Лица на информации од јавен карактер

1. Податоци од неговите надлежности кои ги извршува

2. Основните податоци за контакт со имателот на информацијата и тоа: назив, адреса,телефонски број, број на факс, е-маил адреса и адресата на интернет страницата, линк

3.Податоци за функционерот

4.Основните податоци за контакт со лице овластено за заштитено внатрешно пријавување

5.Список на лица вработени кај имателот на информацијата

6. Законите кои се однесуваат на надлежноста на имателот на информации, поврзани со регистарот на прописи објавени во службеното гласило, (линк)

7.Прописите што во рамките на својата надлежност ги донесува имателот на информацијата во вид на подзаконски акт: правилници (правилник за внатрешна организација, правилник за систематизација на работните места, правилник за заштитено внатрешно пријавување и друго), уредби, наредби, упатства, планови, програми, решенија
и други видови акти за извршување на законите и други прописи, кога за тоа се овластени со закон, (линк)

8.Органограм за внатрешна организација, (линк)

9.Стратешки планови и стратегии за работа на имателите на информации, (линк)

10.Годишни планови и програми за работа, (линк)

11.Годишен Буџет и завршна сметка, (линк)

12.Ревизорски извештај, (линк)

13.Годишни финансиски планови по квартали и програми за реализација на буџетот,

14.Видови услуги кои ги даваат имателите на информации (информации за физичката достапност за остварување на услугите и информации за е-услугите, податоците за законските основи, називот на услугите, документите и податоците потребни за остварување на секоја од услугите, механизмите за правна заштита и други релевантни
податоци), (линк)

15.Начинот на поднесување на барање за пристап до информации (начин на поднесување усно и писмено барање за пристап дож информации, како и барање поднесено по електронски пат), (линк)

16.Тарифници за надоместоци за издавање на реални акти, (линк)

17.Целокупната документација за јавните набавки, за концесиите и за договорите за јавно-приватно партнерство, (линк)

18.Предлог на програми, програми, ставови, мислења, студии и други слични документи кои се однесуваат на актите од надлежноста на имателот на информации соопштенија до јавноста за работи преземени од нивната интернет страница во согласност со законските надлежности, информативни билтени, службени гласила ако се обврска согласно закон и друго, (линк)

19.Извештаи за работа кои ги поднесуваат до органите надлежни за спроведување контрола и надзор, (линк)

20.Статистички податоци за работата, како и други информации, акти и мерки со кои се влијае на животот и работата на граѓаните и кои произлегуваат од надлежноста и работата на имателот на информации (линк)

Слободен пристап до информации од јавен карактер

Службени лица за посредување со информации од јавен карактер:

Невенка К.Милинковиќ

e-mail: nevenka.kusenikova@kiselavoda.gov.mk

тел: 070 292 041

тел: 02/2785-456

Ангела Анѓеловска

e-mail: angela.angjelovska@kiselavoda.gov.mk

Наташа Настоска

e-mail: natasa.nastoska@kiselavoda.gov.mk

тел: 072 268 873

Офицер за заштита на лични податоци

Адреса на Општина Кисела Вода

ул.Петар Дељан бр.17 Скопје

тел.++389 2 785 400, факс++ 389 2 770 210

e- mail : contact@kiselavoda.gov.mk

www.kiselavoda.gov.mk

Врз основа на член 9 од Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер (Службен весник на РМ бр.3/06, бр.86/08, бр.6/10 и бр.42/14) и член 14 од Статутот на Општина Кисела Вода (Службен  гласник на Град Скопје бр. 8/05), Градоначалникот на Општина Кисела Вода ја донесе следната: