кисела Вода, градоначалникот Марјан Ѓорчев и претседателот на Советот, Звонко Спасовски одржаа средба со претседателите и секретарите на сите месни и урбани заедници во општината. На средбата присуствуваа и раководителите на сектори од општинската ...
повеќе

23.01.2012
Заврши нумерацијата на електричните столбови во Кисела Вода
Општината Кисела Вода на почетокот на годинава го заврши проектот за нумерирање на електричните столбови на јавните површини на нејзината територија. Реализацијата на овој проект е дел од поширокиот проект на локалната самоуправа за имплементација на Програмата за енергетска ефикасност на општинско ...
повеќе

18.01.2012
Известување за учениците од основните училишта во општината Кисела Вода
Општина Кисела Вода ги известува учениците од осумте основни училишта на нејзината територија дека почетокот на наставата во второто полугодие ќе започне во понеделник 23.01.2012 година, наместо на 20.01.2012 година. Одлуката се донесе по препорака на Министерството за образование и наука за ...
повеќе

18.01.2012
Известување до жителите(невработени лица) од Општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода ги известува жителите кои се невработени дека Агенцијата за вработување на Република Македонија на 17.01.2012 година објави јавен оглас во кој ги повикува сите евидентирани невработени лица кои сакаат своето вработување да го решат со финансиска поддршка преку Програма за ...
повеќе

16.01.2012
Општина Кисела Вода доби ИСО 9001:2008 сертификат
Општина Кисела Вода го доби сертификатот за имплементација на Системот за менаџмент за квалитет односно воведување на ИСО 9001:2008 стандардот во локалната самоуправа.Главната цел која ќе се постигне со имплементирање на ИСО стандардот во работењето на општина Кисела Вода е овозможување, ...
повеќе

13.01.2012
Зимска санација на ударните дупки во Кисела Вода
Денеска, градежните екипи ангажирани од општината Кисела Вода ја започнаа првата фаза од проектот за зимска санација на ударните дупки на територијата на општината Кисела Вода. Пополнувањето на дупките ќе се врши со ладен асфалт, а акцијата ќе се одвива во две фази. Во првата фаза ќе се опфатат ...
повеќе

12.01.2012
Се основаше здружението Меѓународен Фолклорен Фестивал Кисела Вода
Вчера попладне во просториите на општина Кисела Вода се одржа Основачко собрание за основање на Здружението Меѓународен Фолклорен Фестивал Кисела Вода. Собранието на ова здружение го сочинуваат претставници од Советот на општината, општинската администрација, основачите на фестивалот, како и ...
повеќе

12.01.2012
Жителите на Пржино ќе добијат нова месна заедница
Повеќегодишните барања на жителите на населбата Пржино за изградба на нов објект на месната заедница во нивната населба конечно ќе станат реалност. Дотраената барака на сегашната месна заедница ја исполни својата функција и конечно може да замине во историјата. Стариот објект ќе се сруши и на ...
повеќе

11.01.2012
Соопштение за организирање јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11), член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

09.01.2012
Се реконструира градинката “Синоличка” во Кисела Вода
Во насока на создавање на подобри услови за одвивање на воспитно – образовниот процес и престојот на децата во градинките и основните училишта на нејзината територија, општината Кисела Вода кон крајот на минатата година започна со серија проекти за реконструкција на објектите на дел од основните ...
повеќе

05.01.2012
ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА ВИ ПОСАКУВА СРЕЌНИ НОВОГОДИШНИ И БОЖИЌНИ ПРАЗНИЦИ!!!
...
повеќе

28.12.2011
Известување
Општина Кисела Вода на 31-ви декември со почеток во 20:00 часот организира Дочек на Новата година во големиот парк во нас. Драчево. Со цел безбедно одржување на манифестацијата, Општина Кисела Вода ги известува жителите дека во периодот од 19:00 часот на 31-ви декември затворен за сообраќај ќе биде ...
повеќе

27.12.2011
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 38-та пленарна седница
Ве известуваме дека Триесет и деветтата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 27.12.2011 година (вторник) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред:-Усвојување на Записникот од Триесет и седмата пленарна седница на Советот;-Усвојување на Записникот од Триесет и ...
повеќе

26.12.2011
Реакција на Општина Кисела Вода по повод соопштението на Здружението “Анима Мунди”
Општина Кисела Вода категорично ја отфрла тенденциозната и популистичка информација на Здружението “Анима Мунди”, со која сака да ја дискредитира и оцрни големата прослава, која општината Кисела Вода за прв пат ја организира за Дочекот на Новата година. Намерата да се осуети работата и ...
повеќе

23.12.2011
За дочек на Новата 2012 во Драчево, да го испразниме бардачево!
Со ова мото денеска на прес-конференција градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев ја промовираше манифестацијата за дочекот на најлудата ноќ во Драчево, која е во организација на општината. На плоштадот во населба Драчево на 31 декември со почеток во 20:00 часот започнува големата ...
повеќе

22.12.2011
Покана за прес конференција
На ден 23.12.2011 (Петок) со почеток во 11:00 часот, во големата сала на општина Кисела Вода, градоначалникот Марјан Ѓорчев ќе одржи прес конференција. Конференцијата за печат е по повод организирањето на големата забава за дочекот на Новата година на 31-ви декември во н. Драчево.На конференцијата ...
повеќе

22.12.2011
Општина Кисела Вода и годинава ќе дели бадникови дрва
Со дел да ја зачува македонската православна традиција на палење бадников оган, општината Кисела Вода и годинава ќе додели 80 кубни метри огревно дрво на граѓаните преку месните и урбани заедници во општината. За таа цел, општина Кисела Вода ги повикува жителите на нејзината територија, кои ја ...
повеќе

19.12.2011
Претставници од месните заедници ќе слушаат предавања за противпожарна заштита
Почнувајќи од утре па до крајот на годината, дваесетина претставници од сите 14 месни заедници од општината Кисела Вода ќе следат противпожарен курс за доброволен пожарникар. Во овој двонеделен период, слушателите ќе проследат предавања на повеќе теми: “ПП превентива”, “ПП техника и справи и ...
повеќе

16.12.2011
Започна реконструкцијата на градинката “Пеперутка” во Драчево
Деновиве започна реконструкцијата на објектот “Пеперутка 1 и 2” од градинката “8-ми Март” во населбата Драчево, каде ќе се воведат мерки за енергетска ефикасност. Во насока на создавање на подобри услови за одвивање на воспитно – образовниот процес и престојот на децата во училиштата и градинките, ...
повеќе

16.12.2011
Се поплочи улицата “Киро Фетак 1” во Драчево
Деновиве заврши реконструкцијата на улицата “Киро Фетак 1” во населбата Драчево. На оваа улица во изминатиот период се изведе фекална канализациона мрежа, при што беа поставени полиетиленски цевки Ф 400 мм и Ф 300 мм, во вкупна должина од 390 метри, по што оваа мрежа се поврза на главниот фекален ...
повеќе

15.12.2011
За три дена општината Кисела Вода ќе блесне во новогодишно руво
Денеска започна новогодишното украсување на неколку локации во општината Кисела Вода. Иако ќе биде скромно, украсувањето нема да ги одмине поголемите и пофрекфентните паркови и локации низ општината. Имено, во следните три дена ќе се постават светилки и други новогодишни украси со светлосни ефекти ...
повеќе

15.12.2011
Бесплатни спортски активности и годинава во градинките во Кисела Вода
Проектот за активности по физичко воспитување во градинките, кој е инициран од Градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев започна да се реализира и оваа учебна година. Проектот го реализираат претставници од Унијата на спортски педагози – Кисела Вода, а со него се опфатени сите деца на ...
повеќе

14.12.2011
Градоначалникот Ѓорчев се сретна со пензионерите од Кисела Вода
Денеска во салата за состаноци во општината Кисела Вода, градоначалникот Ѓорчев и претседателот на Советот на општината, Звонко Спасовски се сретнаа со претставници на Сојузот на пензионери на општина Кисела Вода. Состанокот се одржа на инцијатива на градоначалникот Ѓорчев со цел одблиску да се ...
повеќе

13.12.2011
Учениците од Кисела Вода ќе учат за органска храна
Денеска во основното училиште “Св. Климент Охридски” со практична настава во стаклената градина започна да се реализира проектот “Да ги обучиме децата да го направат вистинскиот избор за себе и за животната средина”. Целта на проектот е едукација на наставниците и учениците од основните училишта за ...
повеќе

12.12.2011
Јавна дискусија на тема “Закон за млади- да го вратиме во собраниска процедура”
Коалицијата на младински организации СЕГА, во соработка со Волонтерски Центар Скопје организира јавна дебата на тема “Закон за млади- да го вратиме во собраниска процедура”. Јавната дискусија ќе се одржи во Среда, 14-ти Декември, со почеток во 13 часот, во салата за состаноци на Советот на Општина ...
повеќе

07.12.2011
,,Партенија Зографски“ без изгубен сет
По одржаните два натпревачки дена, се дефинираат работите околу фаворитите за шампионската титула во пинпонгарската училишна лига. Се игра по ,,Бергеров систем“ и по четири одиграни кола (по две во еден натпреварувачки ден) на првото место е ОУ "Партенија Зографски" со максимален број на бодови ...
повеќе

06.12.2011
Општина Кисела Вода донираше книги на основните училишта
Денеска, претставници од Секторот за образование, предучилишно воспитување,култура и спорт донираа книги од различни области во основните училишта кои егзистираат на територијата на општината. Основната цел на донацијата е збогатување на библиотечниот фонд во училиштата. -“Препознавајќи ја ...
повеќе

06.12.2011
Започна изградбата на спомен – обележјето “Македонски војвода на коњ”
Вчера, на локацијата “Чешма” започнаа градежните активности за изградба на постаментот на спомен – обележјето “Македонски војвода на коњ”. Општината Кисела Вода има обврска да го изгради постаментот и да го уреди околниот простор за што од својот буџет одвои 4,5 милиони денари.Скулптурата ќе се лее ...
повеќе

05.12.2011
Соопштение за организирање на јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11) , член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

05.12.2011
Соопштение за организирање на јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11) , член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

05.12.2011
Соопштение за организирање на јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11) , член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

05.12.2011
Соопштение за организирање на јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11) , член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

05.12.2011
Соопштение за организирање на јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Сл. весник на РМ. бр.51/05, 137/07, 91/09, 124/10, 18/11 и 53/11) , член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник на Град Скопје" ...
повеќе

02.12.2011
Општинските службеници учат за ИПА – фондовите
Претставници на неколку скопски општини вчера и денес, во големата сала на општина Кисела Вода следат обука за запознавање и воведување во политиките на ЕУ и ИПА инструментот. Обуката се одвива во рамките на проектот “Техничка поддршка за ИПА – Центар за обуки”, а реализатори на обуката се ...
повеќе

02.12.2011
Известување
Општина Кисела Вода ги известува сите правни и физички лица кои во вршењето на својата дејност во текот на една календарска година создаваат повеќе од 200 килограми опасен отпад и/или повеќе од 150 тони неопасен отпад, согласно член 21 и 38 од Законот за управување со отпадот се должни да назначат ...
повеќе

02.12.2011
Со продажен базар се одбележа Меѓународниот ден на лицата со хендикеп
3-ти Декември – Меѓународниот ден на хедикепираните лица денеска свечено се одбележа со организација на продажен базар во Посебното основно училиште “Д-р Златан Сремац” – Скопје. Хуманитарниот продажен базар кој беше организиран од страна на на Советот на родители и наставници од училиштето имаше ...
повеќе

02.12.2011
Младите од Кисела Вода се заинтересирани да волонтираат низ светот
Општина Кисела Вода во соработка со Невладината организација “Волонтерски центар – Скопје” успешно го одбележаа Светскиот ден на волонтеризмот преку организирање на “Отворен ден на Волонтеризмот во Кисела Вода”. Денеска со тричасовна кампања и презентација од страна на претставници на невладината ...
повеќе

01.12.2011
Жителите на село Драчево и 11-ти Октомври – бараки задоволни од работата на градоначалникот Ѓорчев
Редовните посети на градоначалникот Ѓорчев и претставници од општинската администрација продолжија и оваа работна седмица. Во понеделникот општинските административци предводени од градоначалникот Марјан Ѓорчев и претседателот на Советот, Звонко Спасовски одржаа состанок со жителите на селото ...
повеќе

01.12.2011
Градоначалникот на Град Скопје ќе ја посети општината Кисела Вода
Денеска, 01.12.2011 година во 13:00 часот, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе дојде во работна посета на општината Кисела Вода.Средбата ќе се реализира во големата сала на општината, а на неа покрај градоначалниците на градот Скопје и општината Кисела Вода ќе присуствуваат и ...
повеќе

01.12.2011
Градоначалникот Коце Трајановски се сретна со претставници од општината Кисела Вода
На денешната тричасовна средба помеѓу градоначалниците на градот Скопје, општината Кисела Вода, директорите на јавните претпријатија и претставниците на месните и урбани заедници се дискутираше во врска со проблемите на жителите на општината, а кои се во надлежност на Градот Скопје. Можноста за ...
повеќе

30.11.2011
Кисела Вода ќе го одбележи “Светскиот ден на Волонтеризмот”
Во петок (02.12.2011 година), општината Кисела Вода во соработка со Невладината организација Волонтерски Центар Скопје, ќе организира “Отворен ден на Волонтеризмот”, во паркот спроти општината Кисела Вода на улицата Првомајска. Во периодот помеѓу 13:30 и 16:00 часот, на оваа локација која е една од ...
повеќе

30.11.2011
Општина Кисела Вода се вклучува во одбележувањето на Меѓународниот ден на хендикепираните лица
3-ти Декември – Меѓународниот ден на хедикепираните лица ќе се одбележи и во општината Кисела Вода. Во организација на Советот на родители и наставници на Посебното основно училиште “Д-р Златан Сремец” – Скопје, во просториите на ова училиште на 2-ри декември (петок), со почеток во 10:00 часот ќе ...
повеќе

30.11.2011
Стартуваше шаховската лига
Вчера и официјално, во рамките на училишниот спорт  започна шаховската лига. Прв домаќин беше ОУ “Кирил Пејчиновиќ”, а киносалата каде на 16 табли, екипно се натпреваруваа сите 8 училишта кои гравитираат на територијата на Општината, беше преполна со ученици вљубеници во шаховската игра.  Пред ...
повеќе

29.11.2011
Стартуваше проектот “Гоу клин” во општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода активно се вклучува во спроведувањето на проектот “Гоу клин”, кој има за цел да ја поддржи имплементацијата на Законот за управување со батерии и и акумулатори и отпадни батерии и акумулатори. Имено, општината Кисела Вода во соработка со граѓанските здруженија Гоу Грин Скопје, ...
повеќе

29.11.2011
Приемни денови за предметите за легализација во општината Кисела Вода
Се известуваат сите граѓани на општина Кисела Вода дека поради зголемениот интерес за увид во предметите за легализација, општината Кисела Вода утврди дополнителни приемни денови во општината. Имено, секој вторник и петок, во периодот од 13:00 до 15:00 часот сите граѓани кои претходно имаат ...
повеќе

29.11.2011
Градоначалникот Ѓорчев ќе ги посети месните заедници с. Драчево и 11-ти Октомври – бараки
Посетите на месните заедници од страна на градоначалникот Ѓорчев и претставниците на општинската администрација продолжуваат и во овој период. Согласно динамичниот план за активности на општината, градоначалникот Ѓорчев вечерва ќе ја посети месната заедница во селото Драчево, додека пак утревечер ...
повеќе

28.11.2011
Општина Кисела Вода ќе се вклучи во проектот “Гоу Клин”
Утре, (вторник) со почеток во 11:00 часот, во големата сала на општината Кисела Вода ќе се одржи инфо – состанок на тема: “Управување со отпадните батерии”, на кој општината Кисела Вода и официјално ќе се вклучи во проектот “Гоу Клин”. Проектот е инициран од Амбасадата на Шведска во Македонија и ...
повеќе

26.11.2011
Успешно реализирана обука на општинската администрација
Претставници од општинската администрација на општината Кисела Вода деновиве со успех ја завршија ЦИСКО и иЕџец обуката организирана од страна на ПСМ – Фондацијата, а финансирана од Амбасадата на Соединетите Американски држави во Република Македонија. Проектот кој има за цел развој на организациите ...
повеќе

25.11.2011
Се воведуваат мерки за енергетска ефикасност во едно училиште и две градинки во општината Кисела Вода
Основното училиште “Партение Зографски” и објектите “Синоличка” од градинката “Весели Цветови” и објектите “Пеперутка 1 и 2” од градинката “8-ми март” во следниот период ќе бидат реконструирани, односно во овие објекти ќе се воведат мерки за енергетска ефикасност. Во насока на создавање на подобри ...
повеќе

24.11.2011
Стефан Темелковски го реши победникот
Деновиве заврши есенската сезона во училишниот спорт во мал фудбал, кошарка и одбојка. Во сите три лиги, екипите на осумте основни училишта кои гравитираат во општината Кисела Вода, влегоа во натпреварите со единствена мисла да се најдат во завршницата во плеј-офот. Но, по четири одиграни кола, ...
повеќе

23.11.2011
Учениците од општината Кисела Вода ја засадија својата иднина
Под водечкиот слоган “Садиме денес – пишуваме и праќаме писмо на мирот” во осмата по ред масовна акција за садење дрвца “Ден на дрвото – засади ја својата иднина” свое учество земаа и учениците од сите осум основни училишта во општината. Активностите за уредување на училишните дворови и околината, ...
повеќе

22.11.2011
Ден на дрвото-Ноември 2011
СЕ ИЗВЕСТУВААТ ГРАЃАНИТЕ НА ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА ДЕКА ЕСЕНСКОТО ПОШУМУВАЊЕ ДЕН НА ДРВОТО-ЗАСАДИ ЈА СВОЈАТА ИДНИНА ЌЕ БИДЕ НА 23 НОЕМВРИ 2011 ГОДИНА (СРЕДА) НА ЛОКАЦИЈА МРШЕВЦИ. СЕ ПОВИКУВААТ ГРАЃАНИТЕ ДА ЗЕМАТ АКТИВНО УЧЕСТВО ВО АКЦИЈАТА. За таа цел ќе биде организиран бесплатен превоз на ...
повеќе

16.11.2011
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 38-та пленарна седница
Ве известуваме дека Триесет и осмата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 18.11.2011 година (петок) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред:-Усвојување на Записникот од Триесет и шестата пленарна седница на Советот;1.Предлог-Програма за измени и дополнувања на ...
повеќе

14.11.2011
Меморијалниот турнир “Бобан Трпков” одбележа мал јубилеј
Вчера (13.11.2011год.), во спортската сала во населбата Драчево, по десетти пат се одржа традиционалниот меморијален турнир во мал фудбал “Бобан Трпков 2011”, во организација на здружението на граѓани “Бобан Трпков”, а под генерално покровителство на општина Кисела Вода. Во конкуренција на 4 екипи, ...
повеќе

11.11.2011
Нови канализациони мрежи во н. Драчево
Денеска точно напладне, во присуство на градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев започнаа градежните активности за изградба на атмосферска и фекална канализациона мрежа за локалниот пат “Киро Фетак”, кој ги поврзува општината Кисела Вода и Аеродром. Канализационата мрежа ќе се гради на ...
повеќе

10.11.2011
Покана до медиумите
Општина Кисела Вода Ве поканува на официјалното започнување на градежните работи за изградба на атмосферска и фекална канализациона мрежа за локалниот пат "Киро Фетак", кое е закажано за 11.11.2011 год. (петок), во 12:00 часот, на спојот меѓу улиците “Киро Фетак 1” и “Киро Фетак” во населбата ...
повеќе

08.11.2011
Средбите со граѓаните продолжуваат и оваа седмица
Практиката за редовна посета на месните заедници и одржување на неформални средби со граѓаните, градоначалникот Ѓорчев ја продолжува и оваа работна седмица. Имено, поради верскиот празник Митровден средбите во месната заедница с. Драчево и посетата на неколку куќни совети во населбата Кисела Вода, ...
повеќе

08.11.2011
Ѓорѓе Воиновиќ донираше 60 баскети
Новата сезона во училишниот спорт ги оправда очекувањата. Лигашките натпревари во мал фудбал, кошарка и одбојка, каде учество со свои екипи земаат осумте основни училишта кои гравитираат во Општината, изобилуваат со возбуда, талент, спортско натпреварување и навивање. Училишните игри на почетокот ...
повеќе

04.11.2011
22 хумани луѓе даруваа крв
Под мотото “Крвта треба да ги чека пацинетите, а не пациентите да ја чекаат крвта”, денеска успешно се реализираше крводарителската акција, во организација на општина Кисела Вода и Општинската организација на Црвениот крст - Кисела Вода. 22 хумани луѓе од вкупно 35 пријавени, вклучително и ...
повеќе

02.11.2011
Крводарителска акција во Кисела Вода
Во организација на општина Кисела Вода, а во соработка со општинската организација на Црвениот крст – Кисела Вода и Заводот за трансфузиологија од Скопје, на ден 04.11.2011 (Петок), во периодот од 11:00 – 15:00 часот, во големата сала на Советот на Општина Кисела Вода, ќе се реализира голема ...
повеќе

01.11.2011
Учениците од ДСУРО “Св. Наум Охридски” ја посетија општина Кисела Вода
Во рамките на стратегијата за вклучување на сите граѓани во животот на локалната заедница, а со цел искоренување на дискриминацијата и предрасудите и давање еднакви можности за активна партиципација и информираност, градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев и дел од членовите на Советот ...
повеќе

01.11.2011
Градоначалникот Ѓорчев во посета на месните заедници
Практиката за одржување на редовни средби со своите сограѓани и посета на месните и урбани заедници, градоначалникот Ѓорчев ја продолжува и во овој период. Согласно динамичниот план на Секторот за месна самоуправа и соработка со невладин сектор, денеска градоначалникот Ѓорчев со дел од општинската ...
повеќе

31.10.2011
Жителите на Усје добија нова водоводна мрежа и реконструирани улици
Денеска, точно напладне градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев во присуство на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, свечено ја предаде во употреба новата водоводна мрежа за горниот дел од с. Усје, како и неколку реконструирани улици по кои се изведуваа градежните работи ...
повеќе

31.10.2011
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 37-та пленарна седница
Ве известуваме дека Триесет и седмата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 02.11.2011 година (среда) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред:-Усвојување на Записникот од Триесет и петтата пленарна седница на Советот;1. Годишна програма за работа на Јавната ...
повеќе

30.10.2011
Покана до медиумите
Општина Кисела Вода Ве поканува на официјалното пуштање во употреба на водоводна мрежа и реконструирана улица во горниот дел од селото Усје, кое е закажано за 31.10.2011 год. (понеделник), во 12:00 часот, кај основното училиште во н. Усје.На настанот ќе присуствуваат градоначалниците на општина ...
повеќе

25.10.2011
Се поплочува ул. “Киро Фетак 1” во Драчево
Општина Кисела Вода во изминатиот период започна со неколку проекти за урбанизација и уредување на јавните површини на целата нејзина територија. Имено, по завршувањето на изградбата на фекалната канализациона мрежа за улицата “Киро Фетак 1” во населбата Драчево, деновиве започна нејзината ...
повеќе

19.10.2011
Соопштение за организирање јавна презентација и јавна анкета
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (“Службен весник на РМ” бр. 51/2005, 137/2007, 91/2009, 124/2010, 18/11, 53/11 и 60/11), член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник ...
повеќе

17.10.2011
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 36-та пленарна седница
Ве известуваме дека Триесет и шестата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 18.10.2011 година (вторник) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред: 1.Предлог-Одлука за утврдување на Нацрт план за ДУП локалитет ,,Фабрика ОХИС,, Општина Кисела Вода-Скопје плански ...
повеќе

17.10.2011
Кисела Вода го одбележа Светскиот ден на храната
Со цел одбележување на Светскиот ден на храната, општина Кисела Вода во соработка со Институтот за јавно здравје вчера одржа кулинарски хепенинг во паркот „Фредерик Шопен”.Оваа година со македонски традиционални јадења се претставија пет ресторани на неколку штандови, со цел да ја пренесат пораката ...
повеќе

13.10.2011
Со кулинарски хепенинг ќе се одбележи Светскиот ден на храната во Кисела Вода
Општина Кисела Вода годинава ќе биде домаќин на одбележувањето на Светскиот ден на храната (16-ти октомври – недела), кој традиционално се одбележува од Институтот за јавно здравје на РМ – Скопје преку низа активности. Централната манифестација која предвидува кулинарски хепенинг со промовирање на ...
повеќе

10.10.2011
Се освети црквата “Св. Преобржение” на Теферич
Вчера (09.10.2011), Архиепископот Охридски и Македонски, Г.Г. Стефан со повеќемина свештенослужители го изврши торжествениот, богослужбен чин за осветување на црквата “Св. Преображение” во месноста Теферич. На чинот на осветување на црквата присуствуваше и градоначалникот на општина Кисела Вода, ...
повеќе

07.10.2011
АД Цементарница Усје – Титан донираше детско игралиште во градинката “Сончоглед”
Денеска со пригодна програма заврши традиционалното одбележување на првата недела во месец Октомври, односно Неделата на детето во двете детски градинки во општината Кисела Вода.За таа цел, во сите осум објекти на двете детски градинки во општината се реализираа бројни активности за одбележување на ...
повеќе

06.10.2011
Во недела ќе се освети црквата “Св. Преображение” на Теферич
На ден 09.10.2011 година (Недела) со почеток во 08:30 часот ќе започне осветувањето на црквата “Св. Преображение” на Теферич. Црквата се градеше во изминатите три години, а средствата за нејзината изградба ги обезбедија општината Кисела Вода во соработка со неколку спонзори. Црквата е со висина од ...
повеќе

05.10.2011
Свечено одбележан “5-ти октомври - Денот на учителот”
Вчера, во холот на основното училиште ,,Невена Георгиева – Дуња,, под мотото ,,Македонскиот учител низ времето,, свечено се одбележа “5-ти Октомври - Денот на учителот”. Преку пригодна програма подготвена од професорката Донка Ристовска Подунавац низ хронологија на времето им се даде почит на ...
повеќе

04.10.2011
Почнува есенската дератизација во општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода утре ќе ја започне акцијата за есенска дератизација на јавните површини на нејзината територија. Со постапката за уништување на глодарите ќе бидат опфатени сите јавни површини, а во 3226 шахти ќе се постават по два мамци.Уништувањето на глодарите ќе финишира за десетина дена, а ...
повеќе

28.09.2011
Започна втората фаза од проектот за водоснабдување на населбата Пинтија
Иако се наоѓаат на само шест километри од центарот на градот, жителите на населбата Пинтија со децении се соочуваат со проблемот од недостиг на вода, особено во летниот период. Проблемот кој претставуваше “рак – рана” на локалната самоуправа, конечно ќе биде решен. Имено, деновиве започна со ...
повеќе

26.09.2011
С О О П Ш Т Е Н И Е
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (“Службен весник на РМ” бр. 51/2005, 137/2007, 91/2009, 124/2010, 18/11, 53/11, 60/11), член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник ...
повеќе

26.09.2011
С О О П Ш Т Е Н И Е
Врз основа на член 24 став 2 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (“Службен весник на РМ” бр. 51/2005, 137/2007, 91/2009, 124/2010, 18/11, 53/11, 60/11), член 50 точка 4 од Законот за локална самоуправа (Сл. весник на РМ бр.5/02) член 57 од Статутот на Општина Кисела Вода ("Сл. гласник ...
повеќе

26.09.2011
И З В Е С Т У В А Њ Е
Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа ("Сл.весник на РМ" бр.5/02) и член 3 од Уредбата за учество на јавноста во текот на изработка на прописи и акти како и планови и програми од областа на животната средина ("Сл. Весник на РМ" бр 147/08), Градоначалникот на општина Кисела Вода го ...
повеќе

23.09.2011
Легализацијата отиде на терен
Комисиите досега не се сретнале со некои поголеми проблеми, но велат дека има случаи каде што во елаборатот се впишани простории што не се изградени, не постојат, што е кривично дело и за што две геодетски фирми досега ја загубиле лиценцата за работа Втората фаза од процесот на легализација на ...
повеќе

21.09.2011
Атмосферска мрежа во должина од 5 километри за населбата “11-ти Октомври”
Капиталните проекти за подобрување на комуналната инфраструктура во општината Кисела Вода продолжуваат со несмален интензитет и во овој период. Имено, по започнувањето на изградбата на атмосферската канализациона мрежа за улиците “Мариовска” и “Народни Херои”, деновиве започнаа градежните ...
повеќе

16.09.2011
Советот на општина Кисела Вода ќе ја одржи 35-та пленарна седница
Ве известуваме дека Триесет и петтата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода ќе се одржи на 20.09.2011 година (вторник) со почеток во 11,00 часот со следниот дневен ред:-Усвојување на Записникот од Триесет и четврата пленарна седница на Советот на Општина Кисела Вода; 1.Годишна ...
повеќе

15.09.2011
Улицата “Кочанска” ќе добие нови тротоари
Процесот на урбанизација на целата нејзина територија општината Кисела Вода го продолжува и во овој период. Имено, по изградбата на неколку јавни паркиралишта, мини – плоштадот во Драчево и пешачки патеки по јавните површини, градежната механизација на фирмата “Урбан Инвест” по налог на општината ...
повеќе

14.09.2011
Општина Кисела Вода донираше книги на основните училишта
Денеска, претставници од Секторот за образование, предучилишно воспитување,култура и спорт донираа книги од различни области во основните училишта кои егзистираат на територијата на општината. Основната цел на донацијата е збогатување на библиотечниот фонд во училиштата. -“Во новиот милениум кога ...
повеќе

14.09.2011
Дел од улиците “Сава Ковачевиќ” и “Народни Херои” ќе бидат затворени за сообраќај за време на викендот
Престојниот викенд заради изведување на градежно – бетонски работи за изградба на атмосферска канализациона мрежа, затворени за сообраќај ќе бидат дел од улиците “Сава Ковачевиќ” и “Народни Херои”, во населбата Кисела Вода. Имено, заради поставување на шахти, во сабота (17.09) и недела (18.09), ...
повеќе

07.09.2011
Жителите на Кисела Вода добија бесплатни правни совети
Големата сала во општината