ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ со фестивал на таленти го прослави патрониот празник

Денес ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ од Кисела Вода со фестивал на таленти прослави 74 години од постоењето.

Градоначалникот Филип Темелковски, претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Дарио Шимиќ и секретарот на Општината, Александар Алексовски во училиштето ја проследија богатата забавна програма која учениците  ја подготвија заедно со своите наставници.

Присутните имаа можност во живо да слушнат многу популарни македонски и странски хитови, како и да видат прекрасни ритмички изведби.

Минатата година Општина Кисела Вода во соработка со Цементарница УСЈЕ АД Скопје на училиштето постави нова термоенергетска фасада, а изработени и монтирани беа нови олуци. Локалната самоуправа целосно ја реновираше и училишната спортска сала.